| Beniamin_Vida_1987 a întrebat:

Nu va intreb ce parere aveti de o religie desigur sunt multe pareri eu va intreb ce parere aveti de BIBLIE sau cel putin mai credeti in ea unii?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este ghidul dupa care imi calauzesc viata.Ea este comoara mea cea mai de pret.

| Esperança a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu!
Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire!
Nu poti crede nimic, daca nu il ai pe Dumnezeu in viata ta. Nu ai cum sa il cunosti pe Dumnezeu daca nu crezi si daca nu te apropii de El cu o inima sincera si curata. "Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile cari nu se vad.
2 Pentruca prin aceasta, cei din vechime au capatat o buna marturie.
3 Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvintul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri cari se vad.
Uite ce au facut oamenii prin credinta, de la versetul 4 in jos:
http://www.cartiaudio.com/......adajduite/

| Raniia a răspuns:

Biblia este o carte greu de înteles.Biblia afirmă că este Cuvântul insuflat al lui Dumnezeu. Duhul Sfânt este Autorul Bibliei.Hristos le-a spus ucenicilor Săi că El va lăsa,, multe lucruri'' nedescoperite si că va veni Duhul Sfânt ce va alege anumite persoane prin care El Îsi va descoperi oamenilor voia SA cea desăvârsită. Omul este instrumentul folosit de Duhul Sfânt ca să scrie Biblia, de aceea este fără greseli si absolut demnă de încredere.

| wales a răspuns:

Biblia este singurul mijloc de al cunoaște pe Dumnezeu. Este adevărat! Filozofii greci cu ajutorul Septuagintei au ajuns prin rațiune la conceptul că Dumnezeu a făcut lumea prin Logos " înțelepciunea care se numește Cuvântul ". Filozofia Logosului a fost pentru prima dată articulată în mod clar de Socrate. După Socrate, Timaeus explică existența divinității și prin expresii matematice.

`` Universul este inteligibil în expresii matematice, pentru că lumea se cunoaște cu adevărat nu prin simțuri, ci prin geometrie și principii logice, însemnând că principiile logicii și ale geometriei, Logosul, se află la temelia existenței.
Lumea a fost gândită mai înainte de a fi făcută.``

Mult mai târziu, Pavel ajuns pentru prima dată la Areopag în Atena face lumină în filozofia greacă explicând în mod perfect puterea și limitele rațiunii în cunoașterea Lui Dumnezeu. Grecii descoperiseră " ce se poate cunoaște despre Dumnezeu " prin rațiune, adică dumnezeirea Sa și puterea Lui veșnică. O cunoaștere a personalității Lui Dumnezeu este posibilă numai prin revelație.
Vezi discursul lui Pavel rostit la Areopag " Fapte 17:15-34 ". Prin ce alt mijloc mai poți afla despre Dumnezeu?

Concluzia: Fără Biblie nu-l putem cunoaște pe deplin pe Dumnezeu.

| ghiolbitza a răspuns:

Biblia, varianta pe care o avem in prezent, este o prelucrare numeroaselor traduceri facute dupa Septuaginta -varianta greceasca si Vulgata, varianta latineasca a Bibliei originale, ma rog, a compilatiei de carti sfinte scrise pana la Hristos - Vechiul Testament, si dupa El- Noul Testament. Ca o paralela, Einstein zicea ca daca s-ar scoate din Biblie tot fariseismul adaugat de preoti si prelati de-a lungul timpului, am ramane cu esenta credintei si invataturii lui Hristos. Ca sa intelegi ideea asta, trebuie sa stii ca Septuaginta a fost tradusa din aramaica, dialectul limbii ebraice vorbit de Hristos, de catre 70 de batrani, singurii care mai intelegeau acel dialect. Iti dai seama ca au aparut greseli si erori in traducere, nu mai vorbim de amprenta personala a fiecaruia asupra textului tradus. Mare parte din mesajul biblic a fost pastrat, dar au aparut unele erori pe care s-au bazat toti cei care dispretuiesc crestinismul.
Biblia e o carte plina de simbolism, si ar fi o dovada de prostie sa o citesti ca pe oricare alta carte, fara sa incerci sa intelegi in profunzime ceea ce spune acolo.

| danay72 a răspuns (pentru ghiolbitza):

Exista o traducere a Bibliei care se apropie cat mai mult de original intrucat se bazeaza pe sulurile de la Marea Moarta se numeste Sfintele Scripturi Traducerea Lumii Noi

| ghiolbitza a răspuns (pentru danay72):

Stai tu linistita cu manuscrisele de la Marea Moarta. S-a dovedit de mult ca nu au nici o legatura cu Biblia.

| danay72 a răspuns (pentru ghiolbitza):

Imi pare rau, dar ai fost informat gresit

| danay72 a răspuns:

Eu personal cred in Biblie intrucat o analizez si vad ca sfaturile sale sunt foarte practice pentru zilele noastre. Apoi nu consider ca e o carte grea daca o analizezi in profunzime si cred ca doar ea ne poate spune ce se va intampla cu viitorul nostru

| 4b a răspuns:

Fara Biblie, n-am fi in stare sa mergem spre poarta cea stramta...

| crazybunny a răspuns:

Eu nu cred in biblie

| ania a răspuns:

Unii mai credem in ea si avem despr ea cea mai buna parere psibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles.si daca vreau cred si in zana zorilor fiindca am placerea asta.am citit basmul mi-a placut si pot crede in ea.si inca pot crede multe nu numai in cuvantul Domnului si zana zorilor.si in mos craciun, si in zana maseluta, si in tot ce are omul mai bun.EU.ceilalti ...nu ma intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filozofic e o carte buna unele parti din ea dar nu sa traiesti dupa ce scrie in ea

| 1290 a răspuns:

Ceau, eu inca cred! Si inca cistesc din biblie! happy

| Cyndrella2000 a răspuns:

Dumnezeu e Cuvantul in sine
Evanghelia vie
Tatal tuturor
Protectorul fapturilor
El a scris Biblia, prin cuvantul si "mana" Sfantului Moise...