| ƒαηтαѕу a întrebat:

Hmmm.
Deci ma tot tin sa spun,ca ma gandesc la intrebarea asta de ceva timp si inca nu am gasit un raspuns.

Deci,daca universul s-a creat din mainile lui Dumnezeu (pamant,oameni,spatiul,etc.) Dumnezeu de unde a venit?

Adica,daca nu era NIMIC pe lume,adica nici spatiu,nimic, nimica....Adica,nici nu pot sa imi imaginez nimic.
. Dumnezeu de unde a aparut? Cine l-a creat? Daca nu existau particule,soare,luna tot, cine L-a creat?

Funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Si eu am avut aceiasi intrebare acum ceva timp.
Gandeste-te in felul urmator. Daca Dumnezeu, ar fi fost si El creat de cineva, pai noi nu ne-am mai fi rugat la El, ci la creatorul Lui.
Dumnezeu a existat cand nu era nimic. Era gol, negru, nimic, si el a creat ceva, apoi, noi am venit cu ideea ca nu se putea ca inainte sa nu fi existat nimic, si de aici au rasarit aceste intrebari "de unde a aparut Dumnezeu daca nu era nimic inainte de noi?".

14 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Întrebarea este înşelătoare. Dumnezeu nu face parte din lucrurile create sau apărute.
Mai multe citeşte aici http://www.gotquestions.org/romana/cine-creat-Dumnezeu.html
El este Începutul şi Sfârşitul.
E ca şi cum te-aş întreba pe tine, care este începutul începutului?
Este o nebunie.
Dumnezeu e infinit, din veşnicie în veşnicie, El e Dumnezeu.
Oamenii au mintea limitată şi nu pot înţelege acest lucru, decât atunci când vom fi cu El în veşnicie vom putea înţelege toate aceste lucruri, până atunci Fereşte-te de întrebările nebune şi nefolositoare, căci ştii că dau naştere la certuri.2 Timotei 2:23

| shadovv a răspuns:

Dumnezeu e omnitemporal. Adica exista in afara timpului. A fi creat presupune timp (nu existi in timpul de dinainte de creatie si existi in timpul de dupa creatie) ergo Dumnezeu e necreat.

| mgtow a răspuns:

Eu la fel imi puneam intrebarile astea numai ca e dubios cazul stiintific dar si cel Dumnezeiesc, e imposibil ca lumea sa se fi creat dintr-o explozie iar cealalta varianta e religioasa. Probabil a existat de mult si i-a venit ideea de a face o lume sa mai vada si el putin spectacol cum ne descurcam in viata.

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Ce e asa dubios la big bang?

| AntiNoobs a răspuns (pentru RAY):

E dubios ca dintr-o explozie sa se creeze miliarde de corpuri ceresti!
In schimb teoria ca o forta divina care exista in afara timpului si spatiului sa le fi creeat pe toate e mult mai credibilatongue

| RAY a răspuns (pentru AntiNoobs):

Explozia acea nu creat dintr-o data stelele vezi daca nu ai citit cum afirmi aiureli

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Teoretic era nimic.Practic era Ceva.
(Ioan 1:1)
" La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu."

| RAY a răspuns:

Cica dumnezeu ba nu era in timp ba a existat mereu ba cica e in alta dimensiune vrajelile astea nu rezolva nimic, nimic nu apare din nimic si creaza miliarde de stele din nimic cum a creat materia? parerea mea deschideti mintea spre stiinta =ratiune=dovezii, daca te duce capu vei sti ca argumentele pro dumnezeu sunt de fapt cea ce inca nu stim, big bang a existat chiar nu crezi, viata evolueaza chiar daca nu crezi, noi oamenii credem ca doar ce credem noi asa e, uni prefera sa traiasca in minciuna, ignoranta doar dragul de a nu isi folosi mintea rational, credinta are ca baza credinta in nimic desi tu alegi credinta sau dovezii =ratiune

| mixxjim a răspuns:

Pune intrebarea la sectiunea de religie sa ai raspunsuri mai multe si mai interesante happy

| bloodyhell a răspuns:

Chiar asa tare te plictisesti?

| Mariya5 a răspuns:

Pur si simplu nu stim nimic despre inceputuri, pana la urma orice trebuie sa fie creat de ceva, nimic nu apare din nimic.Eu cred ca Biblia este doar o inventie, o poveste, un mod de a explica ceva inexplicabil.In limpsa stiintei, a aparut o idee, si in plus omul are nevoie de credinta, adica sa aiba pe cineva chiar si numai in mintea lui in care sa aiba incredere caruia sa-i ceara ajutorul, Dumnezeu.E ceva gen..."Pamantul e plat"...a aparut stiinta si a dovedit ca nu e asa.La fel si cu Dumnezeu(sau alte divinitati). Doar ca stiinta nu e suficient de avansatata pentru a dovedi ca nu e exista.O dovada clara ca nu exista Dumnezeu e ca e tot globul exista si au existat sute de religii, toate doar povesti.Biblia doar a fost scrisa inteligent si a captat mai multa atentie. Daca ar exista un singur Dumnezeu, toti oamenii ar crede in el, doar in el, pentru ca el si-ar face simtita prezenta, nu credeti?

| AntiNoobs a răspuns:

Dumnezeu a existat tot timpul, Dumnezeu nu a avut nastere, el a existat pur si simplu MEREU.Nu a avut nastere sau moarte.El continua sa existe dintotdeauna in adevaratul sens al cuvantului. Dumnezeu a creat omul pentru a avea ce supraveghea(sa scape de plictiseala)dupa parerea mea. Sper ca te-am ajutat.

| R3fleX98 a răspuns:

Nu mai citi minciunile din biblie. In jur de 60% sunt minciuni. happy

| AntiNoobs a răspuns (pentru R3fleX98):

De unde stii tu?