| Alissa11 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei cu religie de penticostali? pareri sincere!

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce oamenii mau raportat ca le-am spus adevarul

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Mai, cand cunosc o persoana, o intreb ce face si ii spune ca sunt incantata de cunostinta. niciodata nu o intreb ce religie e, ca e irelevant.

| i86e2 a răspuns:

Eu am fost la o adunare de-a lor, deși sunt ateu. Am fost de curiozitate. E o chestie destul de decentă și civilizată, spre deosebire de ortodocși cu umilirea lor cu statul în genunchi și pupatul icoanelor și alte prostii.

Partea care mi s-a părut ciudată la penticostali a fost rugăciunea, cu fiecare în limba lui, era o brambureală.

| rusel a răspuns (pentru i86e2):

Dar la Martori lui Iehova ai fost sa vezi cum e?

| i86e2 a răspuns (pentru rusel):

Am fost și la martori. a fost decent și civilizat și acolo. Ceea ce mă deranjează la martori e că măcelăresc știința prin revistele lor, am citit câteva reviste de-ale lor.

| Kremlin a răspuns (pentru i86e2):

Şi vin la uşa ta...

| i86e2 a răspuns (pentru Kremlin):

Nu au venit la ușa mea, dar știu că sunt cam zeloși.

| Kremlin a răspuns (pentru i86e2):

Eu nu ştiu de câte ori au ciocănit la uşă, mai ales puleţii ăia de 16 ani cu servieta vor să te alături lor.

| rusel a răspuns (pentru i86e2):

happy Ok!
Dar Biblia ai citit?
De la iei, se potiveste cu Religia ta?
si app ce religie esti?

| i86e2 a răspuns (pentru rusel):

Am zis mai sus că sunt ateu, adică nu am vreo religie, nu cred în vreun zeu. Am citit biblia și mi se pare o carte de basme.

| rusel a răspuns (pentru i86e2):

Pararea ta!
Dar poate vrei sa ma faci si pe mine sa inteleg, de ce nu credeti voi in dumnezeu, da-mi un exempl de ce?
Bineinteles daca nu te deranjeazabatting eyelashes

| i86e2 a răspuns (pentru rusel):

Nu mă deranjezi deloc. Cel mai important motiv e că nu există dovezi rezonabile, adică icoane plângătoare și lumânări aprinse sunt dovezi puerile și bănuiesc că nici martorii nu le cred. Știu că vei zice că Universul e dovada că D-zeu există, dar nu funcționează așa, fiindcă dacă Universul are nevoie de creator, atunci și creatorul are nevoie de alt creator. Ceva trebuie să nu aibă nevoie de creator și eu mă opresc la Univers, fiindcă Universul există. Bine, știu ce a cauzat Universul, știința explică destul de bine, deși nu avem încă o teorie finală. Cauza Universului nu e vreun zeu, e vorba de fluctuații cuantice, din nimic poate apărea ceva.

Apoi, D-zeu e autocontradictoriu cu atributele lui. Cred că s-ar putea scrie o carte despre asta, dar un exemplu simplu și vechi e cel al lui Epicur "dacă D-zeu e atotputernic și binevoitor, de ce există răul?". Ți-am zis că biblia e o carte de basme, dacă D-zeu există și a inspirat-o, înseamnă că D-zeu e retardat, adică e la nivelul primitivilor care au scris-o.

Sunt multe exemple de proiectare proastă, deci dacă D-zeu există, e cam prost. Există paraziți și virusuri care ai spune că au fost inventate de o minte bolnavă. Bisericile nu sunt protejate de vreun fenomen natural, credinciosii sunt loviti de boli si de dezastre naturale la fel ca oricare alti oameni. E imposibil să existe viață după moarte, raiul și iadul sunt absurde, sufletul nu există. Sunt o mulțime de motive dar știu că vorbesc la pereți.

După cum zicea Woody Allen, dacă D-zeu există, sper că are o scuză bună, eu l-aș urechea oleacă dacă l-aș întâlni. tongue Din nefericire, nu l-am întâlnit încă.

| i86e2 a răspuns (pentru rusel):

Tocmai mi-am amintit că martorii nu cred in suflet, iad și rai, martorii cred că oamenii mor și cei buni sunt reînviați după apocalipsă și Pământul e transformat într-un paradis, oamenii trăind veșnic în paradisul de pe Pământ în corpul normal, dar neîmbătrânind vreodată. Trebuie să recunosc că e mai puțin absurd decât raiul și iadul cu sufletul din celelalte secte, dar eternitatea înseamnă plictiseală mare oricum ar fi. Tot martorii cred că cei răi vor rămâne morți, după cum îmi imaginez eu moartea, adică neființă, nu tortură veșnică în iad. Și aici aveți un punct în plus de la mine, că iadul ar insemna că D-zeu e diabolic. happy

| rusel a răspuns (pentru i86e2):

Imm...
Eu din cate stiu ''suferinta,moartea, boala aceste lucruri exista nu zic nu.
Dar dintr-un motiv anume: neascultarea de Dumnezeu, deci daca Adam si Eva Ascultau de Dumnezeu iei, noi eram perfecti. dar vezi n-au ascultat si de asta sa ajuns la moarte, inperfectiune, bola si etc.
Dar un singur Lucru sa incercam sa intelegem chiar daca ne e greu ''Lumea nu e condusa de Dumnezeu'' este condusa de satana, si faptele lui Satana ne fac sa credem ca Dumnezeu nu exista.
Scopul lui satana este de-a face Lumea sa creada ca Dumnezeu nu exista si sa ne imchinam lui, dar e ridicol sa ne inchinam lui Satana nu?
De aia se foloseste de oamenii sa-i faca sa sufere sa faca lucruri in care zicem ''Doamne unde esti? ''de ce numai mie mi se-ntampla asta''. ''Doamne de ce nu faci sa dispare rautatea din lume''' este adevarat ce zic?
Dar nu vorbesc la misto sau sa glumesc, sincer iti spun cand fac ce stiu ca lui Dumnezeu ii place crede-ma simt ca curce asa cum se deschid zavoarele din cer si ploua, asa curce pe mine un Spirit sfant si pace in suflet.
poate ca iti spui intrebarea oare eu n-am zis niciodata de ce ea nu zice ''cand va disparea durerea din lumea'' '' ea n-a plans ca i se-ntampla lucruri rele.
Sa sti ca da si eu ma intreb de ce nu intervina Dumnezeu de ce nu face nimic, Dar daca ma incred in El si ma Rog staruitro, suferinta nu dispare dar sti ce se-ntampla?
El ma face sa pot trece peste Suferinta, Eu tin viu in minte ca rele vor veni si mai multe sti de ce?
Pentru ca Satana stie ca mai are putin timp si vrea ca lumea sa nu creada ca Dumnezeu exista.
Dar Dumnezeu spune cine se increde in mine va fi Fericit, spune sa fim intelepti si sa-i bucuram inima, sa-i dam un raspuns lui Satana ca el a mintit in legatura cu Dumnezeu ''ca nu exista, ca e minciunos''.
Dumnezu vrea ca Noi totii sa credem in El, sa ne inchinam lui.
Spune ca va interveni nu mai e mult, dar casa intervina depinde de Noi, trebuie sa credem ca el Exista ca el vrea sa ne vada fericiti.
Poate te intrebi de ce nu vine sfarsitul lumii, Conteaza sa gandim intelept Dumnezeu vrea ca Noi oamenii sa ne incredem in el, sa avem sperenta si sa credem ca Suferinta, Moartea, vor disparea.
El nu vrea ca noi sa murim, Trebuie sa ne incredem in el, si sa simnti mana lui peste Noi.
Si atuncea va disparea ''inperfectiunea din lume''
Adam si Eva este un exemplu pentru noi sa luam exemplu de la iei,
Ce au pierdut cand n-au ascultat de Dumnezeu!
Asa si noi Vom pierde viata Daca nu ascultam de El, Daca nu ne alipim de el, atuncea se alipeste de noi cel rau, Dumnezeu da voi pentru ca noi daca nu ne incredem in El nu intervine. asa ca este intelept sa ne incredem in Dumnezeu si sa facem Vointa lui Daca vrem sa fim Fericiti si sa traim Vescnic. sad va depinde de Noi ori alege Viata ori moatea.

| rusel a răspuns (pentru i86e2):

Biblia Spune ca si cei Mortii vor fii
Judecati.
Daca facem fapte bune Dumnezeu ne da viata vesnica, si este valabil pentru mortii si iei daca au facut fapte bune primesc viata vesnica.
Dar iad pentru noi Martori nu exista si nici nu credem ca sufletul se duce la cer sau omul cand moare.n-are cum sa se duca la cer.

| i86e2 a răspuns (pentru rusel):

Aplauzele mele pentru că nu te-ai apucat să mă înjuri. happy
Bănuiesc că m-am obișnuit cu înjurăturile creștinilor.

Respect credințele tale, deși nu sunt de acord cu ele. Sper că sentimentul e reciproc. Oricum, acum că m-am gândit puțin cred că din toate sectele creștine, martorii lui Iehova e cea mai logică, deși încă suferă de multe ilogicități. Nu mai vorbim de faptul că a prezis sfârșitul lumii de câteva ori în mod eronat, evident.

O chestie importantă pe care am uitat să o adaug e că ființele inteligente nu pot exista în mod întâmplător, evoluția prin selecție naturală trebuie să stea la bază, deci, D-zeu dacă există, trebuie să fi apărut printr-un proces îndelungat de evoluție prin selecție naturală. Șansele ca o ființă infinit de complexă să existe din întâmplare sunt zero. Am o bănuială că vei începe să combați evoluția, nu te obosi, am discutat despre evoluție cu un martor al lui Iehova cu experiență în domeniu și, evident, nu a reușit să mă convingă că evoluția e greșită, deși nici asta nu ar fi de ajuns pentru ca eu să cred în D-zeu. În știință nu e de ajuns să respingi teoria adversă pentru ca teoria ta să fie corectă, trebuie să aduci dovezi pentru teoria ta, altfel, e irelevantă.

| rusel a răspuns (pentru i86e2):

batting eyelashes
Noi martori a lui Iehova ne bazam pe Biblie.
Dar luam si exemple de pe pielea altora, de ex daca facem asa vom ajunge si noi asa de aceia noi suntem atenti!
Dar Eu vreau sa iti spun ceva si este adevarat chiar sa intampla.
La sala Regatului Sa tinut o tema despre o femeie oarba, ea nu vede, dar la un timp data ea se casatorit deci era fericita, dupa un cati-va ani si sotul iei a avut un acident si a ramas pe caricior totul erasad
Dar spune ea Ma simt bine ma incred in Dumnezeu el imi da spirit Safant putere, povestea iei te face sa plangi sincer ''dar credinta iei nu a disparut''
Ea se increde in Dumnezeu si El o ajuta sa treaca peste, gandeste-te e femeie oarba nu vede, Sotul iei este pe caricior dar credinta lor in Dumnezeu n-a disparut de aia se simt iei Fericiti!
Si pentru noi este un exemplu nu? ne asteptam la rau Dumnezeu spun asteptati-va dar cine se increde in mine va fi aparat!
Lucrurile lui sunt marate Biblia nu il descrie tothappy Este un Dumnezeu mare, tu nu vezi lucrurile lui si ca el nu exista cand tu nu crezi in El.
Vrei sa ti se arata? el e invizibil dar puterea lui e reala o poti simnti, increde-te in el si el iti va netezi cararile.

| rusel a răspuns (pentru i86e2):

Eu ma arat lui Dumnezeu (adica credinta mea). Dar vreau ca si alti Oameni sa se increda in Dumnezeu pentru ca asa spune Dumnezeu ajuta-i si pe alti sa afle despre ragatul meu care va veni si despre scopurile mele. Eu inainte sa cunosc Martori a lui Iehova si sa ma apropri de Dumnezeu eram trista si eu spuneam Omul s-a dus la cer ca asa a vrut Dumnezeu sa-l ia, Dumnezeu ma incerca, Dumnezeu nu ma ajuta si etc Dar am aflat ca omul care more nu se duce la EL, ca El nu incearca Omul cu lucruri rele asa cum nici el nu-i incercat, Dumnezeu ma ajuta daca ma incred in El. Si eu am fost o persoana care nu credeam ca si alti de aia vreau sa ajut, sa aiba incredere in El si El va raspunde la toate intrebarile lor!

| Alissa11 explică (pentru i86e2):

Acela e Duhul Sfant!

| Alissa11 explică (pentru i86e2):

Si nici nu il vei intalni daca vei continua asa. Dumnezeu exista cu adevarat, iar tu nu poti schimba asta niciodata! Tu crezi in ce zice Woody Allen dar nu crezi in Dumnezeu! Si sufletul exista si el e cel care se va duce la ceruri daca a ascultat glasul lui Dumnezeu si daca sa pocait cu adevarat!

| NikoIsDirectioner a răspuns (pentru i86e2):

Sunt ortodoXa, si nu cred ca trebuie sa jignesti alte religii pentru ca tu esti nu stiu cine si asa mai departe.Si nu cred ca este o ''umilire'' sa tai in genunchi in fata Celui care te-a creeat! Adica Dumnezeu.Si nu este vina mea ca tu nu crezi in Dumnezeu. Si eu nu vreau sa jignesc pe nimeni de nici o alta religie, fiindca eu stiu ca toti ne rugam la acelasi Dumnezeu in diferite moduri, in diferite locuri si imprejurari. Daca tu nu nu esti de acord pentru. ca esti ateu nu intereseaza pe absolut nimeni
! Mai bine stai cuminte la locul tau si nu te baga unde nu trebuie!

| anonim4565 a răspuns (pentru i86e2):

Limba in ce sens? adica ca fiecare se ruga cu cuvintele lui sau ot ca chiar era o alta limba?
daca e a doua varianta trebuie sa spun ca acela e Duhul Sfant.pai la penticostali se roaga si in genunchi.cum eu om asa de mic sa stau inaintea Lui asa oricum sau sa ma rog stand pe scaun? jos in genunchi la picioarele Lui e cel mai bine.nush dupa parerea mea e o onoare nu o umilinta sa stai la picioarele Lui in genunchi. parerea mea.

| Alissa11 explică (pentru i86e2):

Asta se numeste Duhul Sfant, citeste in Biblie. Nu era o brambureala, ci era rugaciune plina de credinta si de putere. happy

| arrondelissant a răspuns:

Niciuna! E parerea mea sincera!

| mancuta a răspuns:

Sicer rea ...am prieteni penticostali dar nu am fost de acord cu religia lor... m au invitat la adunarea lor dar nu am fost de acord nu mai apoti sa te impartasesti

| Esperança a răspuns (pentru mancuta):

Cine te-a minţit? Doar că la noi nu îi zice împărtăşanie, ci cina, aşa cum e trecută şi în Biblie.
Iar această cină (vinul care semnifică sângele Mântuitorului şi pâinea- Trupul Său) o iau doar cei care s-au botezat, oamenii maturi care sunt conştienţi de faptele lor, care se cercetează singuri exact aşa cum este trecut în Biblie.
Citeşte 1 Corinteni 11:17 "Despre cina Domnului" Respectaţi voi ce scrie acolo şi faceţi întocmai?
http://biblia.resursecrestine.ro/1-corinteni/11

| Alissa11 explică (pentru Esperança):

Exact, ai mare dreptate. Se numeste cina dupa cum scrie si in Biblie. Esti penticostala?

| Esperança a răspuns (pentru Alissa11):

Ei săracii nici nu citesc Biblia şi vorbesc din auzite, că aşa le-a spus preotul la biserică şi aşa e. De ce să mai cercetăm dacă aşa spune el?
Cineva mi-a zis că preotul le spune în biserică,, că penticostalii îngroapă mortul îmbrăcat în alb în nu ştiu ce poziţie...ce învăţuri primesc ei la biserică!
Despre ce face unul şi altul, măcar de ar fi adevărathee hee

| Alissa11 explică (pentru Esperança):

Pai preotul vrea ca sa atraga oamenii la el si de aia ii vorbeste pe penticostali de rau. Dar lasa ca nu ii nimic, fiecare face ce vrea, si cel care a mers pe calea cea buna va fi rasplatit. Apropo: esti penticostala?

| Esperança a răspuns (pentru Alissa11):

Da,păi e mai uşor să arunci gunoiul în curtea vecinului,când te fapt este al tău şi mai simplu e să vezi paiul din ochiul aproapelui tău, decât bârna dintre al tău.
Eu sunt creştină, sunt a lui Hristos, deşi frecventez bisericile penticostale, religia nu înseamnă nimic pentru mine, ci Cuvântul lui Dumnezeu.
Pentru că din păcate şi aici sunt anumite obiceiuri şi tradiţii împrumutate de la alţii şi aici sunt anumite sărbători care nu ar trebui să fie.dar în fine nici o religie nu e perfectă, dar spre deosebire de altele se apropie cât de cât de Cuvântul lui Dumnezeu şi am văzut mulţi oameni aici care împlinesc Scriptura prin traiul lor!
Important este să avem noi o relaţie personală cu Dumnezeu şi să căutăm să fim aşa cum vrea El, nu noi, şi să ne dăm toată silinţa să facem Voia Lui!

| Alissa11 explică (pentru Esperança):

Cati ani ai?

| Esperança a răspuns (pentru Alissa11):

Îţi spun în privat!

| Alissa11 explică (pentru Esperança):

Dar eu nu stiu unde ii privatul!

| Esperança a răspuns (pentru Alissa11):

La "MESAJE" in stânga!
http://www.tpu.ro/mesajele-mele