| 1dintrevoi a întrebat:

Mental catre diavol: "Maturizeaza-te si impaca-te cu divinitatea si adu tu fericire alaturi de el in imparatia Lui."

Sunt singurul care crede ca diavolul are si el meritele lui in Imparatia lui Dumnezeu? Altfel, de ce ar mai tolera Dumnezeu existenta celui rau? Se spune ca nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul de cel de sus. Daca nu putem vedea binele decat in antiteza cu raul, nu inseamna ca raul are si el partile lui bune?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Diavolul nu are merite. E ca si o scula veche, uzata, cu care te poti accidenta, dar care in mina unui meserias, poate face minuni. Se zice ca "diavolul trage cel mai bine la caruta lui Dumnezeu", insa nu pentru ca ar fi ceva bun la el, ci pentru ca Dumnezeu e suficient de intelept pentru a sti cum sa faca sa scoata din rau binele.
Cu toate astea, nu poti spune ca raul e ceva de sine statator, are ceva ce ia de la bine. Cind Biblia spune ca toate isi au existenta in Dumnezeu, spune adevarul, chiar si cu privire la diavol. De ce? Pentru ca raul, ca sa fie rau, trebuie sa aiba ceva din bine. Sa ma explic: un hot care sa fure "bine", adica sa provoace pierderi imense, trebuie sa fie inteligent, rapid, sa aiba dexteritate, si lista cu calitati poate continua. Altfel, de ar fi prost, nu ar provoca cine stie ce pagube, raul facut ar fi mic. Insa inteligenta, rapiditatea, dexteritatea, si toate celelalte calitati necesare unui hot, sunt in sine lucruri bune. Deci raul are "nevoie" de ceva luat de la bine ca sa fie rau, nu poate exista independent. De aceea eu nu cred in filozofia panteista (yoga are aceasta filozofie), care crede ca raul cu binele sunt doua forte independente ce lupta intre ele.
Oricum ar fi, diavolul e suficient de rau incit sa nu il bagi in seama, daca l-ai bagat, fii sigur ca va sti sa iti faca rau ca sa nu mai vrei sa ai de-a face cu el.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Filosofic vorbind, când ești atotputernic, dar permiți răului să existe, e o dovadă de răutate, nepăsare și ipocrizie.

Te-ai spălat pe mâini, te dai bun, drept, iubitor, perfect, dar lași pe altcineva să facă munca murdară în locul tău, pe sistem "good cop, bad cop".

Când îți stă în putere tot, dar alegi să faci nimic...și în loc să pedepsești un singur personaj - "ispititorul" - alegi să chinui miliarde de ființe vii, nu poți pretinde să fii luat în serios și ridicat în slăvi. Ești aproape la fel de vinovat ca și cel care face răul, pentru că doar stai și privești, dându-te bun, în loc să ajuți.

Dar cum religia a fost creată pentru a ține masele sub control, elementul indispensabil fiind frica, iar divinitatea este și ea creația omului, e și normal că nu putea să fie perfectă și a preluat o mare parte din defectele lui, printre care și lașitate, vanitate și ipocrizie.

| Narfundo a răspuns (pentru NOname):

Se spune NOname ca diavolul, heruvinul rege peste ingerii obisnuiti era foarte gelos pe Iisus Hristos care era si el un conducator in rai. Dumnezeu a simtit asta, chiar daca pe la spate Lucifer a facut multe revolte si a adunat ingerii impotriva Domnului si lui Iisus. Daca Dumnezeu l-ar fi distrus pe diavol dintr-un foc, el ar fi dat dovada de multa cruditate si aroganta.Astfel diavolul, ingerul cel mai complex, inteligent, frumos si intelept a fost aruncat alaturi de edam si eva care au gresit lasandu-se ispititi de diavol, pe planeta care suntem noi in prezent.

| NOname a răspuns (pentru Narfundo):

Sper că eşti conştient că sunt doar poveşti...

Dar dacă e să comentez pe marginea poveştii,
"Daca Dumnezeu l-ar fi distrus pe diavol dintr-un foc, el ar fi dat dovada de multa cruditate si aroganta."
...iar faptul că sunt aruncaţi oameni, copii în iad, să ardă o veşnicie, doar pentru că n-au crezut în Dumnezeul creştin (care se joacă de-a v-aţi ascunselea, deşi foarte bine putea să se arate, să-i scape pe oameni de dubii şi să nu dea vina pe ei că nu cred în el...bineînţeles, dacă ar exista), nu e o cruzime şi aroganţă de miliarde de ori mai mare? Ţi se pare ceva justificat?

Şi ce fel de atotputernic eşti, dacă poţi să opreşti răul, fără să te coste nimic şi fără neapărat să distrugi sau să chinui pe cineva, dar nu o faci? Într-o clipită puteai să transformi sufletul oricui, inclusiv a diavolului, într-o pajişte de iubire şi bunătate...sau să găseşti o altă metodă ingenioasă, totul e să vrei.

Sau nu eşti atotputernic (dacă pe micuţul diavol nu poţi să-l rezolvi), sau eşti, dar nu vrei să faci nimic ca să ameliorezi situaţia şi îţi convin lucrurile aşa cum sunt, inclusiv copiii muribunzi din Africa şi alţi nefericiţi care au avut ghinionul să se nască unde nu trebuia.

De bun şi corect ce este, spui tu, alege dintre cele două rele (deşi în atotputernicia lui nici nu era nevoie să fie neapărat ceva rău) răul cel mai mare?
Este o scuză jalnică, dragul meu.

| Narfundo a răspuns:

Ai dreptate.Raspunde-mi te rog la intrebarea care am pus-o dupa tine. Diavolul a fost aruncat pe Pamant alaturi de oameni si i-a fost dat sa conduca aceasta lume.Tot universul s-a mirat cand Iisus Hristos a venit in chip de om pe Pamant si diavolul si-a folosit toata puterea ca sa il distruga pe el si pe invataturile Lui.Se spune ca pana atunci diavolul inca avea sansa sa se intoarca in imparatia cerului, oamenii fiind doar un test pentru el.Ca doar el ne-a stricat si ne-a adus din rai pe Pamant, asa si el a fost trimis langa noi.

| reihiuke a răspuns:

Diavolul nu exista happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragule Lucifer nu este malefic ci doar diferit. El a avut pareri diferite fata de Iahve. Daca vrei sa afli mai multe despre El atunci iti recomand asta:satanismul.blogspot.com/

| FuckTWorld a răspuns:

Problema ii ca antiteza se foloseseste si in basme.Fa un exercitiu de imaginiatie.Fa antiteza intre bine si rau la un basm, spre exemplu Povestea lui Harap-Alb, si dupa fa antiteza intre bine si rau in basmul Biblie.Si surpriza vai vedea acelasi mecanism al operei literare de fictiune.Harap Alb ii fictiune la fel ca Dumnezeu, Satan si toate scrise in cartea ''sfanta,, Numai bine!