| nicucostea855 a întrebat:

Religia buna tine la saracie, la neputinta, la necaz, la bine, la rau. Mai ales in Romania unde economia nu e chiar asa de tare ca in vest. Dupa revolutia din 1989 Romania a importat religii tari din vest ca sa tina piept perioadei de tranzitie ce avea sa urmeze, fabrici puse pe butuci, saracie, democratie. Cei fara credinta se simt nevoiti sa plece din Romania. Majoritatea oamenilor in lumea asta apartin de o religie. Asadar de ce sa nu-mi trag si eu o religie tare, cea mai tare dintre toate si sa raman in Romania si sa duc economia Romaniei pe spinare?

6 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

De-asta faceti voi cheta mereu in numele bisericii voastre a martorilor lui Iehova si o trimiteti la Roma ca sa se imbogateasca capetele sectei voastre de la NewYork.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

1 RON e suficient. Se aduna. Din toata lumea si fac aia palat la NewYork. Nu vad nimic rau in asta. Mai imi trimit niste vorbe de duh si traiul merge ca pe roate.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Bravo lor. Eu nu pot porni o asemenea afacere mondiala. Ala a avut bani prin 1890 de a pornit afacerea si cel mai important a facut-o cu rugaciune si suport din partea suveranului universului Dumnezeu cel viu si adevarat. A ajuns in cer omul ala.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Masonul ala Russell este responsabil de moartea a zeci sau sute de mii de victime care au refuzat transfuziile de sange sau alte chestii. Cu siguranta nu s-a dus unde te astepti tu.
Nu vezi nimic rau in asta? Faptul ca toti din secta aia sunteti sclavii unui grup de oameni care traiesc la NewYork, care va ordona diferite lucruri, care va pun sa faceti periodic strangeri de fonduri pe care sa le trimiteti in contul lor bancar, care va pun sa mergeti din usa in usa sa obligati oamenii sa intre in secta voastra, care va pun sa va preocupati timpul doar cu religia lor, care va pun sa nu bagati in seama cei care nu sunt din secta voastra, nu este nimic rau in asta? In timp ce voi va supuneti poruncilor, ei se bronzeaza la soare mancand caviar in vila lor de lux pe banii vostrii. Doar o marioneta indoctrinata n-ar observa nimic.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

Ce marioneta indoctrinata, nu auzi ca asta e mare inginer de la politehnica? laughing rolling on the floor

| CIaudiu a răspuns (pentru raMLesS):

Daca el e inginer... eu sunt insusi Dumnezeu.