| EvangelineDS a întrebat:

Mi poate explica si mie cineva clipu' asta ::http://www.youtube.com/watch?v=Vvsf7W7wWjw adica....astia-s nebuni de la natura sa din cauza religiei?

18 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ai dreptate, tocmai de aceea am şi specificat că nu iau apărarea penticostalilor, ci a oamenilor care trăiesc după Scriptură şi care sunt şi în această religie, la fel cum sunt sin alte confesiuni religioasae.

26 Dacă crede cineva că este religios, şi nu-şi înfrânează limba, ci îşi înşală inima, religia unui astfel de om este zadarnică.
27 Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume. Iavoc 1

@fllu07 Eu nu am de ce să mă supăr, deoarece aceasta este şi părerea mea, că nu contează confesiunea religioasă, ci contează să duci o viaţa în conformitate cu Cuvântul lui Dumnezeu.
Eu în ce biserică am fost, nu am văzut pe nimeni să reacţioneze aşa cum spui tu. Nimeni nu tremura/urla/tăvălea pe jos etc.
Tu oricum, din câte am observat eşti pornit rău de tot pe oricine nu face parte din confesiunea ta!
Tu nu te-ai legat doar de acei oameni din videoclip, care într-adevăr par mai degrabă a fi nişte demonizaţi, tu ai vorbit în general şi i-ai pus pe toţi în aceeaşi oală, ca şi cum toţi ar face ce fac ăia din video.
http://www.youtube.com/watch?v=fpuh_DeQogU&feature=related

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Absoolut deloc.

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Vezi ca ii aresteaza pentru plagiat.
nu au melodiile lor? copiaza pe westlife laughing doamne.
a, si inca ceva, aici is cuminti penticostalii, ca sunt in public, si vai, ce frumos canta. dar du-te in biserica lor, cand nu sunt filmati, sa vezi acolo adevarat fata. ziceai de niste video cu martorii.
pune unu de la adunarile publice, si unu de la Sala Regatului, si vezi contrastul. westlife laughing ii lasa domnu' cu muzica de asta?

| Esperança a răspuns (pentru fllu07):

Eu am fost în biserica "lor" şi tocmai de aceea vorbesc, pe când tu nu ai fost aşa că de ce faci afirmaţii nefondate?
Eu nu m-am legat de confesiunea ta aşa că te rog frumos încetează, că deja ai dat în penibilism şi mă faci să-ţi dau Ignore.
O zi bună!

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Ce penibilism? asta ii adevarul canta pe melodia lu' westlife laughing

| OOOLEOOO a răspuns:

Poate nu e destul de corect din puctul de gandire al religii lor. Insa nu vad motivul pentru care trebuie sa ii faceti nebuni.Este o stare de bucurie pe care o exprima printr-un dans haotic...

| fllu07 a răspuns:

Iti explic eu:
ei sunt penticostali, si la acest cult se pune mare accent pe pogorarea duhului sfant si pe vorbirea in limbi. chiar au unele seri de staruinta in care, spun ei, staruie sa primeasca duhul sfant. dar saracii... ii joaca ghiavolu' laughing pe jejete laughing
unde o facut apostolii cand au primit duhul sfant asa ceva? doamne iartai!

| Esperança a răspuns (pentru fllu07):

Tu ai fost vreodată într-o biserică penticostală sau vorbeşti doar ca să te afli în treabă?
Să punem şi câteva videoclipuri despre "martorii lui Iehova"?

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Nu intru in biserica penticostala pentru ca, iti spun sincer, mi-e frica de ceea ce fac acolo oamenii posedati.
dar tot ce stiiu ii de la colegi de-ai mei penticostali, si de munca si de scoala, ei mi-ai povestit tot.
cat despre filmuletele cu martori, chiar te rog. vrei sa iti dau eu niste linkuri?
sau intra la activitatea mea aici pe site si vezi ca am postat ceva ce are si un videoclip de la intrunirile martorilor, sa vezi diferenta de la cer la pamant.

| Esperança a răspuns (pentru fllu07):

Nu mă cobor eu la nivelul tău, însă data viitoare vorbeşte numai atunci când eşti sigur că ceea ce ţi se spune este adevărat şi numai atunci când îi cunoşti cu adevărat pe acei oameni şi nu mă refer la religie, ci la cei care pun în aplicare ce spune Cuvântul lui Dumnezeu!
Deoarece eu acum nu iau apărarea penticotalilor, ci iau apărarea oamenilor pe care eu îi cunosc şi fac parte din acest cult şi ştiu ce lucuri minunate fac pentru Dumnezeu şi pentru semenii lor indiferent de confesiunea religioasă.

Pe mine nu mă conving nişte clipuri făcute de unul şi de altul din altă confesiune religioasă pentru a denigra confesiunea penticostală, ci pe mine mă conving faptele reale!

Nu uita un singur lucru, atunci când arăţi cu un deget către cineva, 3 degete sunt îndreptate spre tine.
Atât am avut de spus!

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Extraordinar, am ramas mut in fata logicii tale impenetrabile.

| fllu07 a răspuns:

Hei jasser, te rog sa te abtii, ca Esperanca se va supara.
sa-ti povestesc: am mers in vacanta la bunici, si am ajuns in arad, apoi am luat un tren care ajungea la 5 dimineata in sat, era in cursul saptamanii ca era tren de navestisti. am coborat in sat, si in drum spre casa bunicilor am trcut pe langa o biserica penticostala. sa te fereasca sfantu' ce faceau aia in biserica la 5 dimineata: urlau, zbierau, faceau ca toti ghiavolii, unu na unu ia-ti, unu da-mi, unu se ruga, unu se tavalea, altu radea...
si ei au primit duhul laughing dar nu stiu duhul cui...

| fllu07 a răspuns:

Jasser, fi atent ca in urmat post, cel din 16 nov 21.07 al lu' esperanca o pus un link dintr-o adunare de penticostali. spune tu, a cui ii melodia aia? laughing

| Delicacy a răspuns:

Cred că este vorba despre un caz deosebit de scleroză laterală amiotrofică. laughing

| 1libercugetator1 a răspuns:

Uita-te si la jesus camp

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nu au nimic de-a face cu crestinismul. ei cred ca primesc"harul Duhului Sfant" efapt acolo diavolul isi face de cap. feriti-va de prooroci mincinosi. nu va abateti de la dreapta credinta ortodoxa, Biserica lui Hristos

| SymphonyOfDestruction a răspuns:

Nu s-au mai distrat de ceva vreme. au cedat saracii de la atata dans. la urmatoarea petrecere, cand o sa aiba dezlegare din nou o sa dea un headbang pe dimnu borgir.

| Lord77 a răspuns:

Pentru ca canta Fuego