| AndreiBalan123 a întrebat:

Nu pot plânge la inmormantari, nici măcar când au murit rude.În unele cazuri mi-a părut rău în altele eram indiferent.Este ceva ciudat în cazul asta?

Răspuns Câştigător
| RaduIonutGheorghe a răspuns:

Cred că ține, pe de o parte, de cat de apropiat sufletește ai fost de persoana respectivă. Pe de altă parte, cred că ține și de empatia pentru cei care suferă pentru cel piedut (ex. Îți vine să plângi când vezi cum suferă cel mai bun prieten al tau care și-a pierdut mama la o vârstă fragedă). Ar mai fi o situație, ca în cazul meu, când îți pierzi sora și simți că Dumnezeu te întărește ca să poți să îi sprijini pe cei mai slabi ( părinți, cumnat.) sau acea categorie de oameni, înalți din punct de vedere duhovnicesc, care nu văd moartea ca pe un sfârșit și nădăjduiesc în reîntâlnirea cu cei dragi în ceruri. Sper să îți fie de folos. Iertare.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare individ se exteriorizeaza altfel, aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te înțeleg cumva pentru ca și eu la randul meu prefer sa fiu rezervata in momentele acelea fiindcă am înțeles ca sufletul este tulburat datorita acelui planset si nu poate pleca din lumea aceasta iar acest lucru îl impiedica sa își gaseasca linistea și traiectoria divina. Desigur este un mit, pana la urma fiecare face cum considera happy

| slayer09 a răspuns:

Sa stii ca nici eu nu am plans la moartea tatalui, bunicului, verisoarei. Ba chiar mi s-a parut un moment atat de frumos, ca o nunta, pentru ca ii vedeam pe toti uniti, smeriti si fara pic de ura si rachiuna si toti erau atat de frumosi, toti erau binevoitori, se spuneau si glume. Bine eu zic de vremurile trecute..cand mortul inca se tine in casa si se strangea toata lumea. Acum, greu se mai strange lumea la cineva care a murit, acum toti avem nevoi si probleme incat nimeni nu mai reuseste sa se tina pe picioarele sale, dar apoi sa ajute si sa stea la priveghi. Nu stiu daca e bine sau nu sa plangi la inmormantari, dar eu cred ca plansul ajuta pe unii sa isi descarce toata energia negativa si sa se linisteasca, sa fie mai smeriti, sa fie mai iubitori.

| TCIJ a răspuns:

Nu e nimic ciudat, nici eu nu plâng