| AvalohAlyn a întrebat:

Mai merita sa citesti Biblia sau carti religioase in secolul 21 anul 2018?

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Merită.Cum omul evoluează constant, numai citind Biblia își poate da seama că ideologia religioasă(creștinismul) în care a fost învățat să creadă din tată-n fiu, e de fapt o mașinărie de transformare a omului în sclav, prin asta vânzându-și inconștient sufletul unei mâini de oameni evoluați spiritual ce au creat acest program malefic.

| mentholinks a răspuns:

Da sa-ti bati joc de noi merita?

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

E doar a 10a oară când pune întrebarea asta laughing

| Steregoi a răspuns:

Nu poti compara Biblia cu carti religioase sau de magie.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Multi se sinucid fara sa le lipseasca altceva in afara de credinta in Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns:

Toata lumea care a trait din secolul I si pana azi si-au tot pus intrebarea asta si de fiecare data a raspuns fiecare pentru el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da binenteles ca merita. Asa poti sa iti dai seama cum gandeau si ce imaginatie aveau oamenii acu 2000 de ani. La fel cum ar trebui sa citesti si citesti si Shakespeare si sa admiri un Picasso etc. Atat timp cat o citesti sa iti inbogatesti cultura e ok.

| wpetterssone a răspuns:

Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu. Cum Dumnezeu nu a s-a arătat niciodată ca persoană, El a dictat-o unor oameni. Primul a fost Moise, iar ultimul Ioan.
Dacă vei citi Biblia îți vei pune multe întrebări. Mai bine este să o citești pe parcursul unui an, sau pe părți (viața lui Isus Cristos, facerea, revelația, proorocii).
Biblia analizată și studiată constant aduce prin interpretare o înțelegere a vieții și răspunsuri la cele mai importante ale vieții.
Merită să citesti Biblia, si nu doar o dată. Dupa ce o termini o dată, o reîncepi, pentru ca informațiile din ea să rămână tipărite în minte. Aceasta vrea Dumnezeu, ca oamenii să-I cunoască cuvântul.

| AnonImOO000 a răspuns:

Merita

| Euma55 a răspuns:

Sigur ca merita sa citesti Biblia. Pe mine una ma incurajeaza mult. Este Cuvantul lui Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns (pentru Euma55):

Bine ați revenit pe TPU dna. EmaS.

| Euma55 a răspuns (pentru SG1995):

Nu sunt EmaS.

| Euma55 a răspuns:

Sigur ca merita sa citesti Biblia. Me mine una ma incurajeaza mult. Ea este Cuvantul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat