| Idris a întrebat:

O, ateilor! Daca va declarati atei, afirmand ca nu credeti in existenta lui Dumnezeu, atunci:

1) De ce incercati sa ii cautati asa zisele greseli? (Daca nu exista, cautati greselile cui? Intelegeti ce vreau sa zic?)
2) De ce ii numarati crimele, asa cum o fac unele pagini de Facebook, sau mai stiu eu ce se indruga pe acolo, bazandu-va pe o carte care nici nu este cuvantul lui Dumnezeu, adica Biblia.
3) Daca nu credeti in existenta Sa, atunci de ce il mai aduce-ti in discutie? S-au daca e un personaj imaginar, de ce nu vorbiti cu atata patos si de alte personaje imaginare?

Nu pot intelege cum un om care e sigur pe ceea ce crede, poate ajunge la discutii si replici taioase, pe tema unui personaj inexistent dupa mintea voastra. Oare nu va coborati voi la nivelul celor care cred? Si spun coborat, pentru ca voi socotiti pe cel credincios mult sub nivelul vostru.

Explicati-mi logica asta a voastra.

65 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai incercat tu ceva, da nu prea ti a iesit. In primul rand majoritatea ateilor contesta faptele ilogice si irationale ale celor care cred neconditionat in personaje supranaturale.
In al doilea rand cei care ii contesta puterile sau ii critica greselile incearca doar sa il aduca in zona logica si irationala. Nu ti se pare logic sa intrebi pe unul care crede neconditionat in dumnezeu cum isi explica faptele lui?

Repet, atei nu il contesta in mod direct pe dumnezeu, doar incearca sa auda explicatii logice de la cei care cred. E ca si o rezolvare matematica prin metoda reducerii la absurd

| BogdanMx a răspuns (pentru suntserios):

Am si eu o intrebare la tine. Poti muta un ocean intr-un pahar de apa? Nu. Asa nici necredinciosii nu il pot cuprinde pe Dumnezeu in mintea lor inchisa de pacate.

| suntserios a răspuns (pentru BogdanMx):

"Saracii de ei au impresia ca sunt liberi, dar nu sunt decat niste marionete ale duhurilor cazute care le controleaza toata gandirea. "

Serios? Adica un Gigelus care se lasa condus de niste basme, de un batranel care traieste pe un norisor si care da ordine spre omenire, un gigelus care traieste cu frica la gura zi de zi, ca aia e pacat, ca te bata ala de sus, ca te asteapta ala de jos, ca nu am voie sa mananc aia, ca nu am voie sa fac aia, un gigelus are trebuie sa dea socoteala mereu unui personaj cu puteri fictive e liber nu?

Amuzant...

Un ocean nu il muti intr-un pahar, dar o bucata din ocean incape in pahar, si odata ce ai paharul plin ai o dovada ca oceanul exista... analogia ta e irelevanta

| BogdanMx a răspuns (pentru suntserios):

Nu intelegi abosult nimic pentru ca nu vrei de fapt. Poruncile sunt de fapt reteta libertatii noastre. E normal ca dupa ce te-ai obisnuit cu patimile sa iti para o povara sa te desparti de ele si sa nu vrei sa le lasi pentru ca cel rau te controleaza si vrea sa ramai asa pe vecie.

Cat priveste treaba cu oceanul am vrut sa evidentiez ca in mintea inchisa a ateului nu incape Dumnezeu. El se face incapator numai in mintea celor care se curatesc de patimi si vor sa Il cunoasca. Logica atee este o logica inchisa. Nu poate fi cuprinsa o entitate avansata intr-un mod de gandire redus.

| suntserios a răspuns (pentru BogdanMx):

Poruncile sunt de fapt reteta libertatii noastre

care e logica propozitiei?

| BogdanMx a răspuns (pentru suntserios):

Logica este ca patimile care le avem ne aduc moarte spirituala. Iar poruncile sunt reteta pentru a ne elibera de ele. happy Nu vad ce e asa de greu de inteles.

| suntserios a răspuns (pentru BogdanMx):

Astea le scoti tu din putul gandirii? Sau le copii de pe undeva?

| BogdanMx a răspuns (pentru suntserios):

Asta este o parte din invatatura crestina. Este problema ta daca nu vrei sa asculti. Nu te obliga nimeni sa faci ceva din ce nu vrei. happy Normal ca daca nu mai ai ce sa raspunzi ma acuzi ca as copia ceva de pe internet laughing)

| Idris explică (pentru suntserios):

Chiar daca nu mi-a iesit ceea ce am incercat, dupa cum zici tu, totusi ai inteles despre ce este vorba si ce am vrut sa spun cu aceasta intrebare. Acum, ateii contesta faptele ilogice si irationale, insa problema este ca ei le contesta si pe cele logice si rationale. Ateii contesta si faptul ca un barbat (Adam) si o femeie (Eva) nu au putut procreea. E ceva logic, o relatie intre un barbat si o femeie, pot aparea urmasi insa ei contesta si acest lucru. Ceea ce intredevar nu poate explica nimeni, sunt miracolele si minunile care s-au intamplat Bi'idhnillah (cu permisiunea lui Allah). Desi lui Moise (alayhi salam) i-a fost oferit miracolul de a desparti marea, totusi stiinta a explicat fenomenul si a dovedit ca se poate intampla, daca cauti pe internet vei gasi. Ceea ce Allah a spus in urma cu multi ani, stiinta vine si confirma si nu este in contradictie deloc, cel putin cu religia mea. Tot ceea ce Allah a spus, stiinta a confirmat de curand si Insha'Allah pe viitor va confirma in continuare. Deci daca tot ce Allah a spus pana acum a fost in concordanta cu descoperirile stiintifice, nu este o probabilitate foarte mare ca si pe viitor sa se intample la fel? Ce ne-ar face sa credem ca te acum in colo, stiinta va veni in contradictie cu religia? Deci sa nu fiu inteles gresit, cand spun religie, ma refer strict la religia Islamica.

| suntserios a răspuns (pentru Idris):

Hmm, nu cred ca a contestat cineva ca Adam si Eva nu au putut procreea, doar ca urmasii urmasilor lor ar fi fost doar un rezultat al incestului ca nimeni nu a putut explica cu cine ar fi putut procreea copii acestora.

Stiinta e de mult deja in contradictie cu religia.
Explica tu, logic si rational spre exemplu treaba cu Noe si arca.

| Idris explică (pentru suntserios):

Referitor la Noe (alayhi salam) si la arca, nu vad ce vezi tu imposibil in a fi niste oameni pe o barca cu niste animale. Nu vezi cum Allah calauzeste si indruma tot ceea ce exista? Ce l-ar putea oprii pe Allah sa nu calauzeasca si sa indrume animalele pe care El le-a creat catre arca lui Noe (alayhi salam)? Cu toate ca vezi semnele si esti inconjurat de ele tot pui sub semnul intrebarii aceasta chestiune? Animale din colturi diferite ale lumii si din diferite climate avem chiar si la noi in tara, prin gradini zoologice, delfinarii sau mai stiu eu pe unde. Considerand Ca exista o divinitate Atotputernica, crezi ca i-ar fi imposibil sa faca acest lucru?

Cat despre incest, fiecare profet a fost trimis la un anumit neam, la un anumit timp, cu legi diferite, pentru ca tot noi oameni sa tragem pilde si invataturi. Pentru ca daca totul s-ar fi intamplat fara sa avem cunostinta de nimic, atunci cu siguranta am fi spus ca nu am avut ocazia sau sansa sa aflam despre cele intamplate si nu ni sa acordat noua ragaz. Ceea ce a fost permis pentru un popor la un timp, a fost oprit pentru altul si vice-versa. Ceea ce noua ne este permis acum, le-a fost oprit lor si tot asa. Cantarind situatia si analizand faptele logice, care inainte se considerau inexplicabile, apoi s-au confirmat si pot fi explicate astazi si analizand in acest moment cate sunt faptele pe care deocamdata nu le putem explica, putem vedea care este situatia cu adevarat si ca neamurile de dinainte de noi au facut exact ceea ce facem noi acum. Ceea ce ei nu puteau explica, noi putem explica, iar pe viitor ceea ce noi nu putem explica acum, vor explica generatiile viitoare. De aceea avem nevoie si de credinta, care vine in baza faptelor care sunt deja confirmate.

| suntserios a răspuns (pentru Idris):

Mda... si s au teleportat animalele alea din toate colturile lumii in arca aia?
Si cum crezi ca au incaput atatea animale pe o barca facuta cu mana de niste oameni. Hai serios...

Si daca ne tragem din incest asa cum zici tu rasa umana nu ar mai fi evoluat... stii tu cromozomi, adn chestii din astea stiintifice.

| Idris explică (pentru suntserios):

Referitor la problema incestului, daca inmultirea de pana la potop dintre Adam si Eva nu a fost un impediment, tinand cont de faptul ca Eva era facut din coasta lui Adam, din propriu lui trup, aceasta ii era mai mult decat o sora sau o fiica, era ceva mai mult de atat. Ideea este ca, cu cat relatiile incestuoase se petrec la gradele de rudenie mai apropiate, procentajul bagajului genetic este mai mare, pe cand la gradele de rudenie mai indepartate scade. Este posibil ca de la parinti sa mostenim 70%, de la bunici, 50%, de la strabunici, 30% si tot asa.

Imamul Abu Ja’far bin Jarir a menţionat în cartea sa de istorie ca Eva a avut
120 de sarcini şi la fiecare naştere a avut un băiat şi o fată. Cei mai mari au fost
Cain şi sora lui Qalima, iar cei mai mici au fost Abdul-Mughith şi sora lui Umm-ul-
Mughith.

Exegetii spun ca li s-a poruncit ca fiecare fiu în parte să se
căsătorească cu sora fratelui cu care s-a născut aceasta şi fiecare fiică să se
căsătorească cu fratele surorii cu care s-a născut acesta. Nici unuia nu i-a fost
permis să se căsătorească cu sora cu care s-a născut. În acea vreme omenirea s-a înmulţit şi s-a răspândit pe pământ. A crescut
în număr şi a ocupat arii din ce în ce mai largi pe suprafaţa pământului. Învăţaţii au spus că Adam a văzut 400.000 dintre copiii şi nepoţii săi
înainte să moară. Si Allah Stie cel mai Bine.

| suntserios a răspuns (pentru Idris):

Aha, deci daca Allah stie cel mai bine tu il crezi pe cuvant. ca e mai simplu decat sa iti pui niste intrebari logice. Am inteles cu cine discut, nu mai continuam ca nu are rost, chiar daca nu poti explicat cum au adunat ei animale de la mii de km departare, de peste oceane si cum le au inghesuit intr-o barca facuta de mana unui om.

| Idris explică (pentru suntserios):

Vis-a-vis de arca lui Noe:

Hasan Basri a spus: „Lungimea sa era de 550 de metri, iar lăţimea sa era de 275
de metri." Ibn Abbas a spus însă: „Lungimea sa era de 900 de metri şi avea o
lăţime de 550 de metri." Se spune de asemenea că lungimea acesteia era de
1830 de metri, cu o lăţime de 90 de metri.
Cu toate acestea, în unanimitate s-a relatat că înălţimea sa era de 27 de
metri şi era o corabie cu trei punţi, fiecare punte având o înălţime de 9 metri.
Puntea de jos era destinată animalelor şi cirezilor, cea din mijloc era pentru
oameni, iar cea de deasupra era pentru păsări.

| Idris explică (pentru suntserios):

Am vreun motiv sa nu il cred pe cuvant pe Allah, care dupa cum am spus in mesajele trecute ceea ce era greu de explicat acum se explica si etc. Cu neamurile dinainte de noi si cele ce vor veni dupa?

| Idris explică (pentru suntserios):

Spun ca Allah stie cel mai bine, pentru ca eu nu detin adevarul absolut si nici nu vreau sa pretind asta. Spun ca Allah stie cel mai bine, pentru ca la el se afla toata cunoasterea si nu stim nimic decat ceea ce El vrea sa ne faca sa stim. De aceea folosesc expresia Allah stie cel mai bine.

| Idris explică (pentru suntserios):

Spui ca deja stiinta e in contradictie cu religia. Mari oameni de stiinta, mari doctori, afirma ca stiinta nu e deloc in contradictie cu religie, ba mai mult chiar au afirmat ca nu este imposibil ca sursa cunoasterii Profetului Muhammed (alayhi sallat wa salam) sa fie de la Allah, iar tu un... (nu vreau sa te jignesc) vii si spui ca stiinta e in contradictie cu religia. Mi se pare o lipsa de respect pentru acei oameni care si-au dedicat o mare parte din viata studiului. Sau daca acei oameni nu sustin cele pe care voi le credeti contestati ca sunt oameni de stiinta? happy

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Idris):

Am o intrebare pentru tine. Allah, atotputernic fiind, poate crea o piatra atat de grea incat sa nu o poata ridica nici chiar el?

| Idris explică (pentru FaraNume1245):

Allah ne spune că „Allah este Capabil să facă orice El voiește să facăˮ. Trebuie remarcat faptul că, în islam, noi înțelegem că Allah nu vrea să facă nimic care ar face să nu mai fie Allah. Adică, El nu ar muri pentru că acest lucru ar însemna că El nu ar mai fi „Cel Veșnic Viuˮ (una dintre Caracteristicile Lui menționate în Sfântul Coran).

Prin urmare, El poate face o stâncă (sau orice altceva) atât de mare sau grea încât nimic din întregul Univers să nu o poată muta. Cât despre Allah, dacă o poate muta sau nu; El nu este în Univers și El nu seamănă cu creația Lui. Prin urmare, Allah nu este supus Legilor Creației, deoarece El este atât Creatorul, cât și Dătătorul Legii. Ori de câte ori El vrea ceva, pur și simplu spune: „Qun! Fa yaqun! ˮ (Fii! Și acesta este!)

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdanMx):

Nu ca m-as lauda, dar bag mana in foc ca tu, credincios, esti mult mai pacatos decat mine, atee. Pur si simplu inteligenta imi permite sa inteleg ce imi e folositor si ce nu, tu daca nu te-ai teme de iad, cate pacate ai face?

| sabin89 a răspuns (pentru Idris):

"totusi stiinta a explicat fenomenul si a dovedit ca se poate intampla, daca cauti pe internet vei gasi. Ceea ce Allah a spus in urma cu multi ani, stiinta vine si confirma..."
Crezi ca in viitor va ajunge stiinta sa confirme si celelalte? Cum ar fi, sa arunci un toiag si sa se umple tara de broaste; sau sa se prefaca apele in sange, tot prin aruncarea unui toiag.

| Idris explică (pentru sabin89):

Bazandu-ma pe cele care s-au intamplat in trecut, si stiinta le-a dovedit, nu am nici un motiv sa nu cred ca aceste minuni s-au intamplat indiferent ca stiinta o confirma sau nu. Eu cred Cuvantul lui Allah. De aceea sunt numite minuni si sunt lucruri iesite din comun, care nu pot fi facute de oricine, oricand si oricum. Aceste minuni sunt semne care au fost date profetilor pentru a demonstra ca ei sunt ceea ce afirma ca sunt. Daca am putea sa explicam minunile nu ar mai fi minuni si nu ar mai fi nimic iesit din comun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

O barca asa de mare (pe langa faptul ca era imposibil de construit la vremea respectiva) nu ar fi rezistat pe apa. Si cu atat mai putin daca avea la bord animale multe, deci o greutate in plus.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

De ce era imposibil de construit la acea vreme? Oamenii de stiinta care au confirmat faptul ca o barca atat de mare putea fi construita, au mai spus ca aceasta ar fi capabila sa transporte pe apa si acel numar de animale. Google it. Asadar, nu cred ca tu esti mai desptept decat oamenii de stiinta. Sau asa cum am mai zis, informatiile care plac sufletelor voastre le luati ca fiind autentice, pe cand informatiile care contrazic ceea ce voi credeati pana acum le luati de bune.

| BogdanMx a răspuns (pentru Mădă0611):

Draga Mada. Nu exista om mai pacatos ca altul. Dumnezeu se scarbeste atat de hulitor cat si de mincinos sau de clevetitor asa cum se scarbeste si de criminali si desfranati sau vrajitori. Toate pacatele ii provoaca scarba Domnului si toti suntem in aceeasi stare de despartire de El. Chestia asta cu pacate mici si mari este vorba celor mandrii ca sa aiba motiv sa se uite cu dispret la altii. laughing) si din pacate lozinca asta e si printre crestini. La fel este despartit de Dumnezeu si hulitorul cum este desfranatul sau criminalul. Daca nu ne pocaim sincer nici unul nu va vedea lumina lui Dumnezeu. happy

| T0T a răspuns:

Te sfătuiesc să iei mitraliera că așa vă faceți cunoscut cuvântul cel mai bine și ați demonstrat asta.

| Mădă0611 a răspuns:

Vai voua, ateilor! laughing
Daca am o muscatura la mana si ma intrebi ce m-a muscat iar eu iti spun ca un vampir, valcolac sau dinozaur, esti multumit de raspuns? Dar daca vreo 80% din cei din jur au aceeasi rana ca a mea si iti dau acelasi raspuns?

Da, pe Facebook sunt multi puradei care se dau atei, dar sunt doar puradei, mucosi. Vad ca unii sunt si pe aici. Apropo, mie adminul paginii Dumnezeu mi-a dat ban pentru ca i-am explicat niste versete pe care le-a intrepretat rautacios, tipic mucosilor. Daca nici ala, care era cat de cat formal, nu e inteligent, ce sa astepti de la aia mai mici?

| sublime89 a răspuns:

Si ce-ar trebui sa facem? Sa va lasam pe voi credinciosii sa spalati pe creier pe toata lumea in timp ce noi stam deoparte si nu spunem nimic? Ce v-ar mai conveni asta.

| Idris explică (pentru sublime89):

Dimpotriva, mie mi-ar convenii sa fie mai multi atei dinastia ´´misionari´´ ca tine, pentru ca cu cat spuneti mai multe ineptii, cu atat va faceti mai mult de ras, lucru care mie nu face decat sa imi creasca Imaan-ul.

| sublime89 a răspuns (pentru Idris):

Adevarul tot timpul a fost o ineptie pentru inculti, deci nu ma mir ca simti la fel.

| Idris explică (pentru sublime89):

Mare vorba ai spus. Tot timpul majoritatea ateilor spun ca Adevarul (Islamul) este o ineptie, parca mi-ai luat vorba din gura. Adevarul este o ineptie doar pentru inculti, ai dreptate.

| sublime89 a răspuns (pentru Idris):

Da, sigur, islamul. Cel inventat de un razboinic criminal si pedofil, care s-a insurat cu o fata de 9 ani. Sa reusesti sa modifici realitatea in asa hal incat sa faci sa para ca el a fost un om pasnic si iubitor e una dintre cele mai mari manipulari din istorie. Ar trebui sa fiti mandri de voi.

| Idris explică (pentru sublime89):

In urma cu 1400 de ani era un lucru comun pentru femei sa se casatoreasca cat mai tinere. De exemplu Sf. Augustin s-a casatorit cu o fata de 10 ani, Regele Richard al II lea s-a casatorit cu o fata de 7 ani, Henry al VIII-lea s-a casatorit cu o fata de 6 ani.

In anul 1880 in USA in statul Delaware, varsta minima la care o fata se poate casatori era de 7 ani, iar in California de 10 ani.

Indiferent de ce vor spune cei frustrati despre Profetul Muhammed (alayhi sallat wa salam), raman in umbra vorbelor spuse de nume mari care au trecut pe acest pamant.

Michael H. Hart spune: „Alegerea mea de a-l plasa pe Mohammed în fruntea listei celor mai influente persoane îi poate surprinde pe unii cititori și poate fi pusă sub semnul întrebării de către alții, dar el a fost singurul om din istorie care a excelat atât pe plan religios, cât și laic." (Michael H. Hart, „Cei 100 - topul celor mai influente persoane din istorie", New York: Hart Publishing Company Inc. 1978, pagina 33)

„Filosof, orator, propovăduitor, legiuitor, războinic, cuceritor de idei, restaurator al dogmelor raționale și al adorării fără imagini, fondator al douăzeci de imperii terestre și al unui imperiu spiritual, acesta este Mohammed. Luând în considerare toate standardele prin care poate fi măsurată măreția omului, am putea întreba: există vreun om mai măreț decât el?" (Lamartine, „Istoria Turciei", Paris, 1854, volumul II, paginile 276-277)

George Bernard Shaw a spus: „(...) ar trebui să fie numit mântuitorul omenirii. Eu cred că, dacă un om ca el și-ar asuma dictatura lumii moderne, ar reuși să rezolve problemele sale într-un mod care ar aduce pacea și fericirea atât de necesare." („Islamul autentic", Singapore, volumul 1, numărul 8, 1936)

K.S. Ramakrishna Rao, un profesor indian (hindus) de filozofie, îl numește pe Profet „modelul perfect pentru viața umană": „Este foarte dificil de înțeles tot adevărul despre personalitatea lui Mohammed. Pot cuprinde doar o bucățică din ea. Ce succesiune dramatică de scene pitorești! Există Mohammed Profetul și există Mohammed războinicul, Mohammed omul de afaceri, Mohammed omul de stat, Mohammed oratorul, Mohammed reformatorul, Mohammed refugiul orfanilor, Mohammed protectorul sclavilor, Mohamed emancipatorul femeilor, Mohammed judecătorul, Mohammed sfântul. În toate aceste roluri magnifice, în toate aceste domenii ale activităților umane, el este un erou."

Mahatma Gandhi a spus în „Tânăra Indie": „Am vrut să îl cunosc pe cel care deține astăzi o putere incontestabilă peste inimile a milioane de oameni (...) și m-am convins că nu a fost sabia cea care a ajutat islamul să ajungă atât de departe. Au fost simplitatea și modestia Profetului, îndeplinirea scrupuloasă a promisiunilor sale, devotamentul său intens faţă de prietenii și de adepții lui, curajul lui și încrederea absolută în Dumnezeu și în propria misiune. Acestea și nu sabia i-au deschis toate drumurile și l-au ajutat să depășească toate obstacolele. Când am închis cel de al doilea volum (din biografia Profetului) mi-a părut rău că nu am avut să citesc mai mult despre această viață măreaţă."

Wolfgang Goethe spune: „El este un Profet și nu un poet și, prin urmare, Coranul lui trebuie văzut ca fiind Legea Divină și nu ca o carte a unei ființe umane, făcută pentru educație sau divertisment." („Note și eseuri despre Divanul Occidental-Oriental", WA I, 7, 32)

Dr. Keith Moore constatând faptul că informaţiile din Coran şi din Sunnah sunt în întregime de acord cu cele mai recente descoperiri din domeniul embriologiei, profesorul Moore a spus: „Dacă mi s-ar fi pus aceste întrebări acum 30 de ani, nu aş fi fost capabil să răspund la jumătate dintre ele din cauza lipsei de informaţii ştiinţifice." „A fost o mare plăcere pentru mine să ajut la clarificarea informaţiilor din Coran despre dezvoltarea embrionului. Îmi este clar că acestea i-au fost revelate lui Mohammed de către Dumnezeu sau Allah, pentru că aproape toate aceste cunoştinţe nu au fost descoperite decât multe secole mai târziu. Acest lucru îmi dovedeşte că Mohammed trebuie să fi fost un Mesager al lui Dumnezeu sau Allah."

Dr. Joe Leigh Simpson, preşedintele Departamentului de Obstetrică şi Ginecologie de la Colegiul de Medicină Baylor din Houstin, S.U.A a spus: „(...) aceste ahadith, spusele lui Mohammed, nu puteau fi obţinute în baza ştiinţei care exista în acele timpuri (incluzând secolul al VII-lea). De aici rezultă nu numai faptul că nu există niciun conflict între genetică şi religie (islamul), ci, de fapt, că religia (islamul) poate ghida ştiinţa prin adăugarea revelaţiei unor abordări ştiinţifice tradiţionale... sunt versete în Coran care s-au dovedit secole ma târziu a fi valide, care susţin ştiinţa din Coran, venită de la Dumnezeu."

Si multe altele pe langa acestea, asadar tu "sublime89" de pe TPU, poti vorbi pana in Ziua Judecatii ce vrei tu, dar ai frica de Allah si cu tot ceea ce vorbesti, vorbele tale sunt acoperite de niste oameni care au insemnat ceva pentru umanitate.

| Idris explică (pentru sublime89):

In urma cu 1400 de ani era un lucru comun pentru femei sa se casatoreasca cat mai tinere. De exemplu Sf. Augustin s-a casatorit cu o fata de 10 ani, Regele Richard al II lea s-a casatorit cu o fata de 7 ani, Henry al VIII-lea s-a casatorit cu o fata de 6 ani.

In anul 1880 in USA in statul Delaware, varsta minima la care o fata se poate casatori era de 7 ani, iar in California de 10 ani.

Indiferent de ce vor spune cei frustrati despre Profetul Muhammed (alayhi sallat wa salam), raman in umbra vorbelor spuse de nume mari care au trecut pe acest pamant.

Michael H. Hart spune: „Alegerea mea de a-l plasa pe Mohammed în fruntea listei celor mai influente persoane îi poate surprinde pe unii cititori și poate fi pusă sub semnul întrebării de către alții, dar el a fost singurul om din istorie care a excelat atât pe plan religios, cât și laic." (Michael H. Hart, „Cei 100 - topul celor mai influente persoane din istorie", New York: Hart Publishing Company Inc. 1978, pagina 33)

„Filosof, orator, propovăduitor, legiuitor, războinic, cuceritor de idei, restaurator al dogmelor raționale și al adorării fără imagini, fondator al douăzeci de imperii terestre și al unui imperiu spiritual, acesta este Mohammed. Luând în considerare toate standardele prin care poate fi măsurată măreția omului, am putea întreba: există vreun om mai măreț decât el?" (Lamartine, „Istoria Turciei", Paris, 1854, volumul II, paginile 276-277)

George Bernard Shaw a spus: „(...) ar trebui să fie numit mântuitorul omenirii. Eu cred că, dacă un om ca el și-ar asuma dictatura lumii moderne, ar reuși să rezolve problemele sale într-un mod care ar aduce pacea și fericirea atât de necesare." („Islamul autentic", Singapore, volumul 1, numărul 8, 1936)

K.S. Ramakrishna Rao, un profesor indian (hindus) de filozofie, îl numește pe Profet „modelul perfect pentru viața umană": „Este foarte dificil de înțeles tot adevărul despre personalitatea lui Mohammed. Pot cuprinde doar o bucățică din ea. Ce succesiune dramatică de scene pitorești! Există Mohammed Profetul și există Mohammed războinicul, Mohammed omul de afaceri, Mohammed omul de stat, Mohammed oratorul, Mohammed reformatorul, Mohammed refugiul orfanilor, Mohammed protectorul sclavilor, Mohamed emancipatorul femeilor, Mohammed judecătorul, Mohammed sfântul. În toate aceste roluri magnifice, în toate aceste domenii ale activităților umane, el este un erou."

Mahatma Gandhi a spus în „Tânăra Indie": „Am vrut să îl cunosc pe cel care deține astăzi o putere incontestabilă peste inimile a milioane de oameni (...) și m-am convins că nu a fost sabia cea care a ajutat islamul să ajungă atât de departe. Au fost simplitatea și modestia Profetului, îndeplinirea scrupuloasă a promisiunilor sale, devotamentul său intens faţă de prietenii și de adepții lui, curajul lui și încrederea absolută în Dumnezeu și în propria misiune. Acestea și nu sabia i-au deschis toate drumurile și l-au ajutat să depășească toate obstacolele. Când am închis cel de al doilea volum (din biografia Profetului) mi-a părut rău că nu am avut să citesc mai mult despre această viață măreaţă."

Wolfgang Goethe spune: „El este un Profet și nu un poet și, prin urmare, Coranul lui trebuie văzut ca fiind Legea Divină și nu ca o carte a unei ființe umane, făcută pentru educație sau divertisment." („Note și eseuri despre Divanul Occidental-Oriental", WA I, 7, 32)

Dr. Keith Moore constatând faptul că informaţiile din Coran şi din Sunnah sunt în întregime de acord cu cele mai recente descoperiri din domeniul embriologiei, profesorul Moore a spus: „Dacă mi s-ar fi pus aceste întrebări acum 30 de ani, nu aş fi fost capabil să răspund la jumătate dintre ele din cauza lipsei de informaţii ştiinţifice." „A fost o mare plăcere pentru mine să ajut la clarificarea informaţiilor din Coran despre dezvoltarea embrionului. Îmi este clar că acestea i-au fost revelate lui Mohammed de către Dumnezeu sau Allah, pentru că aproape toate aceste cunoştinţe nu au fost descoperite decât multe secole mai târziu. Acest lucru îmi dovedeşte că Mohammed trebuie să fi fost un Mesager al lui Dumnezeu sau Allah."

Dr. Joe Leigh Simpson, preşedintele Departamentului de Obstetrică şi Ginecologie de la Colegiul de Medicină Baylor din Houstin, S.U.A a spus: „(...) aceste ahadith, spusele lui Mohammed, nu puteau fi obţinute în baza ştiinţei care exista în acele timpuri (incluzând secolul al VII-lea). De aici rezultă nu numai faptul că nu există niciun conflict între genetică şi religie (islamul), ci, de fapt, că religia (islamul) poate ghida ştiinţa prin adăugarea revelaţiei unor abordări ştiinţifice tradiţionale... sunt versete în Coran care s-au dovedit secole ma târziu a fi valide, care susţin ştiinţa din Coran, venită de la Dumnezeu."

Si multe altele pe langa acestea, asadar tu "sublime89" de pe TPU, poti vorbi pana in Ziua Judecatii ce vrei tu, dar ai frica de Allah si cu tot ceea ce vorbesti, vorbele tale sunt acoperite de niste oameni care au insemnat ceva pentru umanitate.

| sublime89 a răspuns (pentru Idris):

Degeaba dai copy paste de nu stiu unde, Mohamed tot un violator de fetite de 9 ani ramane. Si bineinteles, un razboinic criminal. Adevarul istoric nu se schimba dupa ce ne-ar placea noua sa credem.

| Idris explică (pentru sublime89):

Dau copy-paste de unde ti-am aratat unde. Ai referintele acolo, sunt carti care exista si astazi pentru cei care vor sa le citeasca. Asa este, adevarul istoric nu se schimba dupa ce ne-ar placea noua sa credem, iar tu nu esti mai destept decat istoricii care contrazic cele spuse de tine.

| sublime89 a răspuns (pentru Idris):

A spus vreun istoric ca nu a fost razboinic, sau ca nu s-a casatorit cu o fata de 9 ani? Ce religie e aia care se naste din razboi si cuceriri dar se pretinde pasnica? Ce religie e aia care pretinde ca apreciaza si protejeaza femeia, dar o obliga pana si-n ziua de azi sa se casatoreasca de la varste de sub 10 ani? Sa nu mai vorbesc de mutilarea genitala prezenta doar in tari musulmane, sau de pedepsele severe la care e supusa o femeie doar pentru ca iese din casa fara acceptul barbatului, sau alte "infractiuni" imaginare de acest fel. Singurele tari musulmane in care nu se practica asa ceva sunt cele care s-au mai modernizat si nu-si mai iau religia atat de in serios.

| Idris explică (pentru sublime89):

Da eu am spus ca Profetul Muhammed nu a purtat razboaie si ca Aisha (Mama credinciosilor) radhiallahu anha (Allah sa fie multumit de ea!) nu avea 9 ani? Doar ti-am explicat ca aceasta casatorie era o normalitate in acele timpuri, iar razboaiele au fost purtate pentru a apara interesele musulmanilor.

| Idris explică (pentru sublime89):

Femeie nu este obligata sa se casatoreasca, in islam. Femeie are dreptul sa aleaga cu cine se va casatori si daca se va casatori sau nu, bineinteles daca aceasta casatorie nu implica casatoria cu un kaafir (necredincios) caz in care casatoria este invalida. Nu este indicat ca femeile noastre sa iasa din casa neinsotite din pricina pericolelor si doar pentru siguranta lor. Pentru a evita talharii, violuri sau alte riscuri la care sunt supuse femeile. O femeie poate iesi insotita de alta femeia, sau in grup de 2-3 femei fara nici cea mai mica problema. Este una sa vorbim despre legea islamica si una sa vorbim despre traditiile si inovatiile din diferite comunitati musulmane. Trebuie sa vedem islamul care a fost practicat de Profetul Muhammed s-a.w. si companionii sa-i, inclusiv cei 4 califi drept calauziti.

| sublime89 a răspuns (pentru Idris):

Era normal in acele timpuri, dar asta nu inseamna si ca era si corect. Sa nu uiti ca aici vorbim de presupusul profet ales al lui Allah. Pentru el n-ar fi fost indicat sa faca asa ceva. El trebuia sa dea un exemplu, nu sa se culce cu o copila, sau sa omoare oameni in razboaie. Deci musulmanii si-au "aparat interesele" cand au cucerit teritorii din Pakistan pana in Spania? Sigur nu au fost invadatori si cotropitori? Sigur nu au fortat popoarele cucerite sa treaca la religia lor? Gandeste-te si tu putin. Ei s-au "aparat" dorind sa cucereasca intreaga lume. Suna ca o mare prostie.

Cat despre femei, nu te mai intreb decat un lucru. Cum se face ca in unele tari musulmane (destul de multe), daca o femeie e violata, tot ea e cea gasita vinovata si pedepsita, iar violatorul ei nu pateste nimic? Ba mai mult, cateodata e obligat s-o ia de nevasta pe fosta lui victima, iar aceasta nu se poate impotrivi. Cum e posibil ca o femeie sa poate fi violata de oricate ori de oricine, si nicio lege nu o apara? E ceva foarte in neregula cu religia voastra, si o intreaga lume isi da seama de asta in afara de voi. De ce musulmanii comit atat de multe atentate teroriste oribile comparativ cu cei de alte religii? Daca veti continua sa negati ca aveti probleme grave, si daca n-o sa incepeti sa le rezolvati, o sa urmeze vremuri grele pentru voi. Practic o sa va autodistrugeti.

| Idris explică (pentru sublime89):

"Era normal in acele timpuri, dar asta nu inseamna si ca era si corect." - Daca faci o analogie la Europa si la vremurile care traim, dupa mintea celor de aici nu e corect, insa in Islam o persoana se poate casatori o data ce a ajuns la pubertate. Mai mult decat atat femeie trebuie sa accepte acel mariaj, atat ea dar cat si Wali-ul ei, adica tatal ei, fratele ei, unchiul ei si asa mai departe. Asadar desi Aisha pare doar o copila de 9 ani, in fapt nu era deloc asa.

"Sigur nu au fost invadatori si cotropitori? Sigur nu au fortat popoarele cucerite sa treaca la religia lor?" - Daca musulmanii fortau popoarele cucerite sa treaca la religia lor, in Arabia nu ar mai fi fost nici un crestin, insa astazi sunt peste 10 milioane. Cand Umar ibn al-Khattab (Allah sa fie multumit de el!) a cucerit Ierusalimul acesta nu i-a fortat pe locuitori sa imbratiseze islamul ci din contra, acesta le-a asigurat siguranta pentru viata lor, proprietatiile lor, religia lor, bisericilor si toate datinile acestora. Deci nimeni nu a fost luptat, pana cand acesta sa razvratit si sa opus legilor lui Allah. Deschide cartile de istorie si vezi despre tratatul lui Umar. Indonezia si Malaezia sunt tari in care majoritate populatiei este de religie islamica. Ce armata musulmana a fost in Indonezia si in Malaezia?

Un exemplu despre cum musulmanii actionau poate fi concluzionat din biografia Profetului Muhammed (SAW). Acesta a luptat doar cu aceia care au luptat impotriva lui dar si cu aceia care incalcau tratatele, sau planuiau diferite atacuri asupra musulmanilor. Istoria spune totul si istoria este sursa de unde ne luam informatiile si nu mass-media.

"Cum se face ca in unele tari musulmane (destul de multe), daca o femeie e violata, tot ea e cea gasita vinovata si pedepsita, iar violatorul ei nu pateste nimic?" - Din nou iti spun sa judecam dupa Legea Islamica si nu dupa tarile musulmane, ale caror lideri s-au indepartat de la calea cea dreapta. Mergi si vezi cum erau judecate cazurile de viol in timpul Profetului Muhammed, atunci cand o femeie aducea un astfel de caz era de ajuns doar cuvantul ei. Ce femeie poate sa fie violata de oricate ori si de oricine, atata timp cat in islam relatiile sexuale in afara casatoriei sunt interzse, daca acestea s-ar intampla s-ar fi aplicate pedepse si nu s-ar continua in asa maniera sa se ajunga la oricate ori si oricine.

"E ceva foarte in neregula cu religia voastra, si o intreaga lume isi da seama de asta in afara de voi" - Tu crezi ca milioane de oameni ar iubi atat de mult un pedofil, un razboinic, un criminal si ce se mai spune despre Profetul Muhammed (saw) fara ca sa existe nici o poza a lui? Aceasta dragoste fata de profet este din cauza faptelor, actiunilor si vorbelor lui. Poti spune ca cei nascuti in familii musulmane sunt spalati pe creier si li se impune sa creada asta, insa sunt foarte multi oameni care sunt reveriti la islam, atei, crestinii si toate felurile veniti din toate medii si comunitatile lumii, cum crezi ca aceia ajung sa imbratiseze Islamul si sa il iubeasca pe Profet? Jur pe Cel in mana caruia se afla sufeltul meu, ca cu cat Profetul va fi denigrat si vorbit de rau mai mult, noi il vom urma mai mult, vom actiuna mai mult si vom iubi mai mult decat pe propriile noastre familii. Sallallahu alayhi wa sallam. Nu isi da seama nici o lume intreaga despre asta, America si cateva tari din Europa occidentala nu inseamna o intreaga lume.

"De ce musulmanii comit atat de multe atentate teroriste oribile comparativ cu cei de alte religii?" - Ce alta religie mai trece prin situatia prin care trec musulmanii? Care religie si adeptii carei religii sunt mai nedreptatiti decat musulmanii? Si despre care atentate teroriste vorbesti, eu nu am cunostinta despre ele. Dar putem vorbi despre cotropitori moderni care atenteaza la bogatiile tarilor musulmane.

"o sa urmeze vremuri grele pentru voi." - Acele vremuri grele sunt de ceva timp, insa aceasta este promisiunea lui Allah si Allah nu este nedrept cu robii sa-i. La un timp musulmanii si islamul va prevala, vom vedea asta cu totii, poate generatia noastra nu, insa copii nostri sau nepotii vor vedea. Si sunt sigur, ferm convins.

Si in Allah trebuie sa se increada dreptcredinciosii.

| Clorox a răspuns:

1) Nu ma intereseaza!
2) Nici nu stiu ce a facut!
3) Nu vorbesc despre el...
Wut?

Răspuns utilizator avertizat
| FaraNume1245 a răspuns:

Nu il contesta nimeni direct pe zeul vostru. Totusi, daca tu vii si i-l bagi pe gat cuiva si ii spui ca asa trebuie, normal ca te ia si el la intrebari. E ca si cum ai sustine sus si tare ca exista unicorni, iar cineva care nu crede in unicorni ti-ar spune ca gresesti, dar tu i-ai spune sa-ti demonstreze el ca nu exista unicorni.

| FaraNume1245 a răspuns:

Ce parere ai despre islamistii care ucid "in numele Domnului" sau pentru ca "asa spune in Coran"?

| Idris explică (pentru FaraNume1245):

Pai mai intai ar trebui sa discutam despre scopul pentru care acestia ucid, si sa vedem daca aceste fapte sunt facute pe drept sau pe nedrept.

Allah permite musulmanilor sa se apere si sa ucida in legitima aparare, iar daca condamnam aceasta, ar suna ipocrit tinand cont ca si legea din Romania crima in legitima aparare este permisa daca aceasta indeplineste anumite criterii.

Allah spune:

"Luptați pe calea lui Allah împotriva acelora care se luptã cu
voi, dar nu începeți voi lupta, cãci Allah nu-i iubește pe cei care încep
lupte!" [Qur'an 2:190] - Din acest verset reiese evident care este indemnul, in calitate de soldat al oricarei armate din lume, daca comandantul iti spune sa lupti pentru a iti apara tara si ceea ce ai de aparat, lupti impotriva acelora care te ataca.

Tot Allah Ta'Ala spune: "Dacă se ţin deoparte, dacă nu mai luptă cu voi, dacă vă îmbie la pace, Allah nu vă mai dă atunci nici o princină asupra lor." [Qur'an 4:90]

In islam, uciderea pe nedrept sau uciderea persoanelor inocente este interzisa.

Allah spune in Quran:

"De aceea am prescris Noi pentru fiii lui Israel cã cel care ucide un
suflet nevinovat de uciderea altui suflet sau de o altã stricãciune pe
pãmânt, este ca și când i-ar ucide pe toți oamenii, iar cel care lasã în
viațã un suflet este ca și cum i-ar lãsa în viațã pe toți oameni" [Qur'an 5:32]

"(...) nu ucideţi pe nimeni pe nedrept, căci Allah v-a oprit aceasta. Pe acestea vi le porunceşte. Poate veţi pricepe!" [Qur'an 6:151]

„Allah nu vă interzice să vă purtaţi drept şi cu bunătate cu aceia (necredincioşii) care nici nu au luptat împotriva voastră, din pricina religiei, şi nici nu v-au alungat din casele voastre. Cu adevărat, Allah îi iubeşte pe cei drepţi (cei care i-au tratat cu dreptate)." [Qur'an 60:80]

| MeForeverAlone a răspuns:

Ateii trebuie să aibă dovezi, ceva care să le îndreptățească necredința. De asta caută greșeli, crime, sau tot ce mai spui tu acolo. Dacă un creștin se duce la un ateu cu dovezi că Dumnezeu există, ateul trebuie să aibă și el ceva care să conteste asta.
Cred că tu nu știi ceva. Nu cei neștiutori și care nu cunosc multe din biblie, ci cei care cunosc foarte multe. Ateii sunt oameni care au cunoștințe vaste despre scriptură și Dumnezeu, au ajuns să aibă întrebări la care nimeni nu le-a putut răspunde, și astfel au început să se îndoiască de existența lui Dumnezeu.
Zapiș? happy

| Idris explică (pentru MeForeverAlone):

"Ateii trebuie să aibă dovezi, ceva care să le îndreptățească necredința. De asta caută greșeli, crime, sau tot ce mai spui tu acolo." - Pe baza cui pun ateii acele greseli si crime, daca ei nu cred in existenta unui Dumnezeu?

"Dacă un creștin se duce la un ateu cu dovezi că Dumnezeu există, ateul trebuie să aibă și el ceva care să conteste asta. " - De ce are trebuii neaparat sa aiba ceva care sa conteste asta? Si de ce ar contesta ceva pe care ateul il considera inexistent?

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Idris):

Tu cred că nu înțelegi. Atunci când tu spui că nu crezi în fantome sau în vampiri, pentru că tu știi că nu există, ia cineva îți spune că ei sunt reali, tu nu ar trebui cumva să-i demonstrezi că nu există? Gen că n-au fost găsiți până acum oameni cu semne de colți în gât, sau că nimeni n-a văzut ființe care să bea sângele oamenilor...n-am dreptate? Bineînțeles, ai putea pur și simplu să-l lași cu prostia lui, dacă el vrea să creadă în fantome și vampiri, e treaba lui. Așa și ateii, unii încearcă să le explice creștinilor de ce nu cred ei că există Dumnezeu, iar alții pur și simplu îi lasă în pace.

| Idris explică (pentru MeForeverAlone):

Eu si persoanele din anturajul meu, sau cunostintele mele nu discutam de vampiri si nici despre fantome. Aceasta ar insemna o pierdere de timp. Voi nu ar trebui sa considerati tot o pierdere de timp discutia despre un zeu inexistent? De ce nu dezbateti pe subiectul Thor, Zeus, Zalmoxes sau altii?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Idris):

Ca fapt divers, tu esti roman?
Revenind la subiect, ma refeream la acei musulmani "teroristi" care ucid oameni nevinovati. Allah nu le face nimic? E de acord sa ucizi oameni dintr-un motiv stupid? Adica cineva te insulta si tu il omori, e de acord?

| Idris explică (pentru FaraNume1245):

Sunt cetatean roman, dar ca si nationalitate nu sunt roman.

Fiecare care a ucis un suflet pe nedrept va da socoteala in fata lui Allah si Allah nu este nedrept cu robii Sai. Allah nu este de acord sa ucizi oameni din motive stupide, sau atunci cand legea nu prevede moartea ca si pedeapsa. In raspunsul trecut ti-am ratat cum uciderea devine legitima, in ce circumstanta. Referitor la insulte, toate au o limita, poti ierta, poti tolera insa daca insultele ar continua la nesfarsit, orice om ar reactiona in asa fel incat sa le opreasca, indiferent ca acesta este musulman, ateu, sau are orice alta orientare religioasa. Noi ca si musulmani trebuie sa ne comportam dupa cum Allah ne-a spus:

"Fii cu iertare, poruncește ceea ce este bun și îndepãrteazã- te de neștiutori! [Qur'an 7:199]"

"Robii Celui Milostiv sunt aceia care merg pe pãmânt cu smerenie,
iar atunci când cei neștiutori le vorbesc lor, ei le rãspund: "Pace!" [Qur'an 25:63]

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Idris):

Eu nu am dezbătut pe nimeni, drăguțule happy
Eu încercam să țin partea atât creștinilor cât și ateilor, din punct de vedere religios eu sunt undeva pe la mijloc happy

| Idris explică (pentru MeForeverAlone):

Am avut impresia pentru un moment ca dezbati cu mine, dar acum ca tu spui ca nu ai dezbatut, am inteles. Nu este despre a tine partea cuiva, a crestinilor, a atelilor ci cred ca este despre a fi de partea dreptatii si a adevarului. Daca din punct de vedere religios esti undeva la mijloc, ma voi ruga la Allah sa te ghideze catre calea cea dreapta, iar daca Allah doreste binele cuiva, El ii deschide acestuia pieptul pentru Islam.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Idris):

Deci ești musulman. Atunci îmi pare rău pentru tine, dar nu cred în Allah. Și pentru că nu cred în el așa cum nu cred nici în fantome, n-o să stau să dezbat acest subiect.
O zi bună!

| Idris explică (pentru MeForeverAlone):

Se pare ca ai inteles ceva din aceasta discutie. Ma bucur!

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Idris):

Uimește-mă, ce am înțeles? laughing

| BogdanMx a răspuns:

Stii care este problema lor? ca insasi necredinta le inchide mintea. Saracii de ei au impresia ca sunt liberi, dar nu sunt decat niste marionete ale duhurilor cazute care le controleaza toata gandirea.

Eu tot timpul credinta am asemanat-o cu matematica. Un matematician iti va demonstra niste lucruri minunate prin ecuatii. Daca acele demonstratii i se fac unui om cu doua clase precum trenul, nu le va intelege si va face glume caraghioase pe seama ei asa cum fac ateii pe seama credintei si a lui Dumnezeu.

In ciuda faptului ca cei fara educatie nu inteleg matematica nu inseamna ca acesta este o prostie si nu exista. Ei pot alege sa creada ca matematica este o prostie dar asta nu schimba faptul ca ea exista si se poate demonstra.

Asa este si cu credinta. Din cauza pacatelor si a patimilor ei nu pot sa inteleaga mesajul. Au urechi si nu aud, au ochi si nu vad.

In concluzie, este o optiune sa nu crezi, sa zici ca sunt basme toate. Dar asta nu va schimba faptul ca El exista, iar cand vor pleca din lumea acesta tare mult ii vor mai chinuii adevarul pe care nu au vrut sa il patrunda.

Cat priveste asa zisele crime, sa stie acei oameni ca Dumnezeu ia cum vrea si cand vrea pe cine vrea. Doar El ne da viata.

Si acum astept voturile negative de la atei. laughing daca nu o sa va pocaiti acum cat mai aveti vreme, dincolo de mormant nu va veti mai putea ascunde de adevar. Aici ne putem baga capul ca strutul in pamant, dar dincolo adevarul domneste peste tot.

winking

| Deaad a răspuns (pentru BogdanMx):

Mai marioneta cum esti tu, nu e nimeni.Si mai indoctrinat.
Daca nu cred, nu exista.Simplu.Pentru mine nu e.
De asemenea, daca tu crezi ca "El" exista, nu inseamna ca exista.

| BogdanMx a răspuns (pentru Deaad):

Esti liber sa crezi ce vrei. Moartea pentru cei ce nu cred va fi confirmarea ca aceste lucruri nu sunt povesti. Si cu siguranta va v-a aduce un gust amar. happy

| Deaad a răspuns (pentru BogdanMx):

De unde stii tu, atat de sigur, bai, Bogdanel?
Esti genul de crestin care in tonul tau se aude o amenintare.
Crede-ma ca am prieteni credinciosi si crestini adevarati care imi sunt prieteni mult mai buni decat orice ateu pe care il cunosc si nu au atitudinea asta a ta de ****.

Esti crestin adevarat?
Cat ai citit din Biblie pana acum?
Respecti cele 10 porunci?
Faci rugaciunea mereu dimineata, seara, intre mese, inainte sa incepi sa lucrezi si dupa ce termini de lucrat?
Participi la slujba din Biserica?
Respecti ziua de odihna intocmai, in rugaciune?
Esti impotriva injuraturilor si ramai calm cand te enerveaza cineva?

Si daca gresesti iti pare rau sincer si te pocaiesti?

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Nu crezi ca e ditamai subiectivismul p-aici si pe colo? Adica... daca tu nu crezi, nu exista, corect? Dar daca altul crede in maretia absoluta, inseamna ca nu exista?

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Am facut aluzie la ce a spus el.
Mi-a spus exact acelasi lucru dar vad ca nu e raspunsul lui aici, probabil l-a sters sau sunt eu orb.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Aha, te intrebasem relaxat oricum, nu printr-un repros.
E amuzant cand vezi astfel de dispute,, scene de Oscar