| anonim_4396 a întrebat:

Nu ar fi mai simplu sa ne raspunda Dumnezeu la intrebari vocal pentru fiecare? Asa am fi mai iubitori unii cu altii si am evita raul. Nu zic sa il intrebam mereu orice fleacuri ci atunci cand nu stim ce sa facem sa ne raspunda ce e mai bine pentru noi, sa ne descurcam mai bine in viata. Oricum El e atotputernic si nu are de pierdut nimic, poate vorbi cu toti in acelasi moment.
Ce ziceti, ar fi mai bine sa fie asa aproape de noi? Sa Il auzim macar.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dar Dumnezeu ne raspunde azi prin intermediul Bibliei.Cred ca daca ar vorbi direct, ne-am speria pentru ca in trecut, cand vorbea cu Israelul, lor li s-a facut frica atunci cand au auzit vocea sa impunatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Asa este, ai dreptate, Dumnezeu este de vina pentru tot haosul de pe pamant pentru ca tace ca po... ala in cucuruz si prezenta Sa este atat de evidenta ca cea a magarului pierdut in ceata.
Ba din contra, nerusinarea divina atinge cote paroxistice atunci cand ne spioneaza vazand din cer cum ne stergem la WC cu hartie igienica, dar nu face nimic cand vede cum popi aflati in slujba sa pracurbesc prea-lacomesc sau se prea poponesc, si toti traiesc din sarlatanie in loc sa traiasca din plata Domnuli adica sa-i plateasca EL pentru ca toata ziua il ling in f...runte.
Eu cred ca El nu se apropie mai mult de noi pentru ca ar lua de la fiecare om cu un necaz cate un scuipat in ochi, ba ca i-a murit scroafa, ba ca l-a lasat nevasta, ba ca i s-a imbolnavit copilul si tot asa atatia scuipati incat s-ar crea aici pe pamant un alt ocean planetar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mah, Dumnezo' isi respecta planul Divin ce sti tu... : ''Misterioase sunt caile Domnului'', de aceea te face sa vorbesti cu peretii si eventual sa te intrebi : Oare ma aude sau trebuie sa vorbesc mai tare?big grin

| Denly a răspuns:

Dupa ce am pus intrebarea asta, am inceput sa aud niste zgomote ciudate. Toate au parut perfect reale si cred ca...L-am suparat pe Dumnezeu. Stie El ce e mai bine pentru toti si unele intrebari sunt inutile. Numai bine tuturor!

| anonim_4396 explică (pentru Denly):

rolling on the floor
Cu siguranta stie (O_O)

| ada92 a răspuns:

Dumnezeu ne raspunde fiecuruia dar în scris, prin intermediul Cuvantului Sau, dar unii nu cauta raspunsurile. El doreste sa ca noi sa-l cunoastem, de fapt sta ne si cere -Ioan 17:3

Răspuns utilizator avertizat
| ada92 a răspuns:

Nu, e 17:3, sigur

| eXtremeAdy a răspuns:

Amice Dumnezeu ne raspunde vocal prin vocea constiintei, daca noi avem capacitatea sa distingem binele si raul atunci e ok. Vezi candva si Isus a vorbit lumii, iar lumea a auzit cu urechile ei, crezi tu ca toata lumea a fost mai iubitoare si mai credincioasa?, iti zic eu ca doar o parte neinsemnata din lume a fost asa cum zici tu, in rest ceilalti l-au condamnat si l-au rastignit, avem Biblia care stim clar ca e cuvantul lui Dumnezeu, il vedem, crezi tu ca cuvantul lui Dumnezeu a are efect asupra lumii? nu din pacate nu chiar asupra intregii lumii ci doar asupra unei parti a lumii, deoarece lumea trage mai mult la rau decat la bine, placerile noastre lumesti precum si alte dezavantaje ale noastre ne trag in jos, noi deocamdata aici suntem doar intr-un test si doar alegem ce vrem sa facem in continuare, sa fim alaturi de Dumnezeu sau se ne indepartam de el, la sfarsitul vietii alegerea ne va fi indeplinita.

| Mașka98 a răspuns:

In timpurile biblice Dumnezeu a vorbit cu poporul Israel, si uite ce spune Biblia ca a fost : "Tot poporul auzea tunetele si sunetul de corn si vedea fulgerele si muntele fumegand. Cand poporul a vazut si a auzit toate acestea, s-a cutremurat si a stat la distanta. Ei i-au zis lui Moise : < Vorbeste-ne tu si noi te vom asculta, dar sa nu ne vorbeasca Dumnezeu, ca sa nu murim.> " (Exodul 20:18, 19 )
Dumnezeu e infint de mare si puternic, el nu ar vorbi cu noi asa cum vorbim noi unii cu altii. Ci totul s-ar cutremura in jur si ne-am speria de moarte. Deci...e mai bine asa. happy
Dar nu ne-a lasat fara nimic. Dumnezeu ne-a scris Biblia, ca pe o scrisoare. Ramane din partea noastra sa o citim, asa comunica El cu noi.

| nifonia01 a răspuns:

Ar fi mai simplu intr-adevar, dar Dumnezeu vrea sa ne puna la incercare sa vada cum stim noi sa reactioam in fata anumitor situatii.