| unprietenaproape a întrebat:

Nu credeti ca, daca fiecare dintre noi ne am inchina lui Dumnezeu si am urma invataturile lui, daca am iubi totul, orice lucru, lumea asta ar fi altfel? De ce oamenii prefera sa nu o faca? Tot liberi ar fi, dar mult mai buni si fericiti

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu crezi ca daca fiecare dintre noi ar urma o singura porunca, aia cu iubeste-ti aproapele, si ar arunca tot restul maculaturii si constringerilor religioase in foc, lumea asta ar fi cu mult mai buna si mai libera?

| Inferno a răspuns:

"...daca am iubi totul, orice lucru, lumea asta ar fi altfel?"
Sigur ca da, probabil ca am disparea ca specie.

Problema e ca lumea asta, "creata de Dumnezeu" nu functioneaza pe baza de iubire.

| danay72 a răspuns:

Din cauza imperfectiunii mostenite, e mai usor sa faci raul decat binele.Ca sa faci raul nu trebuie sa depui nici un efort, dar ca sa faci bine trebuie sa depui eforturi, mai ales ca trebuie sa dai dovada de rabdare, stapanire de sine, iar acestea pretind eforturi constincioase.

| IMPERO a răspuns:

Spui "invataturile lui" dar te referi la invataturile unei carti dintre multele care se pretind a fi "sfinte". Intr-adevar in Biblie sunt scrise multe lucruri bune dar si multe minciuni si lucruri rele scrise de criminali, hoti, mincinosi, proxeneti etc. etc. palavragii care nu lucrau nimic pretinzand ca sunt oamenii lui Dumnezeu.

| mODIN a răspuns:

Vai de capul meu...
Realizezi ca mai putin de o treime din populatie crede in Dumnezeul tau?

| relian a răspuns:

Daca lumea asta ar fi asa cum iti imaginezi tu, atunci afla ca nu mai putem exista.Lumea asta, universul asta are nevoie de ambele chestie, rau si bine, pozitiv si negativ. Daca una din astea ar dispare ar fi haos, nu am mai exista.Trebuie sa existe un echilibru ca lucrurile sa ramina asa cum sint.De ce crezi tu ca dzeu si lucifer stau impreuna? Cauta in cartea aia a ta si o sa vezi ca dzeu nu este singur, lucifer nu este mort sau mai stiu eucum, si nici no sa il omoare careva vreodata.Cauta si vezi un atom daca ai invatat la scoala sa vezi ca atomii cauta sa isi gaseasca echilibru, ca ei au atit sarcini pozitive cit si negative, in cazul in care echilibru se strica ei incep sa faca urit.Ca urmare raul sau partea negativa no sa dispara niciodata, poate atunci cind va dispare universul.Dzeu nu va sta singur la masa sau cu tine fi sigura de asta, va sta tot cu lucifer, ca de fapt ei sint colegi, sint parteneri.Cam complicata lume nu? Dar asta e adevarul indiferent ca ne place sau nu.

| sublime89 a răspuns:

Nu stiu daca ai auzit de Evul Mediu european. Atunci era o lume profund crestina, si nimeni nu indraznea sa se abata de la credinta cea "dreapta". Cu toate astea, acea perioada se mai numeste si Evul Intunecat. Cauta informatii despre marea ciuma bubonica din secolul 14 daca vrei sa vezi ce "binecuvantata" era lumea atunci. Nu au murit decat jumatate dintre europeni.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta, omenirea ar fi altfel, dar dupa cum intreaga lume,, zace in puterea celui rau"(1Ioan 5:19) rau ii merge. Dar Biblia Cuvantul lui Dumnezeu ne asigura ca, in curand raul va disparea (Psalmul 37:9-11)., iar cei drepti se vor bucura.

| NGheorghe a răspuns:

", daca am iubi totul,"?
Esti dusa cu pluta?
Unii iubesc sa traga doar cu pusca!
Altii iubesc sa traga doar cu pistolul!
Alții iubesc sa traga doar cu mitraliera!
Fiecare iubeste ceea ce ii place si la care se pricepe mai bine; de ce sa-i placa obligatoriu chiar tot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Tot liberi ar fi, dar mult mai buni si fericiti" liberi cum? traind mereu cu frica daca faci ceva rau mergi in iad, aia nu e libertate. " dar mult mai buni si fericiti" aha, de aia America e o tara plina de oameni de treaba si fericita ca e plina de religiosi.te rog, numai spune chestii amuzante.

libertate ar fi fost in caz de chiar exista un zeu un dumneazeu orice ar fi, sa nu stii de existenta lui, sa faci lucrurile cum vrei si la urma daca faceai bine mergeai in rai si daca nu in iad, dar asa e aiurea ( inca o dovada ca religia e invetata de oameni ) tu daca stii ca faci rau mergi in iad, unde mai e bunatatea in asta? faci bine doar ca trebuie nu pentru ca vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ps "aca am iubi totul, orice lucru, lumea asta ar fi altfel? De ce oamenii prefera sa nu o faca? " eu nu stiu. si inca nu stiu de ce chiar religiosii care se mint singuri ca sunt buni si altele, de ce nu fac asta. lasa ateii si altii, persoenele de genul nu sunt niste ipocriti care se prefac una si sunt alta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu credeti ca, daca fiecare dintre noi ne am inchina lui Dumnezeu si am urma invataturile lui, daca am iubi totul, orice lucru, lumea asta ar fi altfel?"
Ba da!
"De ce oamenii prefera sa nu o faca? " Din cauza egoismului, sunt prea atasati de materie, prea ocupatii sa ne satifacem viciile ca sa ne eliberam de ele si sa fim liberi cu adevarat.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Din cauza egoismului, sunt prea atasati de materie..."
Egoismul e o caracteristica a fiecarui organism in parte, motivul pentru care viata exista in forma ei actuala. Daca celulele alea prime nu dadeau din flagel ca sa fuga mai repede de un pericol si se opreau saisi ajute suratele ar fi murit toate si adio viata.

Altrusimul, ma org, o forma de altrusim, a aparut la speciile mai evoluate, insa tot din considerente egoiste. Practic cimpanzeul respectiv daca era "altruist" si tinea la grup, avea mai multe sanse sa se integreze in el si sa supravietuiasca.