| TrăieşteClipa a întrebat:

Noe se chinuie un an de zile sa salveze niste specii de animale ca apoi sa le dea foc sa sa delecteze Domnul cu mirosul?
Nu pare ciudat ca un dumnezeu al universului sa fie dependent de miros de gratar?

"20 Noe a zidit un altar Domnului, a luat din toate dobitoacele curate şi din toate păsările curate şi a adus arderi-de-tot pe altar.
21 Domnul a mirosit un miros* plăcut şi Domnul a zis în inima Lui: „Nu voi mai blestema** pământul din pricina omului..."

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand Cain i-a adus jertfe" roade ale pamantului", nu i-a convenit.Clar,nu este vegan!
Ii placeau oile intai-nascute ale turmelor, berbecuti la protap, iepuri la tava.iar mie imi zice Noname, ca este pacat sa mananc carne, sa trec pe stevie.Zau asa..am si eu Dumnezeul meu, caruia vreau sa-i aduc cate o jerfta pentru iertarea pacatelor, fie ea si temporara.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Un zeu mai pacifist nu găseai şi tu? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Stevia e acceptata?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! big grin

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Gratar si bere ca pe Terra, mai rar. Mi se pare si normal ca lu' dumnezo' sa ii placa la noi. Iar stoarfele de pe Pamant, o, stoarfele! Ca dovada, unicul lui fiu tot pe planeta noastra a fost conceput!winking

NOname
| NOname a răspuns:

Minţi însetate de sânge nu puteau să inventeze decât un zeu însetat de sânge.
Şi ne mai aşteptăm la compasiune şi empatie de la urmaşii lor... Da, de unde!

| Mayhem666 a răspuns:

Lui Dumnezeu ii place mirosul de animale moarte si arse deoarece asa a fost el inventat de oamenii de pe vremuri, nu puteau inventa si ei un zeu mai bland, l-au inventat asa insetat de sange, iar unii oameni din ziua de azi inca se mai inchina si pupa cruci si mana la popa, dar ei nu stiu ca fac asta degeaba, pentru ca dupa ce vor muri nu se vor duce in niciunul dintre cele doua locuri (rai si iad) inventate de asemenea de oameni.

| suffarstar a răspuns:

Il durea la basca pe Iahve de carnea lor. El insa le cerea ritualuri pentru ca sa-si aminteasca de el, cred. Din cate am observat, Iahve asta avea niste politici foarte consevatoare, si chiar bune pentru evrei. In ce sens bune, pai le interzicea sub orice forma sa faca copii cu femei din alte popoare, care oricat de ciudat ar suna, este o masura excelenta pentru pastrarea unor gene cat mai bune ale unui popor.
Si alte popoare pastrau obiceiuri pentru conservarea genelor si de a lasa descendenti cat mai puternici, prin selectie naturala (spartanii isi paraseau copiii bolnavi), insa Iahve lua chestia foarte in serios.
Chiar si obsesia cu virginele este o chestiune tot conservatoare, pentru ca daca observam, cele mai puternice popoare sunt cele care au stiut sa isi tina femeile sub control(musulmanii, sunt in pline expansiune demografica).
Da, in fata inamicului femeia este de obicei prima care tradeaza: www.warhistoryonline.com/war-articles/78558.html

Iahve avea un regim de ocupatie, migrator, insa foarte consevator, si asta facea din poporul ala o forta. Era un strateg militar deloc prost, imagineaza-ti ca tu detii un popor si doresti sa il faci cel mai puternic de pamant. Planul lui nu prea a reusit pentru ca pe evrei i-au interesat mai mult alti "zei", si asta l-a facut pe Iahve sa considere ca nu mai merita efortul. Poate s-o fi plictisit si de razboaie. Crestinii cred ca Iahve asta e ceva forta absoluta, cand e evident ce hram purta. :)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti multumesc!

| AlexeHellsing a răspuns:

Jertfa este unitatea de măsură a iubirii. Prin jertfire omul lua de la sine și închina lui Dumnezeu. Arderea de tot era folisită pentru ca nimic să nu rămână din ceea ce se jertfea.

| aLeXxX08 a răspuns:

Normal ca ii place gratarul.,, Nu voi mai blestema pamantul,,. Astuia cand nu ii convine ceva numai blesteama si omoara.E ireal cum dupa atatia ani oamenii inca se inchina la asa ceva.

| necunoscut00983 a răspuns:

Ce intrebari pui si tu laughing) Stii care e chestia? Sunt lucruri pe care nu le-ai intelege oricat ti le-ar explica cineva. Te amagesti in necredinta fara sens.

| TrăieşteClipa explică (pentru necunoscut00983):

Prefer sa stiu decat sa cred orbeste.