| AvalohAlyn a întrebat:

Moartea nu ar trebui sa mai fie privita cu frica.Asta cred multi mai ales cei din filozofiile New Age.Moartea nu e sfarsitul existentei si nici nu exista cu adevarat moartea.Am descoperit o carte foarte buna care se vrea a infrange teama de moarte si de a iti taia respiratia cu raspunsuri cutremuratoare dar oarecum reconfortante, pozitive.O idee ar fi ca dupa moarte ti se intampla exact ce crezi ca se va intampla si totul tine de gandire si credintele omului.Cartea se numeste Acasa cu Dumnezeu de Neale Donald Walsch.Cum vedeti voi moartea? Ar putea sa nu mai fie,in viitor,o sursa de temeri si sa fie privita cu pozitivitate sau calm? Ar putea moartea sa fie o continuitate a existentei in alt plan,in alta dimensiune sau etapa? E adevarat ca foarte foarte multe conceptii de gandire si filosofii,credinte cred in continuitatea vietii dupa asa zisa moarte, nu credeti ca un sambure de adevar se gaseste in acestea? Care sunt sansele sa mai existe ceva dupa?

Răspuns Câştigător
| jrockfreak a răspuns:

Cei care spun că nu există viață după moarte și spun că "cred" în știință, atunci ei săracii nu tare au stat să cerceteze știința pe îndelete, căci orice om de știință observă perfecțiunea și simplitatea cu care au fost create absolut tot ceea ce este în jurul nostru și nu găsesc răspunsuri doar în religie. Și asta nu o spun eu, ci oamenii respectiv, îți las un link dacă vrei laughing. Ajungând la concluzia că există un Dumnezeu perfect Atotputernic, ajungem și la partea cu viață după moarte. Singura chestie dovedită a fost că toți cei în moarte clinică (și nu numai) au trecut printr-un tunel și că la finalul tunelului au experimentat o pace profundă. Desigur, unii sar că e din cauza lipsei de oxigen, dar este interesant cum toți au exact aceeași "vedenie", mai ales că cei care au experimetat astea nu au fost neapărat sub moarte clinică ci pur și simplu au avut viziuni care se potrivesc extrem de bine între ele. Oricum, "fericit este cel care nu a văzut și a crezut". Chiar lui Isus i s-a cerut un semn că El este într-adevăr Fiul lui Dumnezeu, și s-a revoltat că toți vor semne și a spus că fix de ciudă nu le va arăta unul. Amuzant cum asta e valabil chiar și după 2000 de ani laughing. Mie îmi e frică de moarte în sensul că vor fi persoane care îmi vor duce lipsa și vor suferi și e adevărat că lucruri necunoscute ne vor aștepta pe noi toți, dar încerc să culeg roadele crucificării lui Isus, adică să mă bucur de învățăturile Bisericii, ale Bibliei și să folosesc sacramentele astfel ca moartea Lui să nu fie fără rost. Nu cred că noi ne modelăm viața de după moarte cu gândirea. Așa nu ar mai exista niciun fel de dreptate și nici nu consider că are foarte multă validitate această concepție. Eu personal căștig mai mult dacă îmi îndrept privirea spre Ceruri, așteptând să îl întâlnesc pe Cel care m-a creat și mi-a fost de atât de multe ori de ajutor. Până atunci trebuie să aștept răbdătoare aici pe Pământ (poate de asta trece timpul atât de repede, e un semn că viața este foarte superficială față de ce ne așteaptă) să duc o viață bună și să nu permit ca cel rău să facă ce vrea acestei lumi, care totuși este frumoasă. Mă rog, cât voi reuși să schimb prin rugăciune și prin fapte. happy

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pai mai mult ca sigur exista viata dupa moarte! dar frica mereu va fi pentru ca mergi in necunoscut, nu stii ce se va intampla cu tine, apoi ateii o sa se pise pe ei de frica cand le-o veni vremea pentru ca vor fi confuzi si se vor intreba : daca credinciosii cu care am vorbit toata viata au dreptate, ce se va intampla cu mine? big grin Asa ca frica va exista mereu iar cine neaga se minte pe sine!

| Holiday a răspuns:

Care sunt sansele sa mai existe ceva dupa?

0(zero). In rest fiecare se poate amagi cum vrea...

| Alcyon a răspuns:

Daca nu exista nimic dincolo, e ca si cum ai adormi. Cand adormi, nu mai stii nimic, prin urmare s-a inchis lumina si cu asta basta. Daca exista ceva dincolo, atunci problema se complica. Pe mine a doua varianta ma nelinististe mai mult decat prima. Mintea umana nu se impaca bine cu ideea de vesnicie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Moartea nu ar trebui sa mai fie privita cu frica.Asta cred multi mai ales cei din filozofiile New Age."
Asta crede multa lume. Sunt anumite culte, in care omul cand e aporape de moarte, e la batranete face si un fel de pregatire pentru viata noua. Frica de moarte este greu sa nu o ai, chiar daca nu o negi, in sufletul tau tot ti-e frica.

"Moartea nu e sfarsitul existentei si nici nu exista cu adevarat moartea."
Aici nu stim exact ce e moartea si ce nu e. Sunt multe principii religioase la mijloc. Dar uite ca si teorii stiintifice, iti recomand sa citesti asta:

http://www.descopera.ro/......unui-medic

Este un articol despre teoria unui medic celebru, Robert Lanza. Spune multe lucruri interesante acest articol.

".Am descoperit o carte foarte buna care se vrea a infrange teama de moarte si de a iti taia respiratia cu raspunsuri cutremuratoare dar oarecum reconfortante, pozitive."
Cum spuneam e un lucru foarte greu de care sa scapi. Poate pe moment reusesti sa iti invingi frica, dar daca apare in moment in care ori esti foarte bolnav ori foarte batran, si simti cum se apropie moartea mi se pare un lucru greu de evitat aceasta frica.

"O idee ar fi ca dupa moarte ti se intampla exact ce crezi ca se va intampla si totul tine de gandire si credintele omului.Cartea se numeste Acasa cu Dumnezeu de Neale Donald Walsch."
Foarte interesant conceptul. O sa ma informez.

"Cum vedeti voi moartea?"
Cred ca exista ceva dupa moarte sau vreau sa cred, mai bine zis sper. Nu stiu ce va fi. Nu ai cum sa stii un lucru atat de ambiguu.

"Ar putea moartea sa fie o continuitate a existentei in alt plan, in alta dimensiune sau etapa?"
Cum spun conceptele din acel articol pe care ti l-am dat exista o oarecate posibilitate. Eu ma intreb altceva. Daca exista acea continuare, oare cand incepem noua viata, ne vor ramane amintirile?

"E adevarat ca foarte foarte multe conceptii de gandire si filosofii, credinte cred in continuitatea vietii dupa asa zisa moarte, nu credeti ca un sambure de adevar se gaseste in acestea? "
Cum spuneam cred, vreau sa cred si sper.

"Care sunt sansele sa mai existe ceva dupa?"
Aceste sanse nu sunt exacte, ele difera de la individ la individ, aici relativitatea isi spune cuvantul respicat.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Merci bro.Bravo bro. Daca te miscai mai repede iti dadeam tie fundalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu acceptam, adica nu aveam cum sa nu accept, dar ma bucur ca a luat-o rockerita...

| RedDeath a răspuns:

Sa sti ca si eu am descoperit mai multe carti foarte bune filosofice care se bat cap in cap. Noh, pe care sa o cred? Oricum, dupa ele se pot face niste filme de mare succes.
Nu te temi de moarte daca ai trait o viata crestineasca. Nu intru in detalii, ca asta se stie. Asta e ideea. Daca nu ai cunostinte ce cuprinde, stii de unde sa afli : profesor + preot.

| IvanMihai a răspuns:

Există viaţă după moarte, avem un suflet care părăseşte corpul în momentul în care murim!
Citeşte mai mult la:
http://www.tpu.ro/......dintre-un/