| Decster a întrebat:

Noaptea trecuta l-am visat pe Dumnezeu. Toata ziua m-am intrebat ce face el in fiecare zi. Poate cineva sa imi spuna ce face el in acest moment?

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu vegheaza asupra Cuvantului Sau ca sa-l implineasca. Si daca noi am primit Cuvantul lui Dumnezeu, atunci El vegheaza si asupra noastra din pricina fagaduintelor Sale, ca sa le implineasca. Noi suntem copii ai fagaduintei si credem Cuvantul fagaduintei.

| danay72 a răspuns:

Este atent la organizația sa religioasă și o conduce. În curând va trece la acțiune pentru a pune capăt tuturor răutăților din prezent.Psalmul 37:9-11.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Este așa de atent încât au murit și mor o grămadă de creștini în Siria. Ce să zic, foarte iubitor Yehova ăsta.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ii bagi pe toti cei care se numesc crestini in aceeasi oala. Dar nu toti crestinii il recunosc pe Iehova ca fiind Dumnezeul lor.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Hai fii serios, pe voi tocmai v-au interzis, sau urmeaza sa va interzica in Rusia. Am impresia ca esti iehovist, nu? Zic bine? Deci se pare ca nici de propasirea sectei tale nu prea se ocupa spiridusul.
Pana la urma ca ii zici Dumnezeu, Iehova sau Grivei, e acelasi spiridus din aceiasi poveste fara sens deci...n-are cum interveni el neexistand decat in cadrul respectivei povesti.

| RAY a răspuns:

Intrebarea nu prea sens, din moment ce tu afirmi ca l-ai visat pe dumnezeu

| Mayhem666 a răspuns:

Creeaza alte galaxii si lumi paralele, dupa aia se pune sa manance ceva si se baga la somn, ca oboseste dupa ce creeaza atatea galaxii. Ar trebui sa primeasca si el o zi libera, ca nu a avut niciodata, iar el cum nu a avut un inceput, inseamna ca acel niciodata de care spuneam mai sus, chiar este un niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru Decster):

LOL, chiar nu ma asteptam sa spui asta. LOL de 1000 de ori.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Dacă am știi ce face Dumnezeu, atunci noi n-am fi aici, și nu ar mai exista atei.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru Decster):

Cu siguranță într-o situație mai okay.

| reihiuke a răspuns:

Dumnezeu nu poate percepe momente asa marunte

| AdrianVoicu a răspuns:

Se uita la noi ca la TV

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianVoicu a răspuns (pentru Decster):

Da ma, exact ca reclamele alea

| AlexeHellsing a răspuns:

Iubește... Cu asta se ocupă zilnic...

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns (pentru Decster):

De fapt, oamenii i-au lasat sa moara de foame. Încearcă un exercițiu de cercetare a istoriei.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns (pentru Decster):

Și apoi de ce oamenii n-ar face același lucru ca prima dată?

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns (pentru Decster):

Parcă ziceai că Dumnezeu e „bunul". Cum poate să fie bun dacă îngrădește libertatea oamenilor?

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns (pentru Decster):

Mie nu mi-e frică, prietene. Nici părinților mei nu le-a fost frică, nici fraților, nici prietenilor. Creștinilor nu le este frică și dovada că nu ne este frică este tocmai aceea că încă existăm. De 2000 de ani existăm și de atâtea ori în atâtea locuri am fost intimidați și nu ne-a fost frică. Frică de Dumnezeu? Dumnezeu care e iubire? Teamă de iubire? Dacă nu mă crezi, asta deja e treaba ta, dar să o luăm altfel, cum a reușit o asemenea conspirație pornită de la un om urmat de câțiva pescari să intimideze omenirea pe parcursul a 2000 de ani? O comunitate cât de mică nu rezistă câțiva ani în frică fără să se răzvrătească. Frica dezbină, iar dacă frica ar fi fost cea care ne-ar fi legat pe noi creștinii, acum n-am mai fi fost aici discutând, Biserica neexistând. Cum ți-am spus, eu n-am simțit frica/spaima de Domnul niciodată, dar dacă tu vorbești despre ea, mă întreb dacă nu cumva tu ai simțit-o. Normal că n-am de unde să știu și nici tu nu-mi vei spune dacă ar fi într-adevăr așa. Dacă mă gândesc mai bine, nici nu are relevanță.
Oricum, referitor la pătimirea lumii, hai s-o spunem altfel, LOGIC. Ce rost ar avea dacă Dumnezeu ne-ar controla viața în totalitate. Ar fi pace, ar fi liniște, dar n-ar exista voință, n-ar exista persoane. Dacă Dumnezeu ne impune să facem ce nu vrem atunci apare suferință în interiorul nostru. Dacă Dumnezeu ne inpune în mod ascuns(„psihic") dispare voința, devenim păpuși, existența noastră ajunge la un non-sens. Poți nega prezența Domnului cât vrei, dar asta nu va schimba faptul că oamenii sunt cei ce distrug lumea iar orice implicare directă a Lui L-ar transforma într-un tiran.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Decster):

Un copil ce înghite obiecte prin casă? O analogie faină... Mai știu una asemănătoare. E vorba de mama cu pruncul și lumănarea. Copilul vrea să ia în mână flacăra, iar mama îl lasă să atingă foarte puțin din ea, cât să nu se ardă, dar în același timp să învețe că acel lucru nu merită atins.

| Aslam a răspuns:

Fumeaza un joint si se joaca CS GO.