| Steregoi a întrebat:

Necredinciosii sau ateii au o viata grea, nu-i asa?

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti se pare ca Dragnea sau altii ca el au viata grea?

| Steregoi explică (pentru darrio2007):

Sunt sortiti pieirii vesnice. Apocalipsa 19, 20.

| darrio2007 a răspuns (pentru Steregoi):

Hai ca m-ai dat pe spate.

| baru a răspuns:

Toti avem viata grea!

| Sn4k3 a răspuns:

Cei care vor sa dovedeasca ca au dreptate.

| Steregoi explică (pentru Sn4k3):

Te referi la atei.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Steregoi):

La toti cei disperati de religie, inclusiv ateii.

| Legion7X a răspuns:

Ce întrebare este asta?
Ce legătură are traiul cu necredincioșii sau ateii
Este vreo deosebire de trai între cei ce cred sau nu?
Nu are logică întrebarea la ce te referi

| Steregoi explică (pentru Legion7X):

Credinciosii trec cu un moral mult mai ridicat peste greutatile vietii decat necredinciosii sau ateii. Credinciosii se bucura mai inteligent si mai bine de viata si de ceea ce au sau poseda. Credinciosii sunt mai moderati si mai cumpatati si nu sunt tentati sa faca excese alimentare sau de alta natura. Credinciosii duc o viata mai sanatoasa si mai fericita si mai plina de sens. Credinciosii traiesc in general mai mult.

http://www.descopera.org/evolutionism-si-creationism/

"Credinta religioasa este asadar reactiunea emotionala a omului in fata lumii, iar stiinta poate explica universul, insa aceasta explicatie nu impiedica omul de a simti frica, speranta, iubire in fata acestei lumi si de a-si inchipui o alta lume, care sa indestuleze si sa linisteasca crispatiile inimii."

| PainTech a răspuns (pentru Steregoi):

Nu neaparat. Ma consider un ateu, in sensul in care nu il recunosc pe Dumnezeu in metoda conventionala.

Am incredere in fortele proprii si nu ma intereseaza ce crede El despre mine. Cred ca El nu ma poate ajuta ( nu poate sau nu ii pasa ). Cred ca ma pot descurca singur. Eu sunt responsabil pentru TOATE deciziile mele si tot eu sunt cheia problemelor mele.

Ce spun aici este ca am o viata mai usoara stiind ca sunt un fel de,, Dumnezeu al meu" decat sa astept de la o entitate sa imi rezolve toate problemele.

*Respect si tolerez toate religiile.

| Steregoi explică (pentru PainTech):

Asa cum spui tu nu te va mai invia nimeni din mormant. A crede in Dumnezeu nu inseamna a sta sa faca doar Dumnezeu. Dumnezeu da omului membre si pricepere ca sa treaca la fapte si nu sa stea sa astepte. Unul care crede in evolutie se va resemna in fata celor mai puternici ca el pentru ca ii considera mai evoluati in loc sa creada ca are un tata ceresc comun si potentialul la fel per total. Uita-te la competitiile sportive. De multe ori un sportiv sarac si defavorizat a ajuns sa fie campion mondial. Nu se poate spune ca o rasa e mai superioara decat alta per total si asta se vede clar la intrecerile sportive.
Si asta e o dovada clara ca nu exista evolutie asa cum e ea inteleasa in mediul "stiintific".

| PainTech a răspuns (pentru Steregoi):

Nu prea are treaba genetica ( si implicit evolutia ) in treaba cu concursurile. Cine are mai multe ore muncite pentru un anumit scop o sa castige inevitabil.

Rase? Bine ca am gasit 1000 de moduri de a ne separa unii de altii ( statut social, cetatenie, rase, religie, etc. ) si niciun mod de a ne apropia.

| Alyra a răspuns:

Nope, nu văd de ce ar avea o viață mai grea decât credincioșii.

| Steregoi explică (pentru Alyra):

Ei n-au nici o speranta de viitor.

| Alyra a răspuns (pentru Steregoi):

Da, dar în același timp ei pot să-și trăiască viața așa cum vor ei. Nu trebui să își facă griji că au păcătuit.

| Steregoi explică (pentru Alyra):

Viata lor e nimic pe langa vesnicia pe care o rateaza.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu, exista creștini muritori de foame, exista atei multimilionari si invers.

| Steregoi explică (pentru BuLaNNNeL):

Pai zici ca exista atei care au o viata grea. Daca ateii saraci ar abandona ateismul ar avea viata mai usoara.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Steregoi):

Ce legătură are religia cu traiul? Poti sa fii cel mai mare crestin daca nu muncești cine-ti da sa mănânci?

| Steregoi explică (pentru BuLaNNNeL):

Viata grea apare si din deznadejde. La atei deznadejdea e mare.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Steregoi):

Deznădejde, nedeznădejde, un lucru e cert: muncesti-ai, nu muncesti-crăpi.

| Steregoi explică (pentru BuLaNNNeL):

Trec peste faza cu munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai tu chill ca astia neavand frica de droguri umplu spitalele si murdareesc strazile. Necredinciosul pe de alta parte se poate schimba treptat, eu am micsorat si asa destul de rapid numarul de pacate de cand: online mi-am ales prieteni dupa un examen ca la clasa a 8-a (astfel ciuciu injuraturi in programa happy ) si m-am retras in citit de pe net chestii si programat. Ateii never nici in visele lor nu vor scapa de chinul drogurilor/ cheltuielile pe tigari etc.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Pai un ateu orb spiritual si fara speranta spre mai bine ce sa faca? isi inneaca amaru in alcool droguri si tigari. Ateul sufera de o boala spirituala grea asa cum scrie in Apocalipsa 16:2"Şi o bubă rea şi ucigătoare s-a ivit pe oamenii care aveau semnul fiarei şi care se închinau chipului fiarei." laughing

| Raniaa a răspuns:

Nu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu neaparat, lucruri bune pot veni si de la D-zeu si de la Satan, depinde in ce scop: D-zeu iti spune : "Cauta mai intai imparatia Lui D-zeu si neprihanirea Sa, si toate celelalte ti se vor da pe deasupra, dar in unele cazuri poti avea nenorocul lui Iov iar atunci D-zeu isi da seama daca Il iubesti cu adevarat sau doar pentru lucrurile bune din viata ta. Satan te face bogat dar asta nu inseamna ca o face intr-un scop bun ci ca sa-i saraceasca pe ceilalti.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Alt obsedat de religie si crestinism? A da. Fac unii "credintiosi " misto de altii daca au alta alegere spirituala (sau neaga asta) da de boboteaza va omorati unii pe alti pentru "Apa sfintita" Sau cica aveti credinta in dumnezeu dar faceti numai rele happy (va injurati in biserica, va plangeti ca tineti post ). Deci tineti opinia pentru tine

| Steregoi explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

In ansamblu ateii sunt fara speranta de viitor. Pentru ei viitorul se termina la moarte.