| Yans a întrebat:

Materialistii francezi numeau Biblia o calauza mai degraba de imoralitate decat de moralitate.
Iata cateva exemple:
1.cruzime, barbarism, nedreptate:
a. D-zeu a condamnat o lume intreaga pentru pacatele a doua persoane, Adam si Eva.

b.Cand David a efectuat recensamantul populatiei din Iudea impotriva vointei lui D-zeu, acesta nu l-a pedepsit pe David ci pe popor, exterminand 70 000 de persoane.

c. Cand David a savarsit o crima grava trimitandu-l la moarte moarte pe Urie ca sa-i ia nevasta, Batseba, D-zeu a pedepsit pentru aceasta fapta nu pe David, ci pe copilul nevinovat nascut de Batseba.

d.Sa nu uitam de Plagile Egiptului.

2.Preacurvie
a. Avraam a intretinut relatii cu Agar, roaba sotiei sale iar apoi a alungat-o in pustiu, la moarte sigura impreuna cu fiul ei, Ismael.

b. Lot, pe care D-zeu la salvat de la urgia impotriva Sodomei si Gomorei, a avut relatii sexuale cu fiicele sale.

Si exemplele continua...
*Concluzie:
Biblia sustine preacurvia, omorul, desfranarea, nedreptatea si nu vad ce poate fi moral in asta.

13 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Biblia nu se citeste ca pe o simpla carte.Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.Ea contine Adevarul,Ea contine invatatura buna pentru mantuire a Domnului Nostru Iisus Hristos. Biblia nu se citeste si intelege doar cu ratiunea,Biblia se intelege cu inima si cu sufletul curat catre Dumnezeu. inainte de a citit din Biblie urmeaza exemplul sfintilor, care fii sigura ca sunt mult mai intelepti ca noi pacatosii de rand, iar acesta spune:"rugati-va sa va dea Sfantul Duh intelepciune sa intelegeti Biblia". sper ca te-am putut ajuta. o seara buna in continuarehappy

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns (pentru lolosaurus):

Ce te doare ma? esti ateu.esti convins ca nu exista Dumnezeu.dc intri aici? nu iti convine pleaca.nu vb cu tine. ignorant esti tu. putin imi pasa de parerea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns (pentru lolosaurus):

Mai omule ce vrei de la mine de fapt? concret?

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns (pentru lolosaurus):

Vezi-ti ma de treaba ta.auzi la el "ti-am taxat aberatia".care e ma ipocit aici? spui ca te-am jignit.dar ateii nu jignesc. uite un exemplu.ema a postat o intrebare civlizata la care se astepta cum e firesc un raspuns civilizat. uite ce a zis amicul tau ateu.care e ipocrit aici? frustratule
http://www.TPU.ro/......ta-mea-de/ raspunsul lui woodenpints91. si nue singurul exemplu.iti pot face o intreaga lista de atei care jignesc fara motiv. ipocritilor. cecautati pe categoria religie? daca nu va convine afara.jos ateismul

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns (pentru lolosaurus):

Si daca ma sfatuiesti ce?laughing m, a doare in cot de sfaturile tale oricum esti un incuiat frustrat.ateule.poti sa ma raportezi cat vrei...JOS ATEISMUL

| Allrc24 a răspuns (pentru Allrc24):

Atunci nu mai pune nici tu toti crestinii in aceeasi oala.tie iti convine cand te acuza unul ca esti necivilizat din cauza unuia care injura? nu.ei bine nici noua

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu e nici o problema.noi crestinii ne multumim cu ea asa,de aia santem rai,curvari,criminali,desfranati, nedrepti{adica strambi}imortali.tu preasfinte, mai citeste prin ea fiindca habar nu aimsi nici nu cunosti cuvantul Domnului.necunoacandul vorbesti pacilisea doar prostii auzite la unii si la alti.si stii cum e? cu prostii te hranesti, prost o sa ramai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Waw.spuneai de materialisti? acum inteleg.da...numa aia francezi spuneau? unde?