| danimarinescu a întrebat:

Nu e o blasfemie să afirmi că Atotputernicul Stăpân al Universului încape într-o zidire
făcută de mâna omenească (templu, biserică, geamie, sinagogă

Răspuns Câştigător
| T0Teu a răspuns:

Efectiv...
‭‭Faptele Apostolilor 17:24: "Dumnezeu care a făcut lumea și tot ce este în ea este Domnul cerului și al pământului și nu locuiește în temple făcute de mâini. "

11 răspunsuri:
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu e ca incape El cu totul, dar acolo Isi face simtita prezenta.

| danimarinescu explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Sfântu Ștefan martirul a fost delapidat cu pietre pentru că a afirmat că: Dumnezeu atotputernic nu încape în biserică, este atât de grandios încât își face prezența omiprezenta până și în rugăciunile unuia care i-se adresează de oriunde " citat din literatura religioasă atribuită acestui sfânt

| KovacsB a răspuns:

Depinde la cine te referi. Daca esti indoctrinat de crestini probabil ca te referi la YHWH zeul evreilor, imprumutat si de crestini din lipsa de imaginatie.
Ala incape lejer, era putin mai inalt si mai lat asa cum sunt desenati zeii in piramide.

| danimarinescu explică (pentru KovacsB):

Nu-s îndoctrinat, nefiind adept al niciunui cult religios.
Deși nu sunt ateu convins, consider că religia în care să mă regăsesc spiritual încă nu s-a inventat. Mai așteptăm.
Cred în convingerile lui Giordano Bruno

| KovacsB a răspuns (pentru danimarinescu):

Doctrină (din limba latină doctrina) înseamnă „o sumă de învățături" ori „instrucțiuni", principii de învățătură sau poziții, precum corpul de învățături în domeniul sistemelor credinței sau științelor.

Mai ai de invatat.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ba da! Ce bine că absolut nimeni nu afirmă asta!

| EestiSodalane a răspuns:

Nu zice nimeni asta. Atât Biserica Ortodoxă cât și celelalte Biserici creștine tradiționale afirmă că Dumnezeu își manifestează prezența în Biserică, în special în altar așa cum și-o manifesta în Templu, în Sfanta Sfintelor sau în Chivotul Legii în perioada vechiului testament.

| danimarinescu explică (pentru EestiSodalane):

Perfect de acord cu dvs.
Dar fiind atotputernic atotvăzător omiprezent în lume și în sufletul omului, oare nu ar trebui sa fie peste tot că-i în pustietate ori în societatea civilă? De ce trebuiesc catedrale pentru a te face ascultat? De ce ne trebuiesc intermediarii ( popi, șamanii, preoți) pentru legătura cu divinitatea?

| EestiSodalane a răspuns (pentru danimarinescu):

Desigur că Dumnezeu este omniprezent, dar de asemenea Dumnezeu vreau să ne spună ceva anume. De exemplu știm cu siguranță că Dumnezeu este și într-un deșert arid în care domnește moartea așa cum este și într-o vale care abundă de viață. De asta Dumnezeu nu vrea să fim confuzi: de asta El a spus oamenilor să construiască Temple și Biserici ca să ne arate că El este sfânt (sfânt înseamnă pus deoparte). El a vrut să ne arate că El este deasupra naturii și că există o depărtare și o apropiere față de El. Cu cât ne apropiem de altar, de locul Sfânt al lui Dumnezeu, cu atât ne sfințim și noi. Acesta este mesajul pe care vrea să-l transmită Dumnezeu prin locurile sfinte în care El se manifestă. Iar preoții sunt oamenii cărora Dumnezeu le-a dat să păzească ritul și revelația slujirii Sale. Nu toti oamenii vor să aibă de aface cu asta. Mulți vor să-și vadă de viață, de afaceri, de familie și de vacanțe. Putini sunt cei care își dedică viața în totalitate ritului stabilit de Dumnezeu: aceștia sunt preoții și de asta există ei.

| danimarinescu explică (pentru EestiSodalane):

Cu toată stima și respectul, pentru dvs.
Va consider răspunsul și opiniile, puțin în contradictoriu cu părerile mele, vă respect și nu-s dușmanul dvs.
Mi-a făcut plăcere să comunicăm într-un mod civilizat.
Pace în suflet și vă recomand să analizați mai profund materialul biblic pentru o interpretare corectă.

| danimarinescu explică:

Băi Kovacs, ți-am vorbit frumos dar se pare că înțelegi doar ce vrei, doar ce spui tu.
M-ai acuzat că aș fi îndoctrinat.
Ești agramat și nu ți-am făcut observație că scrii greșit.
Eu îți spun de Giordano Bruno și tu vorbești de limba latină, în condițiile în care tu scrii greșit limba română.
Kovacs, mergi și luminează pe alții Kovacs Laszlo sau bozgori