| anonim_4396 a întrebat:

Meritau acei copii noi nascuti sa fie omorati?
Exodus 12:29-30~
29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor.
30Faraon s’a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.

10 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Poate evreii i-au omorat, nu zeul evreu, ca doar era inventat de ei.

| Octavian199 a răspuns:

Irinele.Faranonul era copiii? Vezi ca iar scrii prostii.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu a trimis pe Moise la faraon sa il roage sa ii lase sa plece in pustie, pe poporul Israel care era captiv si sluga al poporului egiptean, a venit faraon a refuzat, a venit broaste peste tara, faraon a zis ca ii lasa sa plece, broastele au plecat, s-a razgandit faraon, moise iar s-a dus sa il roage, iar a refuzat, au venit lacustele, iar a zis faraon ca ii lasa sa plece, lacustele au plecat, si iar s-a razgandit, in 3 sau 4 capitole scrie asa ''Faraon si-a impietrit inima'' faraon si-a impietrit-o, el a ales, apoi in alte 3 capitole scrie ''Dumnezeu i-a impietrit inima'' Ca raspuns al impietririi inimi lui, Dumnezeu a plecat de la el. Faraon i-a vazut pe israeliti plangand, pe Moise cersindu-i indurare, si implorandu-l, dar faraon nu a vrut, chiar si dupa toate acele necazuri venite, nu a vrut sa lase poporul Israel prin care urma sa vina Iisus Hristos sa ridice pacatul intregii omeniri, sa plece in Canaan, Dumnezeu a ales sa ia la El pe acei intai nascuti, atentie, sa ii ia la El, biblia spune ca Dumnezeu este stapantul sufletelor, El nu omoara sufletele nevinovate, acei copii au fost luati la El, au murit doar trupeste, sufletele sunt in mana Lui Dumnezeu, El este drept, si biblia in Ezechiel 18.20 ne spune: „Sufletul care a pacatuit, acela va muri. Fiul nu va purta nelegiuirea tatălui său și tatăl nu va purta nelegiuirea fiului său!"
Fiecare este luat la raspundere penntru ceea ce a facut, acei copii nu au fost pedepsiti, nicidecum, ci consecintele poporului s-ar rasfrans asupra lor, dar doar fizic, iar spun ca Domnul este stapanul sufletelor si nu este nedrept nicidecum.
Versetul în cauză este Exodul 20.5, care spune referitor la idoli: „Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii, până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc." Acest verset nu vorbește atât de mult despre pedeapsă, cât despre consecințe. El spune că urmările păcatelor unui om pot fi simțite generații mai târziu.
De ce a ales Dumnezeu sa faca asta?
In primul rand pentru a elibera poporul Israel din cumplitele persecutii si durerea in care erau, poporul egiptean ii asuprea, atat de tare incat unii se comiteau suicid.
In Egipt era o lege, Faraonul era Dumnezeu, el se trezea in fiecare dimineata si se ducea la un rau, sau undeva aproape de rasarit, si cu degetul lui, ridica de jos in sus pentru a iesi soarele, se credea ca fara faraon, soarele niciodata nu va rasari, si fara un nou faraon care sa ii ialocul, unul din cei nascuti, soarele nu va mai iesi, desigur ca din acel moment acea lege si credinta s-a prabusit. Dumnezeu este tata iubitor, El stie de ce si cum face unele lucruri, El nu este nedrept niciodata.
Biblia spune in Isaia 55 ''Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre,
iar căile voastre nu sunt căile Mele,
zice Domnul.
9 Pentru că, aşa cum sunt de sus cerurile faţă de pământ,
tot aşa sunt de sus căile Mele faţă de căile voastre
şi gândurile Mele faţă de gândurile voastre.''

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Repet ce vina aveau copii aia sa fie omorati de duhul lui iahve, lasa povestea ca o stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merita Iov necazurile si boala? Si el i-a cerut socoteala lui Dumnezeu dar nu a stiut ce sa raspunda cand l-a intrebat: unde ai fost Iov cand am facut lumea? Si multe alte intrebari la care nu a avut raspuns. La cine ii este Dumnezeu sa dea explicatii? Nu tot ce este sub cer a fost creat de el? Daca Dumnezeu a ucis acei copii, noi nu avem de ce sa ne indoim de judecata Domnului. Pacatele parintilor merg asupra copiilor pana la al saptelea neam, banuiesc ca parintii lor erau niste mari pacatosi. Meritau toti oamenii sa moara la potop cu exceptia lui Noe si a familiei lui? Meritau toti cei din Sodoma sa moara? Pacatele se platesc, de parinti sau copii. Se indura de cine vrea si pedepseste pe cine vrea. Crezi ca Dumnezeu nu stia ca Iuda se va spanzura? Cu toate acestea l-a lasat si acum e pe veci in iad. Nu s-a indurat de faraon si l-a inghitit Mare rosie...multi au murit cu ingaduinta Domnului. Nu putem sti de ce face sa nu face un lucru. Cat a fost Iov de drept dar Domnul tot a ingaduit raului sa se apropie de el.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu merita, dz face ce vrea, el e barosanul

| Michael11 a răspuns:

Cei ce au murit atunci nu erau doar copii nou nascuti. Erau intaii nascuti. Acea persoana putea fi si adulta, dar a murit deoarece a fost singurul copil al parintilor lui sau a fost cel mai mare dintre fratii sau surorile pe care le-a avut. Fiecare din cele 10 urgii cu care Dumnezeu a lovit Egiptul, a fost si o judecata impotriva zeitatilor Egiptului. Cea din urma urgie il avea in vedere pe faraon. Faraon se credea dumnezeu pe pamant. A murit si intaiul nascut a lui faraon. Intaiul nascut era cel care urma sa domneasca peste Egipt. Conform credintei lor, a murit cel care urma sa devina dumnezeu. Cei ce au murit atunci, au murit pentru ca asa a hotarat Dumnezeu. Dumnezeu este cel care a creat omul si poate sa ii ia viata daca vrea si cand vrea.

| RAY a răspuns (pentru Michael11):

Tu esti beat nu vezi ce scrie in verset

29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor.

30Faraon s’a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.
Utilizator

| Michael11 a răspuns (pentru RAY):

Ray. Ma bucur ca ai citit Biblia. Daca tu nu esti de acord cu o opinie, asta nu inseamna ca tu ai dreptate iar cel cu care nu esti de acord e beat. In VT se vorbeste despre dreptul intaiului nascut. Baiatul care se nastea primul intr-o familie avea acest drept de intai nascut. Daca ai citit VT, ai auzit cu siguranta de Esau si Iacov. Au fost gemeni. Dar, fiindca Esau s-a nascut primul, a avut acest drept de intai nascut. Unul din beneficii era ca la impartirea mostenirii, intaiul nascut primea dublu fata de fratii lui. Peste mai multi ani, Iacov a cumparat cu un blid de linte, acest drept de intai nascut de la Esau. Intai nascut nu este tot una cu nou nascut. In Egipt au murit intaii nascuti nu copiii nou nascuti.

| RAY a răspuns (pentru Michael11):

Omule ai chef de propaganda sectancta iti iei ignor

Întrebări recente