| Nilsson a întrebat:

Nu am nimic cu ateii, dar cum se explica faptul ca de cele mai multe ori cauzele sociale pentru care ei militeaza sunt niste abominatii din punct de vedere al doctrinei crestine?

Si ma refer la:
- legalizarea avorturilor (in trecut, acum deja e o "normalitate")
- legalizarea casatoriilor intre persoanele de acelasi sex
- legalizarea prostitutiei
- legalizarea drogurilor usoare
- legalizarea eutanasierii oamenilor
Deja sunt incep sa fie sustinute si legalizarea pruncuciderii (eutanasierea copiilor nou-nascuti cu malformatii grave cu acordul parintilor), scaderea treptata a varstei consimtamantului (adica o legalizare a pedofiliei) si cine stie ce mai urmeaza.

E adevarat ca mai pacalesc si multi crestini sa sustina asfel de cauze, dar initial nucleul de baza al militantilor pentru astfel de propuneri era format doar din persoane nereligioase.

Sper ca imi intelegeti acum motivatia impotriva ateismului.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Nu e vorba neapărat de ateism, întrucât există și atei care sunt împotriva legalizării acestor lucruri. E vorba de antiteism (mai precis anticreștinism). Ei vor să fie PRO pentru orice creștinismul, vizibil, este CONTRA. Nu le pasă lor de "dreptul femeii, corpul ei", "dreptul să iubească pe cine vor", etc. Ei vor doar să fie împotriva creștinismului.
Nu o să îi vezi că militează pentru căsătoria poligamă, pentru că încă musulmanii nu cer astfel de lucruri în țară în care sunt o minoritate. Când o să ceară, creștinii nu vor fi de-acord, dar antiteiștii "deschiși" la minte vor alege imediat să fie de partea poligamiei. Ei inițial nici nu se gândesc ce susțin, se uită doar în ce "tabără" sunt creștinii, iar ei o aleg pe cealaltă.

36 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Astea sunt lucruri normale in orice tara evoluata, Romania e doar in urma din cauza ca o anumita categorie de oameni nu isi doresc sa iasa din zona lor de confort si resping orice nu inteleg.
In cativa ani o sa devina si celelalte lucruri normale, tineretul din ziua de azi, din fericire, nu prea da doi bani pe crestinism. Suntem pe drumul cel bun laughing

Oamenii ar trebui sa invete diferenta intre credinta si religie sau daca cred atat de mult in dumnezeu, sa-l lase pe el sa judece si sa nu se mai bage ei in alegerile altora de viata, pentru ca nu ii privesc.

| Nilsson explică (pentru Dalmore):

``In cativa ani o sa devina si celelalte lucruri normale, tineretul din ziua de azi, din fericire, nu prea da doi bani pe crestinism. Suntem pe drumul cel bun``

Eu nu cred ca suntem pe drumul cel bun:
https://www.youtube.com/watch?v=WHSIruMRQe0

Si nu inteleg de ce spui ``din fericire``, de parca ateii ar fi oameni fericiti.
Si eu am fost ateu si nu a fost o perioada prea grozava, cei lipsiti de o relatie cu Dumnezeu sunt tot timpul nemultumiti si au o relatie tensionata cu cei din jur.
Increderea in fortele proprii le lipseste si se simt lipsiti de valoare.

Referitor la avorturi, vezi si raspunsul dat lui Justme1997

| Mircea08 a răspuns:

Dumnezeu a lasat graul si neghina sa traiasca pana la sfarsitul lumii. Este bine stiut ca ce rasare din neghina are rolul de a nu lasa graul sa traiasca, si asta nu o face intentionat, ea incurca doar prin faptul ca traieste. Dar si ea trebuie sa traiasca si la randul ei si ea pretinde ca graul o incurca. Asa se intampla si intre slujitorii lui Dumnezeu si cei a diavolului. Fiecare face ce crede el ca e bine sa faca si daca Dumnezeu ii lasa, noi nu trebuie sa ne opunem. Crestinul nu lupta impotriva faptelor rele nici cu sabia nici cu observatia. El trebuie sa invinga raul facand bine deoarece si binele e molipsitor ca si raul. Daca faceti binele, va comportati frumos in societate inseamna ca luptati impotriva raului si mai mult de atat inseamna rau! Omenirea nu este a mea, si nu trebuie sa-i port eu de grija, ea este a lui Dumnezeu si ii va purta El de grija, si puteti fi siguri ca si poate! Putem noi spune ca Dumnezeu este depasit de situatie si trebuie sa-l ajutam noi?

| Justme1997 a răspuns:

Legalizarea avorturilor este absolut normală într-o țară libera. Avorturi se fac oricum și dacă e ilegal. Dacă nu vrei să faci copil nu trebuie să fi obligată să îl faci. Dacă o copilă e vinovată tu esti de acord să își distrugă viața deci.
Personele gay ar trebui să aibă aceleași drepturi, deci și căsătoria
Legalizarea pedofiliei nu se va intampla niciodată, nu știu unde ai gasit tu.
Doctrina creștină este împotriva drepturilor omului

| AC4S4 a răspuns (pentru Justme1997):

Dacă nu vrei să faci copil, pur și simplu nu-l faci. E ca și cum comanzi de mâncare la restaurant, iar când e aproape gata le spui că nu o mai vrei. Se irosește mâncarea. Mai bine nu comandai mâncare. Hai că nu este așa mare chestie, E doar mâncare... dar când e vorba de o viață putem să spunem "nu-l mai vreau"?

| Justme1997 a răspuns (pentru AC4S4):

Ținând cont că orice formă de protecție poate eșua și există violuri, da. Cineva obligat să crească un copil care nu l-a dorit o va face în toată sila și abuzat. Eu cel puțin nu mi-aș distruge viața pentru embrioni nedoriți

| AC4S4 a răspuns (pentru Justme1997):

Eu ce am zis, dacă nu vrei să faci copil, nu faci. Nu că încerci să te protejezi fiind conștient că nu e sigură 100% protecția. Nimeni nu i-a obligat să întrețină relații sexuale ca să poată spune apoi "Ups".

Ai dreptate în legătură cu violurile, acestea sunt o problemă. Dar, oricum, acestea reprezintă o minoritate printre cauzele avorturilor. Eventual, copiii ce provin dintr-un viol, ar putea fi dați spre adopție.

| Justme1997 a răspuns (pentru AC4S4):

O spui de parcă e așa simplu că pur și simplu "nu faci" dar trăim în realitate unde oamenii fac sex de mai multe ori decât o dată pe an. Așa ajung unii să facă 13 copiii toți bolnavi și săraci lipiți la cerșit.
O fată sub 15 ani poate chair muri de la complicațiile nașterii pentru că corpul nu e pregătit

| Dalmore a răspuns (pentru AC4S4):

Aberezi. Nicio metoda de protectie nu e 100% safe. :/ Cred ca daca ai face sex, ai stii asta. I se poate intampla oricui.

| AC4S4 a răspuns (pentru Dalmore):

Nu am afirmat acest lucru, am spus chiar invers: "că nu e sigură 100% protecția."

| AC4S4 a răspuns (pentru Justme1997):

Dacă unii pot, de ce nu ar putea toți? Nu este vorba de a nu putea, ci de a nu vrea. Ok, nu vrei, atunci asumă-ți dacă se întâmplă un "accident".
Și ce că unii ajung cu 13 copii săraci? Există familii cu 1-2 copii care ajung rău și familii cu mulți copii care ajung foarte bine.

| Justme1997 a răspuns (pentru AC4S4):

Îți asumi accidentul făcând avort, o soluție.

| AC4S4 a răspuns (pentru Justme1997):

Asta nu se numește asumare, ci fugă. Ca să îți asumi ceva, trebuie să îndeplinești acel lucru. Ți-ai asumat riscul de a face copil, îl faci, asta înseamnă asumare. Dacă omori viitorul copil înseamnă renunțare.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AC4S4):

Si daca o fata e violata si nu vrea un copil, trebuie' sa-l faca ca asa vrei tu si altii, nu? E greseala ei ca a fost violata, nu?

| AC4S4 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu era vorba de viol. În cazul violului eu am propus adopția, dacă nu se dorește păstrarea copilului.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AC4S4):

Si ce garantie ai tu ca acel copil o sa duca o viata decenta, sa nu mai zic buna, ce garantie ai ca n-o sa fie rupt de foame sau de bataie si ca n-o sa-si doreasca sa moara? Mai bine faci avort sa fi sigur ca nu sufera nimeni.Sau sa se faca mare si s-o caute pe ma-sa si s-o intrebe de ce nu si l-a dorit, ce sa-i zica''A, pai...am fost violata si chiar nu-mi doream un copil, dar mi-au zis niste idioti ca mai bine te fac, ce daca ai avut o viata de tot rahatul si acum ne uram reciproc''sau poti sa te asiguri ca n-o sa fie asa, adoptandu-l tu.Ce zici, te bagi?

| Dalmore a răspuns (pentru AC4S4):

Uite ca unii nu vor sa-si asume asa ceva pana la o anumita varsta. Tu ai idee la ce metode au recurs femeile de-a lungul anilor ca sa avorteze spontan? Violenta. S-au lovit. Si-au provocat rau fizic. Din disperare. Nu toata lumea e capabila sa creasca un copil si nu trebuie sa fie nimeni obligat sa faca asta doar pentru ca a avut un accident. Tu ai impresia ca e usor sa faci un avort? Te trezesti tu dimineata:
uau, ce zi frumoasa sa facem un avort?
O femeie care face avort ISI ASUMA MULTE RISCURI. E o trauma. Fizica si psihica. Esti cumva femeie? Ca daca esti femeie, mi-e rau.

| Dalmore a răspuns (pentru AC4S4):

Si daca nu esti femeie, te rog frumos sa-ti vezi de cucul tau si sa nu le mai dictezi tu femeilor ce ar trebui sa faca cu corpurile si cu vietile lor.

Mi-e sila ca port discutia asta in 2018.

| AC4S4 a răspuns (pentru Dalmore):

Eu mi-am spus părerea calm, voi v-ați enervat.

| Romanul86 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Violatori sunt nebuni.

| Romanul86 a răspuns (pentru Dalmore):

Cine ția zis că embrionul îți aparține? E sclavul tău?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Romanul86):

Asa ca tinerolling on the floor

| Romanul86 a răspuns (pentru Justme1997):

O să se legalizeze și crima vom merge pe stadioane și vom vedea omoruri așa cum era în Imperiul Roman.

| Justme1997 a răspuns (pentru Romanul86):

De unde și până unde? Aberezi

| Romanul86 a răspuns (pentru Justme1997):

Http://greatnews.ro/......pectatori/

Zece oameni, condamnați la moarte pe un stadion din China, în fața a mii de spectatori. Aberez!

| Dalmore a răspuns (pentru Romanul86):

Corida e legala in Spania de ani de zile, du-te acolo sa-ti implinesti fanteziile cu omoruri.

| Romanul86 a răspuns (pentru Dalmore):

În coridă nu mor oameni tot timpul ci doar câteodată! Acolo oamenii nu merg să vadă expres cum mor oameni.

| Nilsson explică (pentru Justme1997):

``Legalizarea avorturilor este absolut normală într-o țară libera. ``

Nu pot sa cred ca spui asa ceva fiind si fata mai ales.
Milioane de fetite au fost avortate in India pana acum nu pentru ca mamele au fost violate, ci pentru ca nu si-ar fi permis sa le puna inele de aur in nas la nunta sau alte prostii.
In China sunt omorate pentru ca exista politica unui singur copil, iar majoritatea cuplurilor isi doresc un baiat.
Urmareste documentarul din link:

http://www.itsagirlmovie.com/

| Dalmore a răspuns (pentru Nilsson):

India si CHINA, tari normale si libere? laughing))))))))))

| Justme1997 a răspuns (pentru Nilsson):

Fată fiind, vreau ca dacă rămân gravidă si nu am cum sau nu vreau să nasc să fie legal avortul. Problema din țările alea e total diferită și este trist într-adevăr. Nu înseamnă că trebuie să fie ilegal la noi. Era ilegal în comunism și femei mureau încercând să avorteze oricum

| Justme1997 a răspuns (pentru Dalmore):

Exact, de ce vorbesc eu și unde mă duce el laughing

| Romanul86 a răspuns:

Embrionul e om nenăscut și are drepturi.
Căsătoriile gay sunt o subcultură care vrea aculturație.
Prostituția e o muncă imorală, deci nu e muncă.

| Dalmore a răspuns (pentru Romanul86):

Si spermatozoizii sunt vii, ai idee cati ucizi cand te masturbezi? laughing)))

| Romanul86 a răspuns (pentru Dalmore):

Ce înseamnă asasinat?

| Dalmore a răspuns (pentru Romanul86):

Foloseste dexonline.ro

| Romanul86 a răspuns (pentru Dalmore):

Dicționarul e doar o convenție!