| iLuzye a întrebat:

Nu am gasit informatii pe tema asta, asa ca m-am hotarat sa intreb aici. Am o curiozitate. Stiu ca in lumea musulmana, la femei se pune mare accent pe decenta si pe acoperirea a cat mai multor parti din corp. Totusi, cum de este permis cultul odaliscelor, al dansatoarelor din buric, care sunt la polul opus?

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Pentru că femeile musulmane trebuie să stea acoperite faţă de bărbaţi. Dansurile din buric au fost făcute iniţial ca dansuri ale femeilor spre alte femei. Atunci când erau singure între ele. Nu au treabă cu bărbaţii. Tradiţia asta poartă nume diferite în multe culturi musulmane. "Dans din buric" ca nume a apărut în vest acum nici 60 de ani. Iar portul tradiţional pentru aşa ceva era mult mai bogat. Goliciunea stereotipică de azi e creaţia Hollywood de maximum 60 de ani.

@Jorpalul: Tu eşti indignat de prostituţie într-o ţară în care nici măcar nu e legală, deci statul pierde o groază de bani din impozitare? Dacă era după ăştia ca tine eram şi-acum prin Evul Mediu. Dar când eşti un tolomac bătut cu Biblia în cap aşa e.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Gizăz):

Imi pare rau ca trebuie sa-l contrazic pe domnul dumnezeul nostru, mai degraba sa-l aduc la curent cu noile norme penale, prostitutia... nu mai e de ceva vreme infractiune, cu alte cuvinte, poti sa te f... pe bani.

| Gizăz a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Nu mai e infracţiune, da. Dar e contravenţie. Dacă tu-ţi iei amendă la volan pentru o faptă minoră şi ăla îţi dă amendă, tot ceva ilegal ai făcut. Faptul că a fost redusă de la infracţiune la contravenţie nu înseamnă că devenit legală. O mare prostie din punctul meu de vedere. Impozitată tot nu poate fi. Statul pierde bani. E şi în maleficul "beneficiarilor". În perioada interbelică, atunci când era într-adevăr legală, era în acelaşi timp şi reglementată. Prostituatele erau obligate să-şi facă analize lunare pentru a avea autorizaţie. O măsură de genul ar fi bună şi-acum. Să-mpiedici desfăşurarea celei mai vechi meserii din lume din orice motiv, mai ales religios, e de râsul curcilor. Asta va continua chit că e legal sau nu.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Gizăz):

De-acord!

| danay72 a răspuns:

Cand nu respecta pricipiile biblice, la ei totul e permis.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Acelea de obicei sunt in particular, nu in public

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar la noi? cum este permisa prostitutia care mentine curvia si preacurvia in sosietate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa comparati dansurile astea cu prostitutia...Sunteti dusi.

| MicutzaPitic2 a răspuns:

Eu zic ca in acea religie o femeie are mai multe obligatii. In alte religii este "permis" deoarece Dumnezeu ne-a dat vointa proprie e pe vruta lor daca vir sa pacatuiasca...