| anonim_4396 a întrebat:

Nimeni nu a exercitat asupra lumii o influenta atat de profunda ca Omul care se numeste Isus. Ce reprezinta El pentru tine?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Isus Hristos, Dumnezeu, Fiul lui Dumnezeu Tatal este Mantuitorul meu si al tuturor acelora care Il accepta drept Rascumparator al omenirii. El este un Tata, Frate si Prieten al orcarui om ce doreste acest lucru inclusiv eu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru danut):

Dănuț esti într o eroare mareeeeeeeeeeeeeeee, cum poți spune frate că Isus Cristos e Dumnezeu? Isus este fiul lui Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ioan 14,8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns." 9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"
Oare cum intelegi tu aceste versete? Este Isus Hristos Dumnezeu sau nu atata timp cat El afirma ca este aidoma Tatalui?

17 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Isus?
Harap Alb din ceruri. big grin

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

El este Jertfa de ispasire pentru intreaga omenire!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Daca ziceti dumneavoastra...

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu eu spun, ci Dumnezeu-Tatal!

| SaveTheNature a răspuns:

O multime de dovezi logice, morale, biblice, spirituale. Isus intr-adevar a exercitat o mare influenta aspura lumii.
O singura intrebare ma macina. De ce a lasat cu putinta, ca miliarde de oameni, sa moara fara sa afle cine a fost Isus.

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

El cheama pe toti oamenii, dar unii isi impietresc inima si nu vor sa Ii recunoasca autoritatea!

| SaveTheNature a răspuns (pentru EmaS):

Ema. Eu iti recunosc credinta. Si am un mare respect pentru oamenii care si-au lasat inima si intreaga viata in mainile lui Isus.
Si cunosc oameni care numai prin prezenta lor, iti transmit starea de iubire.
Dar vreau sa iti spun ca lucrez in Marea Britainie. Unde s-au stabilit foarte multi musulmani in special din India, Pakistan, Turcia si Africa. Foarte multi.
Si nu mare mi-a fost mirarea sa aflcu ca ei considera crestinismul total gresit.
In zona mea sunt aproape numai musulmani. Si in weekend in special, in diferite locuri gasesc misonarii musulmani, care au rolul de a converti crestini in religia musulmana.
Si ei vin cu Biblia si Coranul in mana la mine sa-mi explice, ce anume gresim noi crestinii.
Practic, din dragoste fata de Alah(Dumnezeu) si ei fac exact acelasi lucru ca si crestinii. Lupta sa converteasca oameni.
Ei sunt cam 1 miliard si ceva. Noi crestinii -tot cam un miliard si ceva.
Noi ne chinuim sa-i convertim pe ei,si ei se chinuiesc sa ne converteasca pe noi.
Si ei ca si noi au acei oameni umili, blanzi,calzi,credinciosi, si devotati Tatalui.
Si ei ca si noi, ca si tine sunt fermi convinsi ca ce fac ei este foarte bine.
Si ei, considera ca prin religia, si faptele lor, se vor mantui.
Eu nu le tin partea lor, dar imi pun intrebari.
Si o alta mare intrebare este- Ce spune biserica Crestina despre Mohamed?
Cel putin la biserica la mine nu s-a spus nimic vreodata despre Mohamed.

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dragul meu, si eu te apreciez pentru ca esti un om cu frica de Dumnezeu.Mahomed a fost un simplu om care s-a nascut, a trait si acum zace intr-un mormant rece.Dar Domnul Isus a venit din cer ca sa moara pentru noi pacatosii.El este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.El nu este mort, este viu in vecii vecilor si mijloceste pentru noi! El a intrat in inima mea, m-a cucerit pentru eternitate.Il iubesc mai mult decat propia-mi viata!

| ovidiupocaitu a răspuns (pentru SaveTheNature):

CITESTE BIBLIA SA VEZI CAL CUNOSTI FRATELE MEU EL A SPUS, Toate lucrurile Mi-au fost date in maini de Tatal Meu; si nimeni nu stie cine este Fiul, afara de Tatal, nici cine este Tatal, afara de Fiul si acela caruia vrea Fiul sa i-L descopere." (Luc.10:22) DECI TREBUIE SA INTELEGI CA ESTE VORBA DESPRE O DESCOPERIRE DIVINA NU CEVA FIRESC.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Pacea Domnului!big grin
Asa cum zice danut.Dar pacat ca eu sunt uneori orbit si nu reusesc sa Il primesc in inima mea.Dar voi incerca, si cu totii trebuie sa incercam!big grin

| Musique a răspuns:

Salvarea,Iertarea,Siguranță.
Multe, și asta datorită faptelor Sale.

| CharlieHarper a răspuns:

Ceva inexistent

| Zeflemitoarea a răspuns:

Nimic.

| iKronstadt a răspuns:

Pentru mine, o enigma. Deocamdata...

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Eu cred ca tu Il cauti cu adevarat pe Dumnezeu, si Il vei gasi cu siguranta. In ciuda comportamentului tau de om dur, eu cred ca ai o inima mare si sensibila!