| Hussky a întrebat:

Noi, creștinii, chiar credem în Dumnezeu? V-ați pus vreodată înrebarea aceasta?
Eu chiar cred în Dumnezeu sau mă închin si toate cele doar pentru ca nu vreau să ajung în iad ori pentru că trebuie?

Sunt creștin, însă, vreau să văd daca chiar aveți o credință deosebită în Dumnezeu.

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

„ Cred în Dumnezeu," este o exprimare care nu este utilizabilă, spre a dezvolta un raționament logic.
„ Cred că există un Dumnezeu", este ceva cu conținut, și de aici se pot dezvolta raționamente logice.

Sunt creștin, însă, vreau să văd dacă chiar aveți o credință deosebită în Dumnezeu.== nu am priceput ce vrei în realitate

Sunt foarte mulți care nu sunt creștini, dar care consideră că există un Dumnezeu.

Marea greșeală a creștinilor este că ei cred că l-au monopolizat pe Dumnezeu, cea ce este cu totul absurd.
http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=MONOPOLIZA

http://dexonline.ro/definitie/monopolizat
http://dexonline.ro/definitie/absurd

| Hussky explică (pentru MMihai):

Am un vocabular destul de dezvoltat incat sa stiu ce inseamna monopolizat.

Vroiam sa vad caci desi multi se considera crestini ei fac o rugaciune de seara pentru ca asa trebuie si in rest nu mai fac nimic, vroiam sa vad de curiozitate cati crestini adevarati sunt.

| niku93 a răspuns:

Atata timp cat unii romani sarbatoresc haloween, nu stiu cum se pot considera crestini.
asta e doar un mic exemplu.

| Mădă0611 a răspuns:

Pariul lui Pascal, chiar daca unii nu stiu ce e, il folosesc, il reproduc folosind cuvinte proprii.

| M25M a răspuns:

De obicei omul nu crede in Dumnezeu pentru ca exista, nu incepe in credinta sa pentru ca va ajunge in Rai, ci pentru ca omul este amenintat cu iadul, pentru ca omul in copilaria sa i se induce o anumita frica de autoritatea suprema.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Mai mult mi-e frica de Dumnezeu, si incerc din toata puterea sa iL ascult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma baiete? sau fatuca? unde crezi ma tu? pe TPU? du-te ma si lasa vrajeala.de cate ori pe 31 decembrie la 12noaptea fost-ai la biserica sa multumesti pentru anul trecut si sa te rogi pentru urmatorul in care tocmai ai intrat? ori macar sa spui; la multi ani Iisuse Hristoase, ca unui bun prieten ce s-a jertfit pentru tine? stii ca sant asemenea crestini? si tu spui; noi crestinii? ma faci sa rad.tu esti crestin cum sant si eu.Vazut biserica si popa, la botez, cununie si la moarte.

| Qinz a răspuns:

Eu nu cred in Dumnzeu de frica.Nu de frica sa ajung in iad, si prin persoana Isus Hristos. Isus Hristos te face sa vrei sa fi bun, un om deosebit, pe mine nu ma uimeste faptul ca el a inviat si ma uimeste bunatatea lui prea mare, daca Isus si daca era un simplu om, tot ar fi meritat sa fie Dumnezeu.Isus spune ca are un Tata si acela e Dumnezeu, care ne asteapta. Este o prostie sa crezi in Dumnezeu daca simti o greutate cand faci acest lucru.

| Qinz a răspuns:

Si frica de Dumnzeu este inceputul intelepciuni, frica trebuie sa fie din dragoste pentru el, si il respecti prea mult ca sa pacatuiesti, caci si Dumnezeu daca vede ca tie frica de el, si mila lui e mare

| GRs a răspuns (pentru Qinz):

Nu scria undeva in Biblie ca frica si iubirea nu au ce cauta impreuna?

| Qinz a răspuns (pentru GRs):

Poate m-am exprimat gresit, si m-am facut inteles gresit pentru ca m-am grabit sa scriu. Frica de Dumnezeu inseamna frica de judecata, si am zis ca frica de Dumnezeu este inceputu intelepciuni, deoarece ori ce lucru il pretuiesti mai mult stiind ca este facut din greu si din iubire de cineva.
Si nu ar trebui sa crezi in Dumnezeu de frica, ca asta ar fi o povara, daca crezi macar trebuie sa crezi ca simti asta si ca te face sa te simti bine, daca credinta nu te face sa te simti bine nu-i vad rostul.

| comandamente a răspuns:

Daca esti crestin asa cum ai marturisit si te anchini Tatalui din cer an Duh si Adevar, atunci negresit anchinarea ta va fi primita de El, si atunci se va deosebi adevarata credinta an Dumnezeu, AMIN

| tavadaresti a răspuns (pentru comandamente):

Adevarul adevarat, bravo Lucian

Răspuns utilizator avertizat
| bodealigia a răspuns:

Eu cred din inima