| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreo rugaciunea care sa nu contina cat suntem noi de pacatosi, vreau o rugaciunea pura din iubire, nu una care incearca sa ne demoralizeze cu abureli introduse de biserica!

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu vrea ca noi sa ne rugam din inima și sa ii spunem ce simtim.Matei6:6-8

| anonimg a răspuns:

Tu cand te duci la tatal tau sa-i ceri ceva sau sa-i multumesti pentru ceva, folosesti intotdeauna o anumita formula/rugaciune?
De acea spun: stai de vorba cu Dumnezeu in rugaciune si spune-I tot ce ai pe suflet, in cuvintele tale, in gand sau cu voce tare. Tatal nostru ceresc nu are nevoie de rugaciuni standard. Ceea ce conteaza pestru El este atitudinea inimii cu care venim inaintea Lui; si de asemenea sa credem ca ceea ce L-am rugat am si primit. Sa credem ca ne asculta, ca ne iubeste, indiferent de sentimentele si simtirile noastre.
Iti recomand http://www.bibliotecapemobil.ro/......0White.pdf

| sublime89 a răspuns:

Mai greu sa gasesti asa ceva. Crestinismul ne controleaza tocmai prin aceasta strategie vicleana de a invinui omul pentru tot, si a-l minti ca singura lui sansa e sa se scuze toata viata unui personaj imaginar, care poate il va ierta daca isi va aduce aminte. Si culmea e ca tot ei ne spun ca acest zeu e iubitor si iertator. Da, el te iarta de presupusul pacat stramosesc cu care tu n-ai nicio legatura, dar doar daca te stropeste popa cu un pic de apa pe cap. In cazul in care ai ratat acest ritual, te duci in iad, chiar daca esti un nou-nascut. Asta e minunata religie crestina.

| CinevaNou a răspuns (pentru sublime89):

Pardon, e nevoie de submersie totala ca sa se spele pacatele calumea. Nu ajunge doar stropit cu oleaca de apa pe cap. Altfel cum ar mai muri copii la botez?

| sublime89 a răspuns (pentru CinevaNou):

Da, am uitat ca traiesc intr-o tara ortodoxa.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Asta promoveaza biserica.
nu si biblia.
Biserica si biblia sunt putin, putin paralele.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Singura solutie este sa te rogi tu, cu cuvintele tale, si sa mentionezi ceea ce ai in inima.
nu sa citesti ceva ce a fost scris de altii, cu alte necesitati.
este ca si cum te-ai duce la cumparaturi cu lista vecinului.
tu ai dorintele si necesitatile tale, prin urmare in functie de asta iti faci cumparaturile nu?
tot la fel si rugaciunea, mentionezi in ea, ce vrei tu, si ce simti, nu ce o scris cuviosul sau cuvioasa, sfantul x, sau duhovnicul.

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Sa inteleg ca pacatul stramosesc a fost inventat de biserica, si nu apare in biblie? Daca in biblie nu ar fi existat asemenea aberatii, nu ar mai fi avut niciun rost ritualurile bisericesti. Doar pentru ca tu si secta ta interpretati crestinismul intr-un anume fel, si credeti ca sunteti singurii care aveti dreptate, nu inseamna ca acesta nu are un efect negativ asupra majoritatii.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Nu stiu cum sa-ti spun, dar ritualurile bisericesti, nu au suport biblic.
adica in biserica se predau traditii omenesti nu adevaruri biblice.

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Pacat ca si biblia e plina de ritualuri si traditii omenesti la randul ei.

| milan9 a răspuns (pentru sublime89):

Vechiul Testament (si nu numai) este plln de ritualuri CERUTE DE DUMNEZEU, dar iehovistii nu deschid in viata lor Biblia, ci doar brosurile sectei... sad

| TrăieşteClipa a răspuns:

Mi se pare interesanta aceasta.
https://www.youtube.com/watch?v=XenVvtecgvs

| Dorugar a răspuns:

Cum sa existe asemenea rugaciuni despre iubire cand crestinismul NU este religia iubirii ci a urii si intolerantei.
In Biblia FURATA de la credinciosii mozaici, numita in mod mincinos si abuziv Vechiul Testament (asta desi Dumnezeu nu are nevoie de Testamente pentru ca e nemuritor) acolo in scriptura religiei mozaice se gasesc Psalmi si poeme de si despre iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inger, ingerasul meu,
Ce mi te-a dat Dumnezeu,
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine!

Eu sunt mic - tu fa-ma mare;
Eu sunt slab - tu fa-ma tare;
In tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma fereste!

Doamne, ingerasul Tau
Fie pazitorul meu
Sa ma apere mereu
De ispita celui rau!

Doamne, ingerul ce-mi dai
M-ajute s-ajung in rai:
Mantuirea s-o primesc
Langa Tine, Domn Ceresc!

Amin!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Neil young? si you can rely on me honey

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Toate rugaciunile sunt inventate de muritori.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun