| anonim_4396 a întrebat:

Niste liber cugetatori pe aici,hai sa revedem dovezile existentei unui creator, as vrea o lista de argumente pro si contra

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Argumente contra: lipsa dovezilor. E singurul argument care contează.

6 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Parca acesti creatori faceau minuni, nu? La cati copii mor anual de foame, boli, etc. Unde sunt acele minuni aici? https://www.youtube.com/watch?v=fyz8pH9bQh4

| Henry34 a răspuns:

Eu sunt cel cu argumentele PRO:
=Argumentul mișcării – Trăim într-o lume în care lucrurile se mișcă. Mișcarea este cauzată de agenți care pun lucrurile în mișcare. Tot ceea ce se mișcă a fost pus în mișcare de către altcineva, motiv pentru care cineva trebuie să fi pornit fenomenul mișcării, în primă instanță – Dumnezeu;
=Argumentul cauzalității – Unele lucruri sunt cauzate. Orice este cauzat trebuie să fie cauza unui alt fenomen. Trebuie să existe un prim lucru necauzat, care a pornit acest lanț cauzal –Dumnezeu;
=Argumentul necesității – În lume, viața noastră, deși reală, palpabilă, nu este esențială pentru funcționarea universului, existența noastră nu este o necesitate. Multiplicând argumentul, observăm că viața niciunui om nu este necesară, în mod singular, existenței vieții în general. Astfel, trebuie să existe o viață fără de care viața celorlalți nu ar fi posibilă – Dumnezeu;
=Argumentul gradelor de comparație – Proprietățile sunt măsurate în grade de comparație. Pentru existența acestor grade de comparație, este necesară existența unui standard de perfecțiune, față de care să se poată realiza această raportare – Dumnezeu;
=Argumentul teleologic – Modul în care ființele acționează și trăiesc, felul complex în care corpul omenesc funcționează sunt argumente care susțin că apariția lor nu a fost una întâmplătoare, ci a existat o "programare inteligentă", realizată cu un scop final, iar autorul acestei opere este Dumnezeu.
Acestea sunt argumentele Sfantului Thomas de Aquinas, si as mai adauga:
-trupurile intacte ale anumitor sfinti crestini
-existenta religiei Crestinism [o sa te intrebi cum adica] pai din punct de vedere istoric a existat pe undeva in Israel un invatatel [Iisus] ce avea niste ucenci[apostolii]. Daca de exemplu nu crezi in Invierea lui Iisus, cum poti explica expansiunea Crestinismului? De unde stiau apostolii Latina ca sa predice la Roma, de unde stiau greaca veche sau sanscrita[Apostolul Toma a predicat in India, iar exista confirmare istorica datorita bisericii vechi orientale aflate acolo Syro-Malankara]. Adica argumentul acesta suprem si istoric se refera la cum stiau apostolii sa vorbeasca in atatea limbi? [explicatia: D-zeu exista si Duhul Sfant i-a luminat pe Apostoli].

| RAY a răspuns (pentru Henry34):

Tu esti sectanct nu?

| Henry34 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt sectant sub nicio forma, sunt membru al Bisericii Ortodoxe Romane prin botez. NU am treaba cu penticostalii, martorii lui Iehova sau alte asemenea excremente. Ca mi-am exprimat opinia printre niste citate ale unui sfant catolic nu ma face sectant. Biserica Catolica nu e sectara e o biserica istorica despartita de Biserica Rasaritena Ortodoxa in 1054.

| Henry34 a răspuns:

O chestie de rectificat in raspunsul meu: Biserica intemeiata de Toma a fost Syro-Malanbar Church nu Syro-Malankara [care e o alta biserica intemeiata de misionarii catolici].

| RAY a răspuns (pentru Henry34):

Fiecare un argument