| Inferno a întrebat:

Lumea nu a fost un loc bun si nici nu va fi , iar rugaciunile si credinta in Dumnezeu nu pot schimba asta.
Nu pot fi toti oamenii fericiti , pentru fercirea unora trebuie suferinta altora si invers ,iar Dumnezeu fie nu ii pasa , fie nu exista , fie exista dar nu este cel Biblic.
Credeti ca rugaciunile pot schimba lumea?

8 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Oare un om care se roaga si maine injura ii se vor asculta rugaciunile? fii serios! omul stie ca merge in ruina si nu renunta,nu renunta la bani,nu renunta la curve,nu renunta la bautura si la chefuri inutile, apoi fii serios Domnului sa ii mai pese de rugaciunile noastre? intai sa inveti sa te prezinti in fata Domnului si a lui Iisus si apoi sa-i ceri ceva! Daca cineva te`ar injura ar face misto de tine si apoi ar venii sa-ti ceara o suma de bani, tu iai mai da ceva? asa e si cu domnu! intai sa ne gandim daca meritam cea ce vrem si apoi sa cerem! el si-a dat si fiul penturu noi! ce crezi ca il va da si a 2-ua oara? si noi sa nu ne schimbam deloc? cu ce folos a murit Iisus daca noi suntem tot mai rai? intai sa fii prezentabil in fata Domnului si apoi sa-i ceri ceva! asa cum tu mergi imbracat elegant nu in pijamale (esti prezentabil) la un sef de o firma, si apoi ii ceri un post de lucru!

Si da cred ca rugaciunea adevarata ar schimba lumea! deoarece un om cand se roaga se schimba deja!

| ghiolbitza a răspuns:

Rugaciunea, atat cea individuala cat si cea comuna, are efecte pozitive asupra creierului uman, asta e un fapt demonstrat. Practicata indeajuns de mult, rugaciunea poate schimba comportamentul, atitudinea, in extenso, lumea.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Bine ai venit pe Pamant!
Nimeni nu a zis ca Dumnezeu e obligat sa ii schimbe pe oameni. El ne-a dat posibiliatea de a alege dintre bine si rau, tu alegi ce vrei si la final El te judeca, pentru alegerea facuta.

Tu ai luat-o cam asa: Dumnezeu nu ne da totu fara sa suferim sau sa muncim, deci daca eu muncesc il pot face pe altu sa sufere (eu asta am inteles). Nu e adevarat, ca pentru fericirea ta trebuie sa sufere alti.
Si nu, nu cred ca rugaciunile pot schimba lumea, doar pe tine insuti. Daca vrei sa schimbi lumea te schimbi pe tine in asa fel incat tu sa fi un exemplu bun si sa ii inspiri si indrumi pe alti pe calea ceea dreapta.

| Inferno explică (pentru ZambetulNebuniei):

Eu nu vorbeam de fericirea mea. Vorbeam de fericirea unei natiuni intregi.Nu pot fi toti fericiti, nu ai cumsa ii multumesti pe toti.
Eu nu vorbesc de mine si de problemele mele banale. Vorbesc de lume la nivel global.
Nu exista suficiente resurse asta e una dintre probleme, iar rugaciunile nu pot schimba asta.

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru Inferno):

Imi cer scuze, pentru ca am inteles gresit.
Ai dreptate nu ai cum sa-i multumesti pe toti, dar e mai simplu sa incerci sa ii multumesti pe cei cativa pe care poti, asta daca vrei sa faci o fapta buna (asta ca facpt divers).
Sa sti de la mine, rugaciunile nu pot rezolva probleme globa, pot doar sa iti dea o senzatie de "usurare" spirituala si un sentiment de inaltare.
Cel mai bine te multumesti pe tine insuti, incerci sa iti multumesti familia si atat. Desi conduce efectu de turma in lume fiecare e pentru el, nu vad de ce te-ai gandi la alti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi pare lumea un loc foarte bun.
urmatoare lume buna ar putea fi la sute de ani/lumina, deci ma multumesc foarte mult cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu poate fi schimbat, daca nu crezi cu adevarat in acea schimbare.

| Weel a răspuns:

Da, pentru că prin rugăciune te apropii de Divinitate (Dumnezeu). De ce crezi că lui Dumnezeu nu-i pasă?