| soimos a întrebat:

Oare ce sa intelegem din Povestea Sodomei si Gomorei, in care ingerii au pedepsit un sat plin de homosexuali, apoi a pedepsit si curiozitatea nevestei lui Lot care si-a intors capul sa vada prapadul si a ramas stana de piatra, dar nu a pedepsit pe Lot care a ajuns sa faca sex cu propriile lui fete care au ramas gravide cu propriul lor tata?

sa intelegem cumva ca Dumnezeu pedepseste homosexualitatea si curiozitatea si binecuvanteaza sexul cu proprii copii adica incestul? ca pe Lot nu l-a pedepsit nimeni pentru fapta lui abjecta pe care a comis-o?

38 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dupa ce ca Dumnezeu e misogin mai e si homofob...

| soimos explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Dar cum te astepti sa fie un Dumnezeu care nici macar nu stia cum este Lumina, adica pina la creatie era un zeu al intunericului si al tenebrelor!

| William a răspuns:

Mai, sa stii ca nu toti oamenii sunt pedepsiti pe pamant pentru pacatele lor. Dupa ce mori, daca ai pacate si nu te-ai pocait mergi in iad, fii tu fara grija ca nu lasa Dumnezu nepepsiti pe pacatosi.

| morningstar a răspuns:

Noroc ca nu ai trait tu pe vremea lui Lot, ca l-ai fi omorat cu pietre laughing Dumnezeu a vazut ca Lot a fost imbatat de fetele lui care au planuit sa se culce cu tatal lor, deci nu se poate sustine vinovatia lui Lot.

| soimos explică (pentru morningstar):

Nu pe Lot l-am incriminat ...ci pe Dumnezeul care incurajeaza incestul!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Ce tare esti! Ce dovezi ai ca a incurajat incestul? Ca nu le-a pedepsit pe fetele lui Lot? Eu zic ca nu esti mai intelept decat Dumnezeu sa Il judeci tu ca a ingaduit sa se intample asta, ca a pedepsit sau nu.

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Totul se va vedea la judecata. daca nu s-au cait de pacatul lor vor avea consecinte grave dar judecata nu e a ta e a Domnului.nicio fapta care nu a fost dupa voia lui si nu a fost iertata va fi pedepsita...dar nu uita El e bun si dreptdaca si sodoma si gomora s-ar fi cait ar fi scapat

| soimos explică (pentru morningstar):

Da ...eu ma primit mintea ca sa rationez cu ea, adica sa JUDEC!
Iar dovada ca Dumnezeu a incurajat incestul are baza ca a fost intransigent cu homosexualii si foarte indulgent cu Incestuosii?
Tu nu judeci cu capul de nu intelegi nici macar atat lucru?
Am folosit cuvantul "judecio" tocmai ca sa pricepi ca ti-anfost data judecata ca sa o folosesti, nu sa o adormi cu Opiumul numit Religie!

| soimos explică (pentru anonim4565):

Dumnezeu nu judeca dupa cainta sau pocainta ...ci dupa FAPTE!

Doar Dracu va iarta FAPTELE si va promite iertarea prin pocainta, pentru ca STIE ca Dumnezeu nu va va primi, si veti ramane ai lui!

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Daca ar fi asa daca dumnezeu ar fi asa cine ar ajunge in cerul sau?
cand petru care s-a lepadat de isus el s-a dus si a plans si isus l-a iertat
iuda s-a sinucis

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim4565):

Iuda nu s-a cait si a ajuns in iad

| soimos explică (pentru anonim4565):

Vor ajunge toti cei care ii asculta poruncilesi respecta Legea!
Ptr pacate mici era si mai este suficient sa sacrifici si un bou ...de exemplu un bou ca Isus:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

| soimos explică (pentru anonim4565):

In Iad ajung toti cei care l-au urmat pe Isus Christos care se recunoaste ca fiind LUCIFER!
Doar nu ai avea pretentia ca Lucifer/Diavolul sa ajunga in Rai?

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Gata cu jertfele.s-a jertfit un miel a carui valoare le intrece pe toate
ai fost rascumparat cu o mare suma o suma inestimabila sangele lui isus
ai valoare in ochii lui dumnezeu

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Ai fost mintit esti orb nu intelegi adevarul cuvantului lui dumnezeu

| soimos explică (pentru anonim4565):

>Gata cu jertfele< asta zici tu, si sarllatanii care te-au mintit!
Dumnezeu Creatorul nu recunoaste/pomeneste de asta niciunde, dar El ne spune clar ca El este si va fi mereu, singurul Mantuitor!

Isaia 43.10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!

| soimos explică (pentru anonim4565):

Mai mintit esti tu pentru ca ai impresia ca cuvintele unor labagii ca Ioan Luca sau Marcu sunt cuvintele lui Dumnezeu!
Sau poate nu am aflat eu inca ca Labagii au devenit Dumnezei?

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Sunt fii lui dumnezeu

| William a răspuns (pentru soimos):

Nici o proorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant.

| soimos explică (pentru William):

Si unde vezi tu vreo prorocire care sa vorbeasca de Dumnezeu Fiul?

Nu de alta dar crestinii sunt atat de bprosti incat au impresia ca un Messiah este = Dumnezeu, desi Messia la fel ca si Christos inseamna UNS, adica un UNS intr-o functie inalta, ca de ex. Rege sau Preot!

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Cand se afla pe patul de moarte, Iacov i-a spus fiului sau Iuda: "Iudo, tu vei primi laudele fratilor tai. Toiagul de domnie nu se va departa din Iuda, nici toiagul de carmuire dintre picioarele lui, pana va veni Silo; si de EL vor asculta popoarele" (Genesa 49, 8-10).

Moise a declarat: "Domnul, Dumnezeul tau, iti va ridica din mijlocul tau, dintre fratii tai, un proroc ca mine: sa ascultati de el!" (Deuteronom 18, 15). Cand a fost chemat sa blesteme pe Israel, Balaam a vorbit despre Rascumparator: "Il vad, dar nu acum, Il privesc dar nu de aproape. O stea rasare din Iacov, un toiag de carmuire se ridica din Israel" (Numeri 24, 17). David a prezis venirea lui Hristos ca "lumina diminetii, cand rasare soarele in dimineata fara nori" (2Samuel 23,4). Osea a adaugat ca El se iveste ca zorile diminetii (Osea 6, 3). Asa cum zorile alunga intunericul, tot la fel le spune Maleahi, "va rasari Soarele Neprihanirii si tamaduirea va fi sub aripile Lui" (Maleahi 4, 2).

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim4565):

"Caci un Copil ni s-a nascut, un Fiu ni s-a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al pacii." (Isaia 9, 6)

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Multumit?

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Dumnezeu este indulgent cu pacatosul, indiferent ca este homosexual sau ca traieste in incest. Daca judeci, demonstreaza un pic macar. Lasa cartea din care iei subiectele astea, pune-ti un pic capul la contributie si nu mai debita atatea postari din care nu reiese decat superficialitatea cu care 'studiezi' Biblia care atata 'te preocupa'. Incearca sa gandesti logic si gandeste-te daca nu cumva ar fi cazul sa studiezi Biblia cu dorinta de a cunoaste adevarul pe care Dumnezeu ni-l descopera, cu cu dorinta de a traduce pasaje biblice asa cum iti tuna.

| soimos explică (pentru morningstar):

Eu imi iau textele din Biblie, si atat si gasesc singur "superficialitatile" celor care au scris-o!

Ar trebui sa fiu prost ca bata sa caut adevarul in inima minciunii, adica intr-un FURT intelectual!

Ma tot gandesc cat de prost trebuie sa fie cineva incat sa creada ca un text cronica scris si asumat de rabinii Marii Sinagogi, sa devina peste noapte "Cuvant inspirat de Dumnezeu" doar pentru ca niste sarlatani au FURAT acele texte scrise de rabini si le prezinta unor idioti ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu!"

Oare daca eu copiez textele lui Eminescu si le schimb doar titlul, se cheama ca acele versuri sunt ale mele?

| soimos explică (pentru anonim4565):

Unde vezi tu ca aici e vorba de Duymnezeu Fiul?

Poate era vorba despre Alexandru Macedon!

| soimos explică (pentru anonim4565):

Cum sa fiu multumit?
Ce ma intreseaza pe mine cu ce nume va fi botezat un copil?

Si Pe Isus, pe numele lui original de Yehoshua il chema in traducere "Yahwe este Mantuitorul", sa insemne cumva asta ca nu Isus este Mantuitorul ci Yahwe?

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Tu ai o problema cu 'texte furate' happy Eu zic sa faci o reclamatie la politie, cine stie ce miscare religioasa o sa starnesti... laughing

| soimos explică (pentru morningstar):

Nu eu am problema ci crestinii o au... iar ceea ce au facut ei are astazi denumirea de Furt Intelectual!

| anonim4565 a răspuns:

Nu.fetele l-au imbatat pe lot.asa s-a intamplat ...fiii mai atent

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Si atunci de ce fetele lui Lot nu au fost pedepsite? Se vede clar ca Dumnezeu este creat de om, la cate prostie zace in biblie.

| soimos explică (pentru anonim4565):

Nu ai inteles!
Era vorba de un incest ramas nepedesit, asta era ideea pe care trebuia sa o retii, pentru ca incestul si consanguinitatea sunt abateri mult mai grave decat homosexualitatea, de unde concluzia ca Dumnezeu incurajeaza incestul si pedepseste homosexualitatea

| anonim4565 a răspuns:

Dami id-ul tau pls sa vorbim.k?

| soimos explică (pentru anonim4565):

Nu am nici un ID.
Ma poti gasi pe forumul meu www.forum-anti-christi.forumers.ro

| Filip23 a răspuns:

Am observat ca iti place rahatul, cu lingurita (credeam). Insa vad ca ai trecut la polonic. Lacomule...

| tensazangetsu a răspuns:

Nu vreau sa par necredincios dar cred ca D-zeu singur nu stie cei drept si ce nu-i dret

| SingleForOne a răspuns:

I-a pedepsit si pe generatiile lui Lot prin binecuvantarea israelitilor, carora li s-a poruncit sa-i cucereasca mai tarziu.