| AvalohAlyn a întrebat:

Mi-e cam frica de moarte si de aceea nu prea reusesc sa imi traiesc viata cu adevarat.Mereu mi-a fost frica si am trait cu frica asta.Ce sa fac? Ce sfaturi aveti pentru mine?

Răspuns Câştigător
| AlexDarius3 a răspuns:

Nu prea vei reusii multe cu teama asta. Poftim : https://www.youtube.com/watch?v=gjFFEY8hf5w are si subtitrari in romana mai jos daca le selectezi.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Să nu te mai gândești la moarte.Ai încă treabă de făcut, deci canalizează-ți gândirea spre ce ai de făcut azi, mâine, etc., nu te gândi că mori și ți frică de asta.

| Donsavas a răspuns:

Invata sa trăiești în prezent. Asa vei accepta inevitabilul. Toti trecem prin asta dar nu toti stam sa ne gandim. Asta e diferenta. Tu stai sa te gândesti la asta iar alții își trăiesc clipa.

| Mircea08 a răspuns:

Crestinii adevarati nu mor, ei trec de din viata asta in cealalta :
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
Ceialti vor fi adormiti pana la judecata de apoi
Nu stiu daca asta te incalzeste cu ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta viata vesnica

| BogdantheDreamer a răspuns:

Frica vine de la Diavol.

| wpetterssone a răspuns:

Întrucât moartea este un dușman, e cât se poate de firesc să ne temem de ea și să luăm măsuri rezonabile pentru a ne ocroti viața (1 Corinteni 15:26). Totuși, teama irațională de moarte, bazată pe falsități și superstiții, îi ține pe oameni în ‘sclavie toată viața’ (Evrei 2:15). Cunoașterea adevărului vă va elibera de teama morbidă de moarte, o teamă ce vă poate răpi bucuria de a trăi (Ioan 8:32).
Adevărul despre moarte
Morții nu sunt conștienți de nimic (Psalmul 146:4). Nu trebuie să vă fie teamă că veți suferi ori că veți fi chinuiți după moarte, întrucât Biblia compară moartea cu somnul (Psalmul 13:3; Ioan 11:11–14).

Morții nu ne pot face niciun rău. Până și oameni care ne-au fost dușmani aprigi în timpul vieții zac „neputincioși în moarte" (Proverbele 21:16). Biblia spune că „ura lor și gelozia lor au pierit deja" (Eclesiastul 9:6).

Moartea nu înseamnă neapărat sfârșitul definitiv al existenței noastre. Prin înviere, Dumnezeu îi va readuce la viață pe cei care au murit (Ioan 5:28, 29; Faptele 24:15).

Dumnezeu promite că va veni timpul când „moartea nu va mai fi" (Revelația 21:4). Iată ce spune Biblia referitor la acele vremuri: „Cei drepți vor moșteni pământul și vor locui pentru totdeauna pe el", eliberați complet de teama de moarte (Psalmul 37:29).

| Uvox a răspuns:

Sa intelegi ca din viata asta nu scapa nimeni in viața.
Și trece fie ca vrei fie ca nu vrei.
De ce sa iti faci probleme pentru ceva ce este inevitabil?
Desigur, asta nu inseamna sa traversezi fara sa te asiguri.
Have fun!