| Liberingandire a întrebat:

Exodul 11:5 şi toţi întâii născuţi din ţara Egiptului vor muri, de la întâiul născut al lui faraon, care şade pe scaunul lui de domnie, până la întâiul născut al roabei care stă la râşniţă, şi până la toţi întâii născuţi ai dobitoacelor.
INTREBĂRI : Acei nou nascuti,erau fiinte umane fără absolut nici o vină că s-au născut! dacă se vehicula ideea că YAHWE sete omnipotent,de ce nu a folosit o alta,,cale"de a rezolva problema? ( fără crime ) in crime se reduce omnipotența lui YAHWE? Daca un copil ia naștere dintr-un cuplu criminal, acel copil trebuie ucis? care este logica?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Crimele impotriva copiilor n-au absolut nicio justificare in niciun caz. Si oricine spune ca nu-i asa, poate fi numit fara ezitare un idiot.

25 răspunsuri:
| lifeForJesus a răspuns:

Cine esti tu sa-l tragi pe Dumnezeu la raspundere?
Ia bine seama la tine si pocaieste-te pana nu e prea tarziu!

| AragorN88 a răspuns:

Dumnezeu nu doar ca nu foloseste o cale amiabila de a rezolva problema eliberarii Israelului, ci si spune ca impietreste inima faraonului sa nu ii elibereze. De ce? Ca sa duca cele 10 urgii asupra faraonului si sa arate ce big boss este el? Nu stiu, dar cam asa arata dupa mine.

| danay72 a răspuns:

Interesant ca egiptenii care au crezut in ce avea sa faca Iehova, s-au alaturat evreilor si chiar au fost salvati.Niciodata Iehova nu a adus nenorocire fara sa le spuna si sa ii atentioneze. Faptul ca au stiut dar nu au vrut sa tina cont, asta e doar problema lor asumandu-si consecintele.

| iurii75 a răspuns (pentru danay72):

Mai ales că fiecare plagă a fost o dovadă că un anumit zeu (sau anumiţi) egiptean nu există şi nu-şi poate ajuta cu nimic închinătorii. Deci cei cu discernământ şi-au salvat familiile.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Da versetul unde scrie ca iahve recunoaste alt popor in afara de cel evreu?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Fapte15:14,17

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Asta e nt testament eu vb de iahve

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Fragmentul biblic este Amos 9:11, 12, citat în Faptele 15:16, 17: „Mă voi întoarce şi voi rezidi coliba căzută a lui David. Îi voi rezidi ruinele şi o voi ridica din nou, pentru ca aceia care rămân dintre oameni să-l caute stăruitor pe Iehova, împreună cu oameni din toate naţiunile, oameni numiţi cu numele meu, spune Iehova"

| Liberingandire explică (pentru danay72):

Aaaa,deci tu daca ai fi anuntat YAHWE CA iti va ucide familia,,daca nu faci un anumit lucru pentru el, chiar daca o va face pana lla urma, tu trebuie sa te impaci cu ideea ca,, TE-A ANUNNTAT'' dar din prostia ta, nu ai ascultat! BRAVOOO : ce,, inteligent ''esti!

| Liberingandire explică (pentru RAY):

Vezi,cand aplici logica,iudeio-crestinii,deja incep sa se bâlbâie!
Asta e! Trebuie sa crezi chiar daca este ilogic si inuman! asta transmit acesti indoctrinati religios, fiindca ei nu pot vedea dincolo de dogme, s-au limitat la atat, si asa vor ramane, pana nu-si vor sfarama lantul indoctrinarii ILOGICE!

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Da exact ce au vrut evrei sa fie stapani peste alte nati

| danay72 a răspuns (pentru Liberingandire):

in calitate de proprietar al acestui pamant are dreptul sa ne puna unele conditii atat timp cat suntem pe propietatea sa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa si? vrei sa dai inapoi, daca unul isi pune in gand sa nu treaca dincolo de ce il obligi?

| Exilee a răspuns:

Se alege un rau mai mic, si daca citesti atent, DOAR PRIMII NASCUTI, iar din punctul de vedere al nor persoane care intr-adevar au cunostinte superioare in acest domeniu, mi s-a explicat ca din 2 rele, se alege raul "mai mic". Dar pana la acest lucru, Dumnezeu A FACUT NENUMARATE MINUNI, si pana la aecasta ultima pedeapsa, au FOST ALTELE MULT MAI MINUSCULE, INSA DIN IGNORANTA faraonului, a fost nevoit sa se recurga la o asemenea decizie.
Mai mult, daca Dumnezeu nu i-ar fi ajutat pe israeliti ( care au fost suspusi IN ROBIE DIN DORINTA DE A CUCERi si din URA din partea faraonului) ar fi existat riscul ca acestia nici sa nu se mai inmulteasca si in acest fel nici nu ni s-ar mai fi nascut Mantuitorul.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Copii aia nu au nici o vine indiferent daca sunt primi sau mari, iahve ea omorat pe toti care nu avea sange pe usa oamenii nevinovati

| casian_6565 a răspuns:

Mari sunt caile domnului dar daca ai fost atent Dumnezeu a omorat doar fii egiptenilor deoarece nu credeau in El si aveau alti zei dar asta s a intamplat din vina faraonului

| RAY a răspuns (pentru casian_6565):

Desi cine nu crede in el merita omorat?

| Liberingandire explică (pentru casian_6565):

Deci YAHWE a omorat doar fii egiptenilor deoarece nu credeau in el ( TU AI SCRIS ACESTEA) Deci atat de ilogic,rasist, poate fi YAHWE,incat cei care nu-l urmeaza trebuie ucisi? Nu ma mir ca animalele numite oameni au ucis pentru asemenea ABERATII! Trezeste-te din indobitocirea religoasa,pana nu te transformi din om in berbec sau oaie, de aceste ovine au nevoie popii, pastorii, predicatorii, ca sa le umflati buzunarele si burdihanurile!

| casian_6565 a răspuns (pentru RAY):

Copii au murit din cauza ca faraonul nu a eliberat poporul evreu copii nu aveau nici o vina

| Liberingandire explică (pentru casian_6565):

Copii nu aveau nici o vina, ATUNCI daca YAHWE era omnipotent, de ce nu a gasit alta cale, NU CRIMELE de nou nascuti? sa fi fost acest YAHWE ( mitologic ) limitat in puteri? la atat s-a redus,, puterea'' lui YAHWE?

| RAY a răspuns (pentru casian_6565):

Deci acuma e vina la faraon nu a lui iahve ma cum o intorci numa vina lui iahve sa nu fie

| Liberingandire explică (pentru RAY):

Păi asa fac ăștia,o intorc intotdeauna cand nu le convine ceva! Cand este ceva ilogic, aplica teorii dogmatice, iar cand este ceva ce le convine, o,, bagă'' că este de la Dumnezeu!

| casian_6565 a răspuns (pentru RAY):

Daca faraonul credea in Moise nu se ajungea aici. Omul nu poate sa l inteleaga pe Dumnezeu, va credeti voi mari si tari ca le stiti pe toate doar judecati daca s ar fi intamplat altfel nu cred ca era mai bine asa ca

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Puneti niste intrebari pe care voi nu le veti intelege niciodata, atata timp cat nu credeti in dumnezeu.

| Liberingandire explică (pentru Adryan_Dan_1991):

Daca pentru tine YAHWE care,, rezolva ''probleme prin pruncucideri, este Divinitatea universului.AI MARI PROBLEME LA MANSARDĂ!