| Bumbii a întrebat:

Ce reprezinta Domnul Isus pentru tine?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Este persoana prin care Dumnezeu a plătit preţul răscumpărării astfel încât să avem speranţa de a trăi veşnic, aşa cum şi-a dorit Dumnezeu de la bun început. (Ioan 3:16)

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Un personaj dintr-un mit.

| doctorandus a răspuns:

Un sef de secta apocaliptica.

| danay72 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu, Regele eternitatii, Rascumparatorul nostru.

| Thunderstruck a răspuns:

Un rahat.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Singurul crestin adevarat restul sunt doar cu numele,personajul a fost inventat pentru a manipula mase de oamenii de catre cei bogati pentru cei saraci,bogati mereu au manipulat lumea si in prezent religiile,totul sunt ale lor, nu vezi ca trebuie buletin ca sasi cumperi un prepay, suntem ascultati, urmariti pe net cine nu crede se poate convinge singur, cred ca si alimentatia inentionat e facuta ca sa ne ucida

| Mădă0611 a răspuns:

Un rebel pasnic.

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu Fiul, Cel cu atribute divine!
Există un "grad de rudenie" între Tatăl şi Fiul! Fiul fiind de "natură" divină, "născut" din Tatăl, nu "creat"!
Este o diferenţă colosală între a fi creat şi a fi născut! "Natura divină" este numitorul comun al celor trei ipostasuri divine: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt!

| milan9 a răspuns:

Câteva din ATRIBUTELE DIVINE ale Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ar trebui sa reprezinte totul

| Lizzu a răspuns:

Un simplu om care a trait poate acum aproximativ 2000 de ani, care a dorit sa aduca pace si iubire intre oameni si caruia i-au fost atribuite calitati supraomenesti, poate fara nici o baza.

| ErrorFound a răspuns:

Un om care a incercat sa aduca pace si iubire prin control dar care nu a pricinuit decat razboi si mizerii.

Pentru mine Iisus este echivalent cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus este Salvotorul meu. el m-a scapat de la moarte. prin sangele varsat pe cruce.

| Ben00 a răspuns:

Stapanul cel bun.

| RaduMD a răspuns:

Domnul meu si dumnezeul meu.

| Polonic1 a răspuns:

Nimic.

| comsacodrut a răspuns:

Nimic

| 22SWAG22 a răspuns:

Un tip hippy cu pantaloni verzi, codite, slapi roz, care mergea sa bea cu prietenii lui. Un tip care mergea la pescuit, dupa care transforma mersul la pescuit in plimbari lungi pe apa...

| RobySz98 a răspuns:

Calea,adevarul si viata! happy

| Bumbii explică:

De ce ziceti asta?
Pentru voi nu a murit pe crucea din golgota?

Răspuns utilizator avertizat
| ViorelTeVede a răspuns:

O legenda puerila.