| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa citesti Biblia?

26 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Normal!
Vechiul testament e pur și simplu genial, să vezi ce o să râzi, eu mai aveam puțin și cădeam din pat de râs când vedeam că Dumnezeu mai dădea pedepse gen „bube în șezut", cum mai omora câte o curvă care nu era vrigină la căsătorie și tot așa, e foarte amuzantă, doar să n-o iei în serios că devii ateu.

| Esperança a răspuns:

Daca o citesti cu gand rau nu merita. Daca o citesti si nu ceri Intelepciune de la Dumnezeu, nu merita.Dar daca o citesti cu gandul de a-L descoperi pe Dumnezeu in ea, da merita. In ea gasim Viata si Binecuvantarea!

| Urzi23 a răspuns:

In primul rand de ce sa se citeasca Biblia?
Nicidecum…pentru cineva care nu gaseste vreun motiv sa citeasca Biblia…nu sunt aceste rinduri Chiar si atei citesc Biblia!
Evident, nu ca Marioara, inainte de culcare 1 Capitol.
Apoi :
Biblia nu este o carte de stiinta, este o carte de invatatura (meta-stiinta).
Apoi :
Trebuie intotdeauna sa ai mintea deschisa si sa iti imaginezi de ce a zis si facut Dumnezeu in felul asta…nu neaparat ca o relatare fidela, ci ca o invatatura mult mai utila ca invatatura decat ar fi fost utila relatarea daca ar fi fost fidela.
Apoi :
Vezi! Biblia este cea mai periculoasa carte, mai periculoasa decat Originea Speciilor, Coranul si Mein Kampf laolalta! E periculoasa ca lasa loc multor interpretari, care duc la mai grave stari conflictuale intre oameni.
Apoi :
Biblia nu este o enciclopedie, adica nu poti sa zici ca mergi la capitolul cutare si citesti totul despre Dumnezeu, iar la alt capitol despre Iisus.
Apoi :
Chiar si in Vechiul Testament se poate face bilantul, ca lucrurile interesante si atractive depasesc pe cele urate si care fac lectura dificila si neplacuta.
Apoi :
Cartea lui Iov este cea mai emotionanta drama. Este drama universala pe care o poate experimenta orice om, indiferent de bogatie, frumusete, inteligenta. Incredibil ca un autor necunoscut (cartea lui Iov este doar editata de Moise, nu scrisa de Moise) l-ar fi facut pe Shakespeare de 2 bani!
Apoi :
Nu trebuiesc uitati Psalmii care scot lacrimi si din inima de piatra.
Apoi :
Evangheliile sunt, de departe, cea mai importanta carte de intelepciune din istoria umanitatii.
Apoi :
Nici cel mai aprig si anarhic ateu nu ar putea sa gaseasca un om din toate miliardele care s-au perindat pe Pamant…care sa se compare cu Iisus Hristos. Nu exista om cu atat intelepciune, bunatate, spiritualitate, putere de a savarsi miracole…nu exista exemplu mai bun de om cu care sa vrea cineva mai mult sa semene decat cu Iisus Hristos. cel putin din perspectiva asta este corect a spune ca Iisus este divin, ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu
Apoi :
Cand citesti vorbele lui Iisus este ca si cum L-ai auzi vorbind si trebuie sa iti dea lacrimile de fericire!
Apoi :
Sf Parinti ai Bisericii, cu toate consiliile si sinoadele lor, au facut o treaba excelenta in reunirea cartilor sub forma pe care o au Biblia Ortodoxa sau cea Catolica.
Apoi :
A fi crestin nu inseamna sa aduni poruncile, 10+2=12, daca respect 6 dintre ele, sunt crestin. Nu, esti fariseu in cazul asta. Ce zice Iisus e LEGE.
Apoi :
Poti sa mergi la Biserica sau sa ii dai mail preotului sa il intrebi, daca e ceva ce nu intelegi (da, Biserica nu e numai ca sa te botezi, sa dai bani la acatiste, sa cumperi lumanari si sa pupi icoane).
Apoi :
Poti chiar sa cumperi o carte despre Biblie…sa iti faci idee asupra a ceea ce o sa gasesti in Biblie sau sfaturi de lectura. Desigur, nu a unui autor martor al lui Iehova sau cine stie ce sectant obscur.
Apoi :
Studiul religiei, ca orice stiinta (religia este o stiinta metafizica, nu a naturii), are metode. Pentru asta foloseste Facultatea de Teologie. Poti intreba un profesor de acolo. Sau pe functionarii Episcopiei.
Apoi :
Cat costa Biblia? E gratis! http://bibliaortodoxa.ro/ Succes la lectura!

| MMihai a răspuns:

Nu merită!

| Dumnezău a răspuns:

Da,bate de departe orice basm romanesc; eu chiar i-as da un Nobel pentru literatura oricand.Dar are niste figuri de stil complicate.Hiperbole,metafore,antiteze,si epitete in principal,ii dau o nuanta,cum sa zic eu...ah, da, foarte crestina!

| Ecea a răspuns:

Daca vrei sa te amuzi putin, merita.

| Rapplex a răspuns:

Daca esti dotat cu ratiune, merita, deoarece vei constientiza anumite lucruri. Daca nu ai pic de logica si ratiune, e timp pierdut.

| DomineRex a răspuns:

Da ma este o carte foarte frumoasa, recomandata de multi critici literari, chiar mai buna decat Shakespear sau alti mari scriitori.Pot sa iti recomand sa incepi cu psalmii, care este o capodopera litarara, iar eu zic ca nu va fi o pierdere de timp, sa pierzi timpu inseamna sa stai pe TPU.

| Minks a răspuns:

Da, daca vrei sa citesti o carte SF, biblia e best-seller.

| muffy1 a răspuns:

Binenteles, si o spun fiind ateu, daca esti credincios este necesar, nu pentru ca asa ar spune popa sau alti crestini care se cred mai corecti si ca ar fi ei mai intelepti ca alta lume, ci pentru a intelege religia in care crezi si a stii de ce crezi in zeul asta si nu in altii, daca esti ateu si nu crezi, e la fel de indicat, e o ipocrizie a critica religia fara sa stii nimic despre ea, si nu te va face sa nu crezi sau ce mai e in alte raspunsuri, vei vedea care e adevaratul mesaj din biblie, care e o carte incredibila de pilde si invataturi pentru viata, si cat de putin au inteles oamenii din ea, si ca din asa zisii crestini care ii intalnesti, aproape nici unul nu merita acest titlu

| DeliaDaniela a răspuns:

Ce ai de pierdut? N-are niciun rost sa spunem timp, pentru ca timpul il pierdem de multe ori fara sa facem nimic!
De ce sa ramai mereu cu intrebarea asta? mai bine citeste-o si vei trage singur concluziile!
Si sa nu exageram... nu dureaza chiar atat de mult sa o citesti! depinde doar de tine, de timpul pe care il dedici citirii bibliei si bineinteles de capacitatea ta!
Dar sincer... cred ca esti in stare sa citesti biblia!winking

| Dreamer a răspuns:

Daca citesti,, mot a mot'' cu siguranta ca nu are rost...Biblia se citeste printre randuri, e o carte plina de metafore din care trebuie sa scoti esentialul, parerea mea. Nu sa o contrazici, nu sa incerci sa o intelegi...ci doar sa inveti din ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Jadis a răspuns:

Nu merita! asta ti-ar spune ateii. Bine inteles ca crestinii vor veni cu argumente si iti vor spune ca da ca merita sa o citesti si de astea... Sti care e faza? ca dupa ce termini iti vei pune intrebarea: wtf? de unde sa stiu ca asta sunt reale? Eu zic sa nu te apuci pentru ca nu vei intelege nimic de acolo si e o mare pierdere de timp!

| BRG a răspuns:

Merită cu sigurantă, eu am citit o toată Biblia de la Geneza la Apocalipsa sau Revelația, și pot spune că citind Biblia te apropie mult de Dumnezeu, și intentionez cît de curînd să o citesc din nou. Citiți Biblia deoarece nu aveti nimic de pierdut, din contră cîștigați mult în primul rînd veți cunoaste planurile lui Dumnezeu cu noi oamenii păcătoși.

| klau95 a răspuns:

Poi ori pui intrebarea de bataie de joc ori spre folosu tau...dar tine minte ca nu este o mincuna este o biblie pastrata de pe vremea lui Isus pana in vremea noastra...

| anonim_4396 explică (pentru klau95):

Pe mine m-ar interesa mai mult vechiul testament.

| klau95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da si eu cred ca e mai important ca din cate stiu... diferenta intre noul Testament si Vechiul testament e de 500 ani thinking nuhs sigur

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Da,ca sa te faca de 10 ori mai ateu.Am citit si eu Apocalipsa dupa nentu' Ioan, and belive me, porcarie mai mare si mai SF nu am citit.Nici cel mai roman Fantasy nu ar intrece bazaconiile din Apocalipsa...

| yonesss a răspuns:

La o varsta frageda nici nu o intelegi si are un scris mic si foarte multe pagini merita sa o citesti daca chiar te pasioneaza pentru marea majoritate a oamenilor nu e o carte pe care ar recomdao ca sa nu mai zic citio

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sal slavesti pe dracu se merita? sa arzi cruci in videoclipuri sti la ce ma refer, biblia e o carte foarte buna o recunoaste toti si atei doar satanisti nu pot ei sunt cu diavolu cum sa aprecieze ei asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cucara? sunt crestin si pot sa-ti spun ca; daca esti crestin,e cea mai proasta intrebare pe care o puteai posta. daca esti ateu,evoluat,inteligent si nu ai cetit-o inca, e alegerea ta. daca citesti raspunsurile primite si te duce mintea, iti faci o parere si poti lua o decizie.eu am cetit-o de cateva ori si a meritat.si inca o citesc.aflu mereu lucruri noi.

| alin192792 a răspuns:

Ioan 5 39 "Cercetaţi Scripturile, că socotiţi că în ele aveţi viaţă veşnică. Şi acelea sunt care mărturisesc despre Mine".

Sf Scriptura este cartea cartilor ea pooate fii citita de catre ori cine dar nu poate fii interpretata de oricine pentru ca exista riscul de a interpreta gresit si zic asta pentru baiatul care a citit din Apocalipsa! Citeste celelalte carti din Noul Testament care sunt mul mai usoare! Apocalipsa nu trebuie luata mot a mot ( cuvant cu cuvant) ci ea trebuie interpretata.

Iata un exemplu : Fii sigura ca balaurul care iasa din mare cu 10 coarne si sapte capete din capitolul 13 versetul 1 nu este o fiinta himerica. hidoasa. ci sunt lucruri din zilele noaste care ataca credinta o denigreaza si promoveaza pornografia, desfraul, imoralitatea si toate celelate care nu sunt virtuti.

versetul 5 din acelasi capitol ne arata clar. ca " fiara" il huleste pe Dumnezeu. lucru intalnit si in zilele noastre. masonii si toti cei care incearca sa promoveze noua ordine mondiala cu o singura religie peste tot cu un singur stapanitor care este Antihrist! fii sigur ca nu il vor pe Dumnezeu!

fa-ti timp te rog si 10 minute uita-te la materialul asta :

http://www.youtube.com/watch?v=aBDnwUNVGtE&feature=related

| Răzvi2011 a răspuns:

Ba frate, daca te apuci sa citesti biblia mori pana o termini si ajungi in iad!

| allina_5861 a răspuns:

Desigur merita...pe net adica merita sa stai, dar sa citesti biblia nu?