| anonim_4396 a întrebat:

Nu-i asa ca teoriile evolutionista si Big Bang se bazeaza pe intamplare total aleatorie pe hazard pe ignoranta pe egoism si chiar nesimtire si chiar superficialitate in ansamblul lor obiectiv? Din aceste considerente pot astfel de teorii sa stea la baza unei societati armonioase si in care sa existe pace si respect si iubire intre oameni?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da bo$$, nu e deloc nesimtire si ignoranta sa zici ca un batranel cu barba care locuieste pe un nor a creat tot in 6 zile...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ce treaba ai tu cu religia pe care nu o cunosti sau nu ai studiat niciodata Biblia? Sau care habar nu ai ce e Dumnezeu? Cu asta NU ai raspuns de fapt la intrebare in mod stiintific si academic si eventual cu niste formule.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa fi studiat biblia sa imi dau seama ca un batranel care sta pe un nor si se uita la noi pe pamant cum ne masturbam si ne pedepseste pentru asta e un basm?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dai dovada de aceeasi stare de spirit din intrebarea de mai sus: ignoranta si nesimtire. Ignoranta = NESTIINTA. Nesimtirea = ignoranta.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Troll...

atat mai am sa iti zic

| drutzix a răspuns:

Nu

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Asa zisa stiinta a omului se concentreaza pe partea fizica a materiei si ignora morala din univers. Morala reprezinta sensul legilor fizice din univers. Sensul legilor fizice din univers sunt spre predominarea binelui sau a integritatii a unificarii a fuziunii a stabilitatii materiei chiar daca la nivel cuantic este o dezordine aparenta.

| DreamyAndBold a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu asta sunt de acord, ca legile functioneaza in sensul binelui

| anonim_4396 explică (pentru DreamyAndBold):

Omul a fost creat sa traiasca vesnic in carne si oase SI de aceea Dumnezeu NU a prevazut trupul cu un asa zis "suflet nemuritor". Granitele gradinii Eden aveau sa se extinda pe intregul glob si oamenii aveau sa traiasca vesnic fericiti pe pamant. Duhul sau suflarea de viata este energia impersonala sau inconstienta a vietii de la Dumnezeu si care actioneaza in tot ce are viata adica in toate organismele sau structurile vii. Doar omul are ceva in plus adica constiinta prin care poate fi in comuniune cu Dumnezeu. Omul poate vorbi in gand cu Dumnezeu iar astfel de cuvinte ajung pe diferite cai transcendentale pana la locuinta lui Dumnezeu sau pana la Dumnezeu. Suportul comunicarii transcendentale este Duhul Sfant care e puntea de legatura intre Dumnezeu si materie. Cristos indeplineste un rol asemanator unui router sau switch de comunicatie intre om si Dumnezeu. Si de aceea toate comunicatiile cu Dumnezeu trebuie sa aiba loc in numele lui Cristos prin a carui valoare de jertfa permite omului credincios sa se apropie de Dumnezeu. Cristos este SINGURUL mijlocitor intre omul credincios si Dumnezeu si NU si alti sfinti si nici fecioara Maria mama pamanteasca a lui Cristos, pentru ca doar jertfa sau moartea lui Cristos are valoare de impacare intre omul credincios si Dumnezeu. Cristos isi va incheia rolul de mediator intre om si Dumnezeu la sfarsitul miei de ani dupa Armaghedon cand ii va preda lui Dumnezeu Tatal societatea umana pamanteasca adusa la perfectiune si astfel moartea nu va mai fi pe Pamant. Atunci oamenii vor putea din nou sa vorbeasca cu Dumnezeu la fel cum vorbea Adam cu Dumnezeu inainte sa pacatuiasca. Apocalipsa 20-22. Acum Dumnezeu comunica cu oamenii doar prin paginile Bibliei care a fost terminata de scris in anul 98 e.n. de catre Ioan sfantul apostol al lui Cristos pe insula Patmos din Grecia.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu pari a fi un martor al lui Iehova, un pic... dizident.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Progres spiritual inseamna uneori diferit in comparatie cu majoritatea printre care unii sunt aproape sa cada sau sa dea inapoi sau sa se uite in urma "cu mainile puse pe plug".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ma gandeam in aceasta dimineata la aceasta intrebare ce mi-a aparut in minte incepu sa mi se infierbante pieptul de revolta interioara ce ma cuprindea la analiza unei astfel de intrebari.

| Daniel9988 a răspuns:

Big Bangul e o mare prostie.Ma puteti injura, dar asta e opinia mea...Cum sa apara,, din nimic''? Asa au spus cei de la NASA...Sa faca si ei sa apara un dinozaur din acel nimic, sa il vad si eu!

| DreamyAndBold a răspuns:

Ele nu ar fi popularizate, raspandite, daca oamenii ar inceta sa mai fie atat de ignoranti. Vrei sa-ti spun o poveste?
S-a gasit de mult timp un leac pentru cancer. Se numeste laetril. El contine niste substante toxice, printre care si cianura, dar sunt strans legate intre ele si nu ataca organismul in aceasta forma. Cand in corp exista celule canceroase, substanta se descompune in acele lucruri toxice chiar langa zona afectata, dar mare atentie. Acele substante toxice atata NUMAI tesutul canceros. Atata doar cancerul. Si il distrug. Iar resturile de substante sunt asimilate de organism ca fiind ceva pozitiv. Ar putea asta sa fie o intamplare? Un hazard? Niciodata. Asta e Dumnezeu descoperit prin stiinta.
Bun. Iar cei de la conducerea jndustriei farmaceutice stii ce fac? Ascund acest remediu pe cat posibil. Intarzie vindecarea bolnavului prin procedee simple si ieftine. De fiecare data se da laetril in ultimele stadii de boala, cand organele sunt deja atat de afectate incat degeaba elimin celule cangeroase, deja raul e facut si e ireversibil. Iar de cate ori un pacient moare, ei consemneaza ca " laetrilul nu functioneaza". De ce? Pentru ca altfel daca omul ar avea acces la remedii naturale si nevostisitoare, farmaciile ar falimenta.
Apropo, laetrilul se gaseste mai ales in samburii de caise, dar si in migdale, capsuni, zmeura si alte fructe si seminte si ar trebui consumat in cantitati de 50-100 g/ zi pentru a preveni cancerul.
Asadar, cam asa sta treaba cu toate. Unii vor sa faca bani de pe urma "prostimii", sa aiba putere, sunt obsedati, tentati de dominatie. Isi varseaza frustrarea prin guvernari proaste. Ei promoveaza in primul rand conflictele. Si mai ales religioase. Pentru ca cel mai intim lucru pentru o fiinta umana e chiar credinta.

| anonim_4396 explică (pentru DreamyAndBold):

Pai de ce ar mai da laetril sau samburi de gen prunus in ultimele faze de boala? Doar e hazard totul conform teoriei aleatorii a evolutiei. De ce ar trebui sa traiasca oamenii fie ei bogati conducatori sau saraci? De ce cei atacati in razboaie nu s-ar sinucide toti cu conducatori cu tot?

| DreamyAndBold a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca avem instinct de conservare. Suntem la baza programati sa actionam in situatii inspre a face lucrurile pozitive. Dar ne razvratim impotriva naturii noastre, tocmai pentru ca ereziile sunt in floare. Pentru ca ori nu credem in divin, necunoscandu -l, ori suntem niste credinciosi cu valul tras pe ochi, care iau totul de bun si nu gandesc niciodata nimic. Omului i s-a daruit ratiunea, ca sa razbeasca in aceasta viata. In rai sau cum vrei sa-i spui, omul nu avea nevoie de ratiune. I se spunea tot ce sa faca si ce sa nu faca, era lumea perfecta, nu? Lumea in care nu existau pericole de care sa nu fie avertizat omul. Dar in lumea de aici, singura care ne va ajuta sa ne mentinem echilibrul si sa ne distingem de celelalte mamifere e ratiunea. Fanaticii nu au ce sa caute in lume, intocmai ca si necredinciosii. Ei au nevoie sa cunoasca. Cunoasterea e absolut necesara pentru ca fiecare din noi sa invete sa tolereze, sa inteleaga, sa aiba rabdare cu lumea din jur, cu cei care inca nu cunosc. Crezi ca faci bine daca raspunzi urat cuiva care nu crede ca tine inca? Sau care nu gandeste in aceleasi tipare? Nu faci bine. Vei primi inapoi exact asta: rigiditate, neintelegere, intoleranta. Elibereaza-te de dogmele exagerate. Incearca sa atingi altceva. Dreptatea e in fapte, nu in vorbe. Dreptatea se vede si se face de la sine, doar ca tu nu esti atent la pedepsele pe care le primesc altii si nici nu trebuie. Urmareste intelepciunea, nu dorinta oarba de a nimici ceea ce nu convine gandului tau.
DA, sunt de acord ca exista Dumnezeu. Ceea ce suntem noi nu e hazard. Fiecare lucru pe care il facem poate fi justificat de trasaturile si predispozitiile noastre, meteorologii pot spune cand va ploua saptamana asta, daca apare un pericol brusc vei incerca sa supravietuiesti si vei avea apucaturi specifice personalitatii tale care poate fi analizata. Hazard. nu exista. Exista actiuni bine motivate si rationale si actiuni sub impuls, conform naturii instinctuale. Ca sa evitam "hazardul" si o lume fara Dumnezeu, trebuie sa cultivam ratiunea si sa lasam instinctele deoparte cat mai des. Daca vrem sa ne inaltam.

| anonim_4396 explică (pentru DreamyAndBold):

"Dar ne razvratim impotriva naturii noastre, tocmai pentru ca ereziile sunt in floare." + "Crezi ca faci bine daca raspunzi urat cuiva care nu crede ca tine inca? Sau care nu gandeste in aceleasi tipare? Nu faci bine. Vei primi inapoi exact asta: rigiditate, neintelegere, intoleranta. Elibereaza-te de dogmele exagerate." - din ce ai spus rezulta ca faci parte din cei care se identifica cu lumea razvratita contra propriei naturi si care intampina refractar gandurile mele "exagerate". Ce am vorbit urat? Am pus doar o intrebare. Poti spune ca intrebarea mea este exagerata? In exprimarile tale apar contradictii sau conflicte.

"In rai sau cum vrei sa-i spui, omul nu avea nevoie de ratiune. I se spunea tot ce sa faca si ce sa nu faca, era lumea perfecta, nu?" - Oare? Ii spunea Dumnezeu lui Adam: "azi trebuie sa mananci din pomul X, maine va trebui sa mananci din pomul Y"?

De cand o substanta din miezuri de gen prunus inlocuieste sau suplineste sistemul imunitar al omului care in trecut a fost perfect fara sa aiba nevoie de miezuri? Miezul de gen prunus a fost creat pentru perpetuarea genului prunus de arbori. Nu le amesteca. Daca omul ar fi fost creat din plante prin evolutie atunci DA puteam vorbi de leacuri naturiste prin plante.

| DreamyAndBold a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeam despre noi oamenii, in general. Nu ma consider fara pata. Nu-mi monitorizez inca toate actiunile ca sa pot spune ca 100% sunt doar pozitiva.
Poate ca nu am inteles exact felul in care ai intrebat tu, dar mi s-a parut ca esti foarte infocat si decis sa arati ceva anume. Doar mi s-a parut. Apoi am vazut ca ai mai pus si alte intrebari mai devreme si mi -am dat seama ca esti doar curios sa descoperi multe lucruri si vrei sa-ti pui intrebari. Asta e chiar foarte bine.
Divinitatea era acolo mult mai prezenta, nu? Crestinii spun azi ca taramul lui Dumnezeu este raiul. Gresesc? Asta inseamna ca aici pe pamant binele si raul sunt libere si nu mai exista acea divinitate care sa exercite o influenta clara daca noi nu suntem rationali si deschisi, dornici de a cunoaste. Nu ne mai putem baza pe instincte. Placerile, instinctele, orgoliile in lumea asta o sa ne poarte de la bine la rau si invers. Nu poti ramane fidel binelui sau raului cat timp nu-ti folosesti ratiunea si nu inveti cat mai multe lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru DreamyAndBold):

Ai intuit bine ce caut. Eu nu am nimic cu nimeni. Am ce am cu teoriile astea care duc la haos in realitate desi realitatea e alta, numai haos total nu e.

"Asta inseamna ca aici pe pamant binele si raul sunt libere si nu mai exista acea divinitate care sa exercite o influenta clara daca noi nu suntem rationali si deschisi, dornici de a cunoaste." - in Biblie scrie simpu: "Lumea e condusa de Diavol in acest sistem vechi. Diavolul poate sa se prefaca in inger de lumina." Cu Eva s-a prefacut in prieten aducand cunostinta vasta. La fel face si azi: il impinge pe om sa caute prin univers unde nu exista viata si unde omul se va duce sa-si riste viata si chiar sa moara. De ce nu s-ar duce un om bogat sau un presedinte cu prima aeronava spre Marte? De ce trimite alti oameni pe post de cobai pentru astfel de misiuni? Asa se intampla si pe campurile de lupta de pe Pamant.

Diavolul a exploatat dorinta Evei de cunoastere si nerabdarea ei si a lui Adam in acest sens. Dumnezeu nu i-ar fi tinut in necunoastere. Ei ar fi cunoscut progresiv DOAR binele fara sa moara niciodata. Pamantul urma sa fie populat si la fel si numarul de cunostinte avea sa creasca. Genul umanoid era abia la inceputurile lui. Istoria scrisa a umanitatii incepe de la 4026 ien.