| Teffan a întrebat:

Nationalismul crestin este adanc inradacinat in judecata unor asa zisi iubitori de patrie si neam.
Pana la urma avem o istorie "bogata" in domnitori ce au luptat impotriva islamizarii Romaniei,sau chiar a Europei,pe vremea Imperiului Otoman.
dupa fiecare batalie,multi construiau biserici si manastiri pentru a-si exprima "multumirea" fata de dumnezeu,acest ZEU liberator al NEAMULUI de asupritorii din ORIENT!

dar ce este islamul?
O religie abrahamica,venita din desertul Orientului Mijlociu.
O religie razboinica,cotropitoare,care a vrut islamizarea Europei si inca o vrea.

Ce este crestinismul?
O religie abrahamica,venita din acelasi desert din Orient.
O religie razboinica,misionara,cotropitoare,care a dorit crestinarea Europei si a obtinut-o prin aceleasi metode barbare pe care islamul le foloseste.
Crime,torturi. distrugere si holocausturi indreptate impotriva europenilor si impotriva culturii europene,religiei europene,spiritului european.

Cum se poate sa existe un asemenea nationalism?
Cum se poate sa iti justifici dragostea de neam, prin nationalism influentat de crestinismul care ti-a exterminat cultura ancestrala? Pentru ca suntem pagani de 500 000 de ani.Crestini nu suntem nici de 2000 de ani.Crestinismul NU a patruns in dacia fara razboi! Nici in Grecia,fara varsare de sange,cum se mai spune! Un popor european ce are o cultura inca din vremuri preistorice, nu-si poate parasi religia de buna voie! Imaginati-va doar.domnitorii Moldovei si a Tarii Romanesti au reactionat AGRESIV impotriva amenintarii cotropirii militare si culturale a unei religii straine si a unui popor strain! Si ghici.in vremea aceea,eram crestini de doar cateva sute de ani.

Miscarea Legionara a dat dovada de un nationalism extremist adanc inradacinat in crestinism.

de ce?

Acestia erau pana si antisemiti in conditiile in care crestinismul este un alt cult iudaic,iar Isus este evreu.
de unde atata ipocrizie?

de ce nationalism crestin?
Cum se poate justifica asta in conditiile in care crestinismul a facut EXACT ceea ce islamul a incercat, si incearca in continuare?

21 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"indreptate impotriva europenilor si impotriva culturii europene, religiei europene..."

Văd că ai menţionat o religie europeană anterioară. Crezi că era mai bine dacă rămânea aia? Eu zic că era la fel, aceeaşi Mărie cu altă pălărie. Şi înainte se războiau oamenii, se măcelăreau, nu-i ajuta cu nimic religia pe care o aveau. Şi nu vorbim numai de Europa, ci în general în lume. Ce religie aveau hunii, dar goţii, dar maghiarii, dar bulgarii, dar avarii? sau mai târziu tătarii? Îi învăţau religiile alea să fie mai paşnici, mai omenoşi? Nici poveste. Parcă erau nişte fiare, nu oameni. Eu zic că cel mai bine este fără nicio religie. S-a dovedit că toate au făcut numai rău.

| Mclaren12 a răspuns (pentru sabin89):

Mai exact care sunt razboaiele alea? Paganismul avea ceva ce crestinismul nu are, acel ceva este spiritualitatea. Atat timp cat lumea avanseaza spiritual, chiar nu exista motive de razboi. Tactica evreilor de a crea razboaie este sa inventeze un conflict intre doua parti sau doua tari. Karl Marx in Manifestul Comunist descria asa zisa lupta dintre clasa muncitoare si bogati, anume intre proletari si burghezi, creand astfel un conflict intre "semeni" sau "conationali". Lucru similar se intampla si in SUA cu conflictul dintre angajati (clasa muncitoare) si angajatori (cei bogati). In urma conflictului tot evreii care orchestreaza tot au de castigat. Prin urmare, care sunt razboaiele alea intre state pagane?

| Teffan explică (pentru sabin89):

Si consumerismul actual este benefic? Comportamentul ateistic de a respinge orice forma de spiritualitate sau concept de Zeu.Pentru ca Zeii pagani nu sunt nici pe de parte pe orice lungime de unda cu zeul crestin.Este ceva diferit, dincolo de conceptiile ateiste asupra a ce inseamna divinitatea.
Omul are nevoie de religie, cum are nevoie de apa.Este o necesitate care se opune lumii moderne care e in decadere.

Consumerismul si materialismul actual distruge tot ce inseamna omenesc.

Ateismul impreuna cu crestinismul sunt 2 otravuri.
Desi ateismul este un pas in fata pentru fostii crestini.

Religia europeana este SINGURA religie benefica pentru europeni pentru ca este in concordanta cu spiritul nostru european,si cu sangele.
Orice alta doctrina venita din afara europei,este extraterestra pentru european.
De asemenea,ateismul este extraterestru europenilor.
Cultura milenara se bazeaza pe aceasta religie si pe aceste traditii pe care inca le mai experimentam,dar intr-o forma pervertita(Craciunul,Pastele, Dragobetele etc)

Nu era aceeasi chestie, sincer sa-ti spun.
Europenii au trait foarte bine cu religia lor, greu, dar in comuniune cu natura.Natura reprezinta divinitatea.
Greu,dar sanatosi,puternici, onorabili.

Odata ce a venit crestinismul, pe langa distrugerea paganismului, a instaurat teroare poporului european si a adus prima forma de comunism si cultural-marxism ce paraziteaza intreaga lume, MAI ALES Europa.

| sabin89 a răspuns (pentru Teffan):

Dă-mi voie să răspund mai întâi lui Mclaren12, pentru că el are o teorie mai generală despre păgâni. Tu te referi numai la ăştia din Europa, dar el se referă la păgâni în general.

| sabin89 a răspuns (pentru Mclaren12):

Mă întrebi care sunt războaiele alea din state păgâne. Păi istoria antică este pline de ele. Şi încă ce războiaie! de o cruzime greu de imaginat. Uite, am o carte de istorie la îndemână şi am deschis, la întâmplare, la Asiria. Asirienii erau un popor păgân, aveau zeii lor; nu aveau nici în clin nici în mânecă cu creştinismul sau cu iudaismul. Citez chiar din carte un paragraf: "Crud până la demenţă, fără precedent chiar şi în cronica regilor sângeroşi ai Asiriei, Assurnasirpal al II-lea, care a domnit între 883-859 î.Hr. a trecut prin foc întreaga Mesopotamie şi Siria. Pentru popoarele îngrozite din Orientul Apropiat era semn că leul însetat de sânge al Assurului s-a trezit. Asupra lor venea focul, jaful şi atrocităţile de neînchipuit ale tăvălugului asirian... Asirienii jefuiau şi exterminau pe locuitorii ţinuturilor care manifestau o cât de mică împotrivire cuceritorilor. Rămăşiţele populaţiei erau luate în captivitate. Cea mai activă parte şi toţi cei care aveau vreo legătură cu puterea anterioară, indiferent de atitudinea faţă de cucerire, erau ucişi în chinuri abominabile. Oamenii erau mutilaţi, traşi în ţeapă, jupuiţi de vii, decapitaţi, clădiţi în piramide şi arşi de vii..."
Să mai dau şi alte exemple? N-are rost, pentru că sunt asemănătoare. Deci, despre ce spiritualitate a păgânilor vorbim? Avea religia lor vreo influenţă benefică, spre a-I face mai paşnici, mai omenoşi?

| Mclaren12 a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu de ce, dar imi suna exact a propaganda evreiasca ieftina. Chestii asemanatoare s-au scris si despre Hitler si istoria ne-a dovedit ca erau doar minciuni. Cine sunt autorii cartii? Cat de mediatizata este catea pe care o ai?
Si nu a zis nimeni ca paganii sunt pasnici. Paganii erau popoare de razboinici. Ori razboiul ala este inventat, ori imparatul respectiv (pagan sau nu) avea sete de putere. Cine stie, sunt multe variabile. Nu poti afirma cu precizie ceva ce s-ar fi intamplat cu peste 2000 de ani in urma cand noi suntem mintiti cu evenimente majore care au avut loc in acest secol.

| sabin89 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cartea se numeşte "99 Personalităţi din lumea antică" şi e scrisă de Iohanna şi Nicolae Şarambei. - Editura Artemis.

| Drimmero a răspuns:

Zi-le, Teffane,, numai cu propagande PSD-iste stau ei, nu-i asa?

| AC4S4 a răspuns:

Dar nu toti crestinii se identifica cu acei crestini.
Europa a colonizat aproape intreaga lume. Daca s-ar fi adoptat o alta religie in Imperiul Roman, nu crestinismul, acea religie ar fi fost raspandita din punct de vedere istoric. Nu prea conta ce religie era, s-ar fi raspandit prin aceleasi mijloace pe care nu le sustin.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu nu degeaba am zis ca religiile avraamaice trebuie eradicate. Rolul lor a fost sa distruga paganismul si sa spele masele pe creier ca sa se intoarca impotriva Zeilor pagani si a paganismului. In timp ce stramosii nostri urmau venerau Zeii pagani si urmau adevarata spiritualitate, crestinismul i-a transformat pe Zeii pagani in cresturi malefice si spiritualitatea a transformat-o in pacat si "lucrare a diavolului". Crestinismul a mai si furat o gramada de mituri pagane si le-a intrgrat in propriile bazaconii. Crestinii habar n-au si nu vor sa accepte ca miturile despre biblicul Cristos de exemplu au fost furate din culturi pagane. Evreii au mai si folosit crestinismul ca sa adune avere si putere peste masele indoctrinate.
Mai este si conflictul asta de fatada intre crestinism si islamism care a fost creat doar ca sa creeze tensiune si oamenii aceleiasi rase sa se omoare intre ei, exact asa cum au facut in razboaiele mondiale in timp ce evreii culegeau miliardele din dobanzile tarilor care au fost finantate.

| Teffan explică (pentru Mclaren12):

Genocidul indreptat impotriva neamurilor, a luat nastere cu cultul iudaic.
Genocidul indreptat impotriva europenilor a luat nastere cu patrunderea altui cult iudaic in Europa.

Si acest genocid inca continua.
Franta este distrusa, e ruina culturala si ruina biologica.
Si nu numai.

de 88 de ori sa fie razbunarea paganismului impotriva acestei monstruozitati care a adus numai rele planetei, acest crestinism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''
Acestia erau pana si antisemiti in conditiile in care crestinismul este un alt cult iudaic, iar Isus este evreu.''

Găsești răspunsul la întrebarea asta în prefața cărții lui Mihail Sebastian ''De 2000 de ani''. Recomand să citești și cartea. big grin

| Teffan explică:

As mai adauga ca acest crestinism este o religie internationala, promovand globalizare.
Insemnand ca nu da doi bani pe nationalism, prin definitie.

| Teffan explică:

Tu vorbesti de morala? Ma faci de asemenea sa rad.
Crestinismul a dat dovada de morala cand a ucis milioane de oameni,nu-i asa?
Oh,nu, liderii au decis asta...
Ei bine, daca il studiem pe Yahweh, care se proclama ca UNUL peste toti oamenii, si despre el este vorba cand cuvantul "dumnezeu" apare in noul testament..atunci putem sa mai reflectam cine a decis holocaustul poporului tau.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Cred că trebuie să citești ultima strofă a imnului național.

| Teffan explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Imnul national nu inseamna nimic pentru mine.
Este exemplul perfect de ipocrizie nationalista.
Acei "preoti cu crucea in frunte" sunt exact dusmanii poporului.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Teffan):

Cine ești tu? câți ani ai și cum ai contribuit la ce înseamnă România de azi? Explică-mi cum sunt preoții dușmanii poporului, că eu văd că aberezi.

| Teffan explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Vad ca esti tupeist, crestinule, si ma provoci sa-ti explic ceva ce deja am explicat in intrebare dar nu ai avut bunavointa sa pricepi istoria crestinismului si cum a ajuns el sa fie la putere, sau sa citesti ce am scris.

dispari.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Teffan):

Ești cam irascibil. Văd că tu ești un expert în istoria creștinismului, o să te las acum, că văd că trăiești în lumea ta și în capul tău. De ce să dispar? Cumva îți întrerup șirul de raționamente masturbatoare pe care trebuie să ți le repeți ca să te simți bine?
Dacă tu echivalezi creștinismul cu islamul, du-te în orientul mijlociu și dă-te ateu, dă-te creștin, dă-te altceva, și să vedem cum o să fi primit printre ei cu Șaria. Văd că ataci repede la persoană, și nici nu mă cunoști, ai probleme acasă? cu părinții?

| Teffan explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

"o să te las acum, că văd că trăiești în lumea ta și în capul tău"
Ar fi o idee buna,intr-adevar, sa ma lasi sa traiesc in lumea reala, caci tu si asa esti pe alta planeta, pe o planeta plata, nu? happy

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Teffan):

Poți să zici la infinit că tu trăiești în lumea reală și eu în una fantastică. Pot și eu să zic viceversa. Asta nu înseamnă că unul dintre noi are dreptate. Dacă tu crezi că lumea e o bilă, fi invitatul meu, să CREZI asta.