| Steregoi a întrebat:

Nu ii datoram nimic Lui Dumnezeu. Dumnezeu ne daruieste fara sa ceara nimic in schimb si respecta alegerea fiecarui om sau copil de a cunoaste si raul. Inainte sa dea porunci evreilor Dumnezeu i-a intrebat daca vor sa faca voia Lui. Cand i-a poruncit Dumnezeu lui Adam de fapt i-a daruit doua optiuni fie sa manance din pomul vietii sau fie sa manance din pomul cunostintei binelui si raului. Fiindca orice, are de la Dumnezeu omul, este daruit de Dumnezeu se cuvine ca omul sa-I multumeasca si sa-L respecte.

Omul Ii poate multumi Lui Dumnezeu si pentru raul de care are parte inclusiv moartea pentru ca Dumnezeu il lasa din respect si dragoste sa cunoasca si aceasta parte a existentei sau a non-existentei. Dumnezeu il lasa pe om sa cunoasca sa creasca in cunostinta sau in stiinta despre boli si tratarea acestora cu succes sau cu insucces, despre temperatura ridicata in zilele caniculare vara indicata pe un frumos si inteligent ceas de mana - o arta tehnologica dezvoltata de omul modern, despre cati morti sunt anual indicati pe un grafic frumos alcatuit si afisat pe ecranul unui computer si despre multe alte lucruri rele care se intampla.

Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Omul Ii poate multumi Lui Dumnezeu si pentru raul de care are parte inclusiv moartea zici dta.
Moartea nu este un rău. Moartea persoanei face parte din viața individului, care este o structură în primul rând materială, care în final se strică. Dar viața din structură, care vine de la Dumnezeu, se transmite de la strămoși la urmași și ea este veșnică, așa cum este și Dumnezeu care a creat-o.
Dar după 5 miliarde de ani în viitor, soarele care susține viața pe pământ se va stinge. Dar înainte ca să se întâmple aceasta, va avea loc răpirea la cer din Apocalipsa cu nave cosmice create de fizicieni. De aceea fizica este cea mai importantă meserie de pe acest pământ, și acum și în viitor. Ea va salva viața de pe pământ.

| Steregoi explică (pentru sadrian46):

Dumnezeu, intentionat a creat materia degradabila pentru a arata omului ca fara Dumnezeu materia e sortita destructurarii sau uniformizarii sau degradarii sau ca aparitia si structurarea si organizarea materiei depinde de Dumnezeu. Insasi destructurarea sau uniformizarea sau omogenizarea materiei este supusa legii fizice de scurgere a timpului in sens unic iar acest fapt arata ca materia se supune unui scop adica scopului Lui Dumnezeu. Daca timpul nu s-ar scurge intr-un singur sens atunci nu putem vorbi despre existenta unui scop. "Rapirea la cer cu nave cosmice." Totusi viata nu are inceput. Daca apar o discontinuitate viata ar dispare de pretutindeni daca ar dispare chiar si pentru o fractiune de secunda de peste tot. Daca raul si binele ar fi concepte relative s-ar ajunge la ceva diluat care nu se mai restrange niciodata sub efectul vreunei gravitatii care si ea a aparut de undeva sau e cauzata de ceva. Antigravitatia este mai puternica decat gravitatia pentru ca universul este in expansiune. Exista ceva mai puternic decat antigravitatia? Nu, pentru ca antigravitatia este energie intunecata imateriala. Da, soarele se va stinge dar asta doar daca admitem ipoteza cunoscuta a aparitiei sale fara interventia creatoare vreunui Dumnezeu.

1 răspuns: