| Dorugar a întrebat:

Plecand de la faptul ca minunile lui Christos nu au fost decat niste exceptii care au tinut doar cat a trait el, iar minunea facuta de Fleming inventatorul Penicilinei nu este o exceptie ci a vindecat sute de mii de leprosi si alti sute de milioane de bolnavi, si vedem ca aceasta minune mai tine si astazi, va intreb cine este adevaratul Mantuitor, Christos sau Fleming?

Nu cumva minunile facute de Isus Christos aveau caracter de exceptie pentru ca ele nu erau facute sa ajute toti oamenii, ci doar ca sa-l legitimeze pe el ca fiind "dumnezeul"?

Pai daca a facut asa, nu cumva el a mintit omenirea, pentru ca vedem ca astazi nu mai vindeca pe nimeni ci mantuieste oamenii exact asa cum ar face-o si Dracu, adica luandu-le viata?
Pentru cei care nu stiu ce sa creada, le sugerez sa creada Biblia, ca acolo in Apoc.1:18 Isus Christos recunoaste singur aceste lucruri prezentate de mine mai sus, si se mai si lauda ca el este Seful IADULUI ...adica DRACU!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

E greu de vazut un viitor bun intr-o asemenea situatie. Dar cand am dus-o noi bine ca popor? Practic, niciodata. Si motivul a fost acelasi de fiecare data: lipsa de educatie.

8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cum sa-l aprecieze crestinii pe Fleming? Cu totii vedem ca atunci cand crestinul se imbolnaveste, se duce la doctor, si dupa ce se vindeca ii multumeste lui d-zeu. Ce mai e de zis?

| Dorugar explică (pentru sublime89):

Asa este! Concluzia este ca religia este un instrument de indobitocire care iti ia mintile astfel incat sa nu mai poti rationa corect!
Problema mea, si ar trebui sa fie a noastra, este din ce cauza copii sunt indobitociti in scoala care ar trebui sa le lumineze mintile?
Cum isi inchipuie ministrul "educatiei" viitorul romanilor in bunastare, cu un popor de prosti si indobitociti numai buni de exploatati ca sclavi?

| sublime89 a răspuns (pentru Dorugar):

Fiecare regim politic ar incerca sa se pastreze la putere cat de mult se poate, si cu efort minim, si atunci nu ar fi in folosul lui un popor educat care sa stie sa gandeasca singur. Cum il mai faci pe un astfel de popor sa te voteze? Nu-l mai poti convinge spunandu-i doar ca esti credincios, sau dandu-i o sticla de ulei si o punga de zahar. Dar politicul romanesc a facut un pact cu biserica in asa fel incat situatia sa nu se schimbe, si sa aiba de castigat si unii, si ceilalti. Biserica castiga viitori enoriasi din indobitocirea elevilor in scoli, iar politicul obtine oameni usor de fraierit si de manevrat in alegeri si nu numai. Astfel se imbogatesc usor si politicienii, si preotii. Cum sa nu le convina?

| Dorugar explică (pentru sublime89):

Si care crezi ca este viitorul tarii cand copii nascuti normali sunt indobitociti si prostiti in scoli astfel incat sa nu fie buni decat de sclavi, dar si aia la straini, in viitoarea fosta lor tara?

| Dorugar explică (pentru sublime89):

Pai cum vrei sa fie altfel daca in Romania educatia se termina cu cei 7 ani de acasa, si nu continua in scoli?

| sublime89 a răspuns (pentru Dorugar):

E greu de vazut un viitor bun intr-o asemenea situatie. Dar cand am dus-o noi bine ca popor? Practic, niciodata. Si motivul a fost acelasi de fiecare data: lipsa de educatie.

| Dorugar explică:

Ba am mila. Tocmai de asta va si spun adevarul ca sa nu patiti ce au patit credinciosii timp de 2000 de ani, si anume au murit pe capete fie de boli, fie de foame, fie de mizerie, asta pentru ca au asteptat ajutor din ceruri si Isus i-a mantuit pe toti exact asa cum mantuieste si Dracu, adica luandu-le singurul lucru pret pe care-l mai aveau, si anume VIATA!
Asa ca nu mai credetin in mos craciun ca ati crescut mari si stiti bine ca mos craciun nu-ti da niciodata nimic altceva decat ceea ce iti dai tu singur!

| Andi44 a răspuns:

Si tocmai aici iti gasisi sa faci politica religioasa? tongue

| Dorugar explică (pentru Andi44):

Pai nu e asta site-ul cu religia?
Sau nu stii ca asa zisele religii de azi nu sunt adevarate religii ci instrumente politice de prostit, belit, manipulat si spionat oamenii?
- De Prostit ca te face din om o oaie dintr-o turma!
- De belit pentru ca trebuie sa dai zeciueli si alte foloase popii sau bisericii
- De manipulat astfel ca sa accepti mizeria si saracia ca vei trai mai bine dupa ce nu mai traiesti de loc
- si Spionat = autodenuntul de la Spovada