| CLaludiu1234 a întrebat:

Nu cred ca Iisus spune sa renuntam la propriu la toate lucrurile materiale pe care le avem, si sa devenim foarte saraci? ci mai degrabă spune prin acest verset sa nu pui niciun lucru mai presus de Dumnezeu.
Luca 14:33 Cine nu renunță la tot ce are nu poate fi ucenicul Meu." Nu cred ca Dumnezeu spune cuiva,sa renunțe propriu la tot ce are(casa,masina, și alte lucruri ce le are) ca conditie sa fie ucenic al lui Isus.Atunci de ce mai murit Isus?. Aici cred ca se refera sa te lepezi de toate lucrurile care le ai,adica să nu mai pui accent pe niciun lucru material dacă acel lucru e mai presus ca Dumnezeu în viață ta, și sa renuntila propriu numai la acel lucru material care te îndepărtează de Dumnezeu

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca reinterpretezi ce a zis el, nu mai e ce a zis el.

| CLaludiu1234 explică (pentru doctorandus):

Nu interpretez nimic, dar spusele lui Isus au un inteles foarte profund, uneori nu putem intelege cu mintea umana ce avrut sa spuna Iisus.Cum explici următorul verset:TU crezi ca Isus a spus sa ne uram parintii? O porunca din cele 10 porunci spune să ne cisnrim părinții Luca 14:26Dacă vine cineva la mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe soție și pe copii și pe frați și pe surori, da, și propria sa viață de asemenea, nu poate fi discipolul meu.

| CLaludiu1234 explică (pentru doctorandus):

Biblia nu poate fi inteleasa numai literar.Îți poți da seama ușor ca Isus a spus sa nu punem mai presus părinții din Luca 14:26 și nu a spus sa ne uram părinții, dar dacă ai fi sa citești biblia numai literal ar rezulta sa-ti urăști parinti, fratii...

| doctorandus a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Biblia poate fi inteleasa de profesori universitari de Biblie de la marile universitati. Multe din lucrarile lor sunt publice (de exemplu pe Google Books). Citeste-i.

| CLaludiu1234 explică (pentru doctorandus):

Eu nu reinterpretez nimic din biblie, dar mi s-ar părea absurd ca biblia sa-ti spună sa ți urăști părinții cum e in luca 14:26, sau sa faci nu știu ce fapte rele, aceste versete au un alt înțeles decât cel literal

| Simpatic a răspuns:

Iisus vorbeste foarte mult in pilde si invataturi care au o anumita trasatura metafizica, de asta multi atei si sectanti incurca lucrurile, ei neavand studii de specialitate iau totul mot-a-mot exact cum fac anumiti limitati si pe TPU care iti dau replay cu altceva si te ataca tu incercand sa spui cu totul alt lucru!
Ce fac ei de fapt rastalmacesc Biblia dar oricum nu o inteleg!
Este foarte greu de inteles si studiat Biblia, in lipsa unor studii adecvate de obicei universitarewinking

INSA in opinia mea de crestin nepracticant, Iisus a spus printre altele si la propriu candva sa lasi totul si sa-l urmezi, renuntand la tot ce inseamna materialism!
De exemplu aici :

18 Un fruntaș a întrebat pe Isus: „Bunule Învățător, ce trebuie să fac ca să moștenesc viața veșnică?" 19„Pentru ce Mă numești bun?", i-a răspuns Isus. „Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu. 20 Știi poruncile: ‘Să nu preacurvești; să nu ucizi; să nu furi; să nu faci o mărturisire mincinoasă; să cinstești pe tatăl tău și pe mama ta.’" 21„Toate aceste lucruri", I-a zis el, „le-am păzit din tinerețea mea." 22 Când a auzit Isus aceste vorbe, i-a zis: „Îți mai lipsește un lucru: vinde tot ce ai, împarte la săraci și vei avea o comoară în ceruri. Apoi, vino și urmează-Mă." 23Când a auzit el aceste cuvinte, s-a întristat de tot, căci era foarte bogat. 24 Isus a văzut că s-a întristat de tot și a zis: „Cât de anevoie vor intra în Împărăția lui Dumnezeu cei ce au avuții! 25Fiindcă mai lesne este să treacă o cămilă prin urechea acului decât să intre un om bogat în Împărăția lui Dumnezeu." 26Cei ce-L ascultau au zis: „Atunci cine poate fi mântuit?" 27Isus a răspuns: „Ce este cu neputință la oameni este cu putință la Dumnezeu." 28Atunci, Petru a zis: „Iată că noi am lăsat totul și Te-am urmat." 29Și Isus le-a zis: „Adevărat vă spun că nu este nimeni care să-și fi lăsat casa sau nevasta sau frații sau părinții sau copiii pentru Împărăția lui Dumnezeu 30 și să nu primească mult mai mult în veacul acesta de acum, iar în veacul viitor, viața veșnică."

(Luca 18:18-30)

| CLaludiu1234 explică (pentru Simpatic):

Tot in biblie spune ca nu e bine sa te desparti de nevasta decat prin invoiala cu ea si asta pentru putin timp. Adevărat vă spun că nu este nimeni care să-și fi lăsat,,, CASĂ SAU NEVASTA """" sau frații sau părinții sau copiii pentru Împărăția lui Dumnezeu 30 și să nu primească mult mai mult în veacul acesta de acum, iar în veacul viitor, viața veșnică."

| CLaludiu1234 explică (pentru Simpatic):

Corinteni 1.7 spune să nu te desparti de nevasta comparativ cu luca 18.29.30 unde nu este un indemn sa te desparti de nevasta, dar scrie de despartirea de nevasta.DA probabil ca biblia trebuie inteleasa duhovnicește, ca altfel riscam sa interpretam greșit anumite versete foarte greu de înțeles 1 corinteni 1.18-31 fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării

| Simpatic a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Daca imi aduc aminte bine, Biblia chiar in Noul Testament vorbeste in 'evangheliile sale' din perspective diferite...multe evenimente de acolo sunt usor diferite, relatate de persoane care au fost martore cumva, are logica pentru ca eu si cu tine daca suntem martori la acelasi eveniment, vom povesti sau vom scrie raportat la ce am vazut oarecum asemanator insa nu si IDENTIC!

| KovacsB a răspuns:

Nu prea conteaza ce crezi tu.
Lucrurile astea se tot dezbat de 2000 de ani.
Nu vrei sa te lepezi de tot ce ai, asta este, dar nu cauta scuze.

| CLaludiu1234 explică (pentru KovacsB):

E evident ca nu conteaza ce cred eu.Sa nu uita ca Isus a vorbit mult în pilde care unele sunt foarte grele de inteles pentru noi. De exemplu.Ce sa cred ca Isus spune să ne uram părinții? Nicidecum nu ar indemna Isus sa ne urâm parinti, dar totusi scrie in biblie ceva de sa-ti urasti parinti! Dacă vine cineva la Mine şi nu-şi urăşte[a] tatăl, mama, soţia, copiii, fraţii, surorile, ba chiar însăşi viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu.Luca 14.26:27

| EestiSodalane a răspuns:

Așa este, deși este validă și calea asta prin care renunti efectiv la tot ce ai. Se numeste monahism sau calugarie si este o viata extrem de binecuvântată, dar nu e neaparat sa traiesti asa. Asta e doar pentru cei chemati la asa ceva. Restul oamenilor care aleg sa traiasca în lume le e permis să dețină lucruri cu conditia sa nu-si alipeasca sufletul de ele. Adică dacă se întampla ceva Doamne fereste si pierzi tot ce ai sa nu cazi in disperare si tristete.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru EestiSodalane):

Chiar, m-am gândit acum - dacă considerăm că nu trebuie să te atașezi de niciun lucru material, să-ți fie indiferentă orice poate posesie mundană și să nu-ți pară rău dacă o pierzi, să nu te înfurii, să nu înjuri, să n-o blestemi, căci în fond nu e un rău dacă ai pierdut, rău e doar răul moral, atunci de ce spune "Doamne ferește" când vorbim de astfel de lucruri?
Sau sunt averile în creștinism un fel de "indiferente preferențiabile" (formularea lui Chrisipus - mie-mi sună ca expresia nemțească cu "fierul lemnos").

| EestiSodalane a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Haha. Sa stii că și mie mi-a venit gândul asta cand am scris "Doamne ferește". Cred că se aplică aici ideea de "și nu ne duce pe noi în ispită". Pe cât e posibil nu cred că e un lucru rău să ne rugăm "ia Doamne de la mine paharul acesta" pentru că în fond nu știm cum vom reactiona puși în fața ispitei câtă ne supunem voii lui Dumnezeu orice s-ar întampla

| CLaludiu1234 explică (pentru EestiSodalane):

Dar Hristos a spus sa răspândim evanghelia,si e valabil pentru orice crestin,indiferent de chemarea pe care o are acel crestin,fiindca e o chemarea generală,cum e posibil ca un călugar să raspandească evanghelia? Poate gresesc dar din ce am auzit eu călugării stau în perimetrul lor,nu sunt ca cei mai multi dintre noi, care noi călătorim intr-un fel sau altul, mai prin oras, la serviciu, cu aumite treburi, si în aceste călători avem diferite ocazii sa raspândim evanghelia.

| EestiSodalane a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Calugarii sunt cei care raspandesc cel mai mult evanghelia, dragul meu. Să ne gândim la sfinții recenți precum parintele Paisie Aghioritul, păr. Porfirie Kavsokalivitul și foarte mulți alții care deși au stat într-un loc, și de multe ori într-un loc pustiu! totuși au atras zeci și sute de oameni la ei prin harul daruit lor de Dumnezeu. Cum a zis și Sf. Serafim din Sarov, "dobândește Duhul Sfânt și mii din jurul tău se vor mântui"

| Effy35 a răspuns:

Da, El spune să renunți la tot ce ai, casă, copii, mamă... pentru El, dar nu este vorba despre tine sau despre mine, ci despre creștinii din primul secol.

| CLaludiu1234 explică:

Nu înțeleg unele traduceri biblice spune cine nu se leapada de tot ce are, altele spun spun ca cine nu renunta la tot ce are( pai e una sa renunti la ceva la propriu si e cu totul altceva sa nu pui lucrul acela mai presus de Dumnezeu, adica sa te lepezi de acel lucru nu sa si renunti la el), după care traducere sa ma iau?

| Ionut2266 a răspuns:

Punându-ne astfel de întrebări, ne îndepărtăm de la esența credinței noastre. Începem să ne îndoim de Sfânta Scriptură, de învățăturile Sfinţilor Părinți. Este important să ne rugăm lui Dumnezeu să ne descopere adevărul și tot ceea ce trebuie sa știm, vom ști. Cred că nu trebuie să ne încurcăm prea mult sufletul cu tot felul de întrebări, ci să ne rugăm și răspunsurile o să le primim de la sine.