| Inferno a întrebat:

Nu stiu daca a vazut cineva filmul "The Dictator",eu personal nu l-am vazut,dar cunosc actiunea.
Uimit sunt cat de bine seamana divinitatea crestina cu personajului principal din film.
Era o scena in film in care personajul principal urca scarile si se loveste de un alt om, pur si simplu intamplator, desigur, acela va fi luat si ucis la comanda protagonistului, care este si dictatorul. De ce? Pentru ca a ofensat in ultimul hal o 'personalitate infinit de maiestoasa", dupa cum spunea un crestin despre Dumnezeu.

Un crestin de pe TPU spunea: O fapta oarecare, care ofenseaza oricat de putin o entitate "infinit de maiestoasa" (Dumnezeu adica) va avea drept repercursiuni, tortura eterna, ceea ce e amuzant, pentru ca asta se intampla si in filmul 'The Dictator".
Cu alte cuvinte, daca stergi peretii si iti cade una din cele 100 de icoane pe jos, ai incurcat-o, te paste iadul si tortura eterna, nu ca-i minunat?
Tot crestinul respectiv spunea : "99% din omeni ajung in iad"
Acum, 99% e un numar foarte mare, e mai mult decat 98% pentru cei ce se pricep la matematica, sa spui o asemenea cretinatate e destul de... de crestineste? E in spiritul credintei, toti se duc in iad, eu in rai, nu?
Eu intreb : Care 1%? Probabil trei fanatici fundamentalisti, doi schizofrenici si cam atat.

Ma intereseaza numai parerea pe care o aveti despre afirmatiile acestui crestin, nu despre ce afirma crestinismul in general. Poate nu mai am eu discernamant, cine stie.

Macar acum stim unde a ajuns Hitler, evident in rai, pentru ca a copiat modelul divin, cel putin daca dam crezare afirmatiilor acestui crestin.

Ce credeti? 99% din oameni se duc in iad? Daca "ofensam" oricat de putin divinitatea >= 'TORTURA"

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Şi pe mine mă lasă...wtf?!
http://www.tpu.ro/......ate-https/

Oricât de absurd, nedrept, sadic, psihopat, idiot...ar fi presupusul lor zeu, tot i-ar căuta scuze.

| Ceiriog a răspuns (pentru NOname):

Absurd? - vreau exemplu
Nedrept? - vreau exemplu
Sadic? - vreau exemplu
Psihopat? (asta chiar ca-i tare ) - vreau exemplu
Idiot? - vreau exemplu

Faci niste afirmatii si nu te justifici. De ce?

| NOname a răspuns (pentru Ceiriog):

Rămâi cu vrutul. Nu am de ce să mestec pentru fiecare paulorasan evidentul. Mai ales că nu ţi-ai justificat cu absolut nimic credinţele iraţionale, ca măcar în glumă să poţi avea pretenţii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ceiriog):

Nu da minte primilor oameni si apoi ii pedepseste ca nu gandeau. (absurd, nedrept, idiot)
Uciderea celor 42 de copii pentru ca au ras de unu. (cartea a 4-a a regilor, cap 2, versetul 24.
Daca iau deuteronomul la puricat, nu e nevoie sa caut alte versete pentru a dovedi ca zeul tau e tot ce a zis NOname, poti sa-l citesti tu pana una alta.

| sublime89 a răspuns:

Coreea de Nord e cel mai bun exemplu. E clar cum comunistii nord-coreeni au pus bazele unei noi religii, avandu-l pe marele conducator drept zeu. Aceeasi mentalitate exista si-n crestinism, bazata pe aceeasi frica de a spune, sau chiar de a gandi, orice este impotriva dictatorului/zeului mult iubit.

| Ceiriog a răspuns (pentru sublime89):

Domnul Dumnezeu, din iubire de oameni, ne-a lasat libertatea de a alege. Esti liber sa spui ce vrei despre Dumnezeu. "Dictatorului" - ce ti-a dictat tie Dumnezeu?

| sublime89 a răspuns (pentru Ceiriog):

Deci d-zeu iti lasa libertatea pentru ca te iubeste, iar daca profiti de ea te trimite in iad pentru un chin etern. Ce mult te mai iubeste zeul asta laughing Tu nu vezi ca singura solutie pe care ti-o lasa e sa-l pupi in 3 litere?
Pai cum adica ce mi-a dictat? Nu el a "dictat" biblia? Nu e ea cuvantul lui? Nu ni se spune ca daca nu facem ce scrie in biblie suntem condamnati? Aia nu e o amenintare tipic dictatoriala? Porunca "domnului" e exact ca cea a unui dictator: "Iubeste-ma, ca daca nu, o patesti".

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca vedeai filmu nu mai puneai intrebarea asta, iti garantez.

Aladeen (personajul principal) era un idiot si tot filmu e la caterinca. Nu inspira respect deloc.

| Vektor a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Am impresia ca se refera la "Dictatorul" cu Charley Chaplin happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Vektor):

The dictator nu e The great dictator. "happy"

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Vektor):

Nu, se referea la filmul cu Sacha Baron

| suffarstar a răspuns:

Toti oamenii spun destule prostii in viata lor. Nu este cazul sa ii luam cuiva gatul pentru o clipa de neatentie sau prostie.

| Miauti a răspuns:

Acum cate luni in urma am pus o intrebare care se refera la numarul sufletelor care ajung in iad. Daca acea persoana crede ca 99% ajung in iad, inseamna ca raiul va avea de suferit. Sa ne imaginam ce inseamna 99%.o armata de suflete care se vor razvrati impotriva raiului.
Pe scurt numarul tr sa fie echilibrat...

| NGheorghe a răspuns (pentru Miauti):

Asta cu "echilibrul numeric" dintre rai si iad... ii fara cuvinte!
Ideile astea cum le deduci? De unde le scoti? din burta?

| NGheorghe a răspuns:

Si daca ai descoperii ca si tu faci parte din cei 1% probabil ai lesina! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul si-l creeaza fistecare dupa firea lui si robia caruia i se supune.pentru asemenea om asa arata raiul.cine vede lumea cu ale ei ca pe un iad, tinde spre raiul lui si cei traitori in desavarsire asa cum si el ar vrea sa fie.paaaareeerea mea.adevarul e cum zici tu, daca asa-ti face placere.

| DarkAndDreary a răspuns:

"Un crestin de pe TPU spunea: O fapta oarecare, care ofenseaza oricat de putin o entitate "infinit de maiestoasa" (Dumnezeu adica) va avea drept repercursiuni, tortura eterna, ceea ce e amuzant, pentru ca asta se intampla si in filmul 'The Dictator"."
-Cat de bun si iubitor este Dumnezeu

"Care 1%? Probabil trei fanatici fundamentalisti, doi schizofrenici si cam atat."
-Cel mai probabil

"Ce credeti? 99% din oameni se duc in iad? Daca "ofensam" oricat de putin divinitatea >= 'TORTURA"
-Cum ramane cu celelalte divinitati?

| angus35 a răspuns:

Oamenii in loc sa se uite la starea lor mizerabila dau vine pe Dumnezeu pentru
toate lucrurile rele din viata lor.Omul vrea sa fie propriul lui stapan.De aceea neaga existenta si puterea lui Dumnezeu. Oamenii spera din toata inima ca Biblia nu este adevarata si poate ca exista niste greseli in ea.Nu am auzit un ateu in viata mea care sa spuna ca nu e suficient de bun si ca are nevoie de mantuire.El crede ca se naste bun si ca este corupt de societate.Caderea lui va fi mare si nimeni nu va putea sa il ajute.

| Mămăligă59 a răspuns:

Tu n-ai mai iesit la pensie?

| Ceiriog a răspuns:

NU CREDE ORICE ITI SPUNE ORI SI CINE. De unde stii ca acea persoana era macar crestina? Asculta de preoti! Ce intelegi tu prin "ofensam" divinitatea? Ca din greseala a cazut icoana? O ofensa a divinitatii ar insemna sa incalci una dintre cele 10 porunci. Asta ar fi o ofensa, DAR, asta nu inseamna ca suntem condamnati! Daca ai omorat pe cineva, ai fost desfranat, ai furat, ai facut marturie minicinoasa, nu ti-ai cinstit parintii, ai urat pe Dumnezeu, te-ai inchinat idolilor, ai spus blasfemii in legatura cu Dumnezeu si tu iti ceri iertare, Dumnezeu te iarta. El ne-a lasat Spovedania. Orice pacat pe care l-ai facut poate fi iertat. TE SPOVEDESTI! Din momentul in care ai facut pacatul, Dumnezeu asteapta ca tu sa-ti ceri iertare, te asteapta pana ce mori! Si daca, tu, pe patul de moarte iti ceri iertare pentru pacate, vei fi salvat. Nu-ti imagina ca a murit cineva care avea par roz, si Dumnezeu i-a zis, te duci in iad pentru ca mie-mi plac cei cu par blond (Doamne iarta-ma!).
Apropo, 99% din oameni se duc in iad... De unde stie el? De unde stii tu ca e adevarat?
Sa rezumam, Dumnezeu ne iubeste. Gresesti si iti ceri iertare, Dumnezeu te iarta. El vrea ca toti sa fim cu el, el chiar acum ar putea distruge iadul si sa ia toti oamenii cu el in rai, dar asta ar insemna sa ne rapeasca dreptul divin de a alege de a fi liberi. El asteapta sa ne cerem iertare. Apropo, nu-ti inchipui ca, astazi omor 5 oameni, maine inca 3, poimaine raman beat mort, raspoimaine tot asa, dupa asta ma duc la un bordel, mai tarziu fur de la cineva, apoi ma duc si sparg icoane intentionat, ma inchin altor zei si la sfarsit zic : Apai, ma spovedesc acum ca s-o iau saptamana urmatoare de la capat. NU! Cand iti ceri iertare trebuie sa fii sincer sa o spui cu inima, nu cu gura.
Uite ce-ti sugerez, citeste Biblia. Citeste macar o Evanghelie si cel mai probabil vei afla toate raspunsurile. Daca ai ai intrebari chiar si dupa asta, vii aici happy.

Dumnezeu sa te ajute!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ceiriog):

Inainte sa zici de 99% merg in Iad, arata inca o data pozitia autorului, ca cineva insetat de sange si putere.

Pentru intrebarea originala cred ca finalul filmului God on Trial sumarizeaza foarte bine acel Dictator cum foarte bine l-ai numit:
https://www.youtube.com/watch?v=dx7irFN2gdI

| Inferno explică (pentru Ceiriog):

Aveam pretentii de la utilizatorul respectiv, asta este tot, dar m-a deceptionat repede.
Dar vezi si tu, cati oameni atatia dumnezei, tu vorbesti de un Dumnezeu mai rezonabil, el vorbea de unul mai putin rezonabil si tot asa.