| Inferno a întrebat:

O intrebare pentru anumiti crestini de pe TPU:
Ce castigati din toate aceste INSULTE la adresa inteligentei utilizatorilor acestei comunitati?

32 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Poi atunci macar sa te iei dupa Isus din nazareth care ne invata ca Dumnezeu nu este in ceruri...ci in noi!"
Pai de ce sa te invete Isus mai, capul tau e cutie postala?

| Inferno explică:

Cred ca trebuie sa fac niste precizari, intrucat nici utilizatorul exile si nici Maxim96 nu au inteles semnificatia expresiei: "a insulta inteligenta".
Cand cineva te acuza de asa ceva, nu inseamna ca tu efectiv ii insulti inteligenta prin invective ("Inteligenta ta e proasta.") la adresa acestei, ci indirect, prin rationamente si afirmatii de toata jena, pe care ai pretentia sa le creada.

| victoreanu a răspuns:

Care inteligenta si care utilizatori.
Generalizarea este mama idioteniei.

| Inferno explică (pentru victoreanu):

Sa inteleg ca esti idiot?

| RAY a răspuns:

Acuma nu trebuie sa bagi in seama copii de pe TPU, multi habar nu au de propia religie ca userul dumnezeuneiubeste dar nu stie cine e avram sau din ce neam e isus lucruri simple isi dai seama ca majoritatea nu au cu cine sa se cete si injura pe aici, majoritatea crestinilor din Romania nu sunt crestini cred si ei ca asa au fost invatati de mici, iar de la generatia tanara de la ce te poti astepta

| martzian a răspuns:

Nu vreau sa te consideri insultat din nou, dar te expui singur mistoului unor pustani - mai mici decat tine chiar - cu genul asta de copilarii... Tu nu mai ai o alta viata in afara de asta virtuala de pe TPU? sad

PS: Imi cer scuze daca te-ai simtit insultat cumva in trecut. Uneori si purul adevar insulta, dar nu neg ca pe alocuri poate m-am aprins. Inteligenta nu cred ca ti-am insultat-o, nu-mi aduc aminte ca tu sa fi avut argumente superioare si care sa permita asta...

| Exilee a răspuns:

Nimeni nu insulta pe nimeni. Stii doar ca si noi va iubim si sentimentul este reciproc.

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

TU nu ai insultat. Dar daca o aducem in discutie pe EmaS...

| Exilee a răspuns (pentru ErrorFound):

AM insultat si eu. Cred ca la mine se refera toti...In rest, n-am gasit pe nimeni insultand decat eu. AM inteles ce a vrut Inferno sa spuna

| Inferno explică (pentru Exilee):

"noi" o exista, cu "va" e cam confuz.
Ca nu sunt Dumnezeu sa fiu compus din mai multe entitati ca sa folosesti "va", din ate stiu sunt doar eu.

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Nu stiu, eu an auzit ca l-a facut pe Horror satanist si dup-aia a sters topicu' sa nu mai vada si altii.

| Maxim96 a răspuns:

Nu insultam, ne expunem parereahappy
Poate asa o amenintare cu iadul din dragoste pentru aproapele.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

"Poate asa o amenintare cu iadul din dragoste pentru aproapele"
---Aha...deci dragostea in crestinism se induce prin frica...
Inteligent.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Va expuneti parerea insultand.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Poate asa o amenintare cu iadul din dragoste pentru aproapele."
Amenintare=dragoste, du-te neica si ia-ti capre.

| NGheorghe a răspuns:

De ce ne bagi pe toti in aceeasi oala?
De exemplu pentru mine ii clar ca religia crestina este buna, dar cu toate astea ritualurile si slujbele bisericesti mi se par cam inutile... deci ar fi o deferenta intre cum vorbesc eu si cum vorbesc alti "copy/paste" (am vrut sa zic cei fara logica si respect) ca acestia si pe mine ma zgarie pe creier... dar na!

| Inferno explică (pentru NGheorghe):

Cred ca era lezne de inteles ca acel "anumiti" in fata termenuli "crestini" era pentru a disocia elemente distincte ale unui singur intreg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Inferno,de spusele lui Jean Gabin am vazut ca nu ai vrut sa tii cont,continund sa faci ca inainte,dar macar de Bill Bryson cred c-ai auzit Daca nu, cauta-l pe Wikipedia. Tipul, in afara ca este inteligent, are si mult umor. Iata ce a spus glumetul asta:"A-l nega pe Dumnezeu inseamna a te priva de singurul interes pe care poate sa-l prezinte moartea". Buna gluma, nu?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Cum nu-L neg pe Dumnezeu nu vad de ce m-ar interesa. Numai ca Dumnezeul meu este Dumnezeul umorului si al elegantei. O entitate (inexistenta ce-i drept) care-ti spune ca nu este bine sa dai bani la cersetori pe strada pentru ca nu este elegant. Sa nu injuri,pentru ca nu este elegant. Sa nu omori cu toporul,pentru ca nu este elegant, ci sa folosesti otrava.

| sabrina103 a răspuns (pentru Inferno):

Pentru ultima propozitie in unle tari chiar vestice ai fi pasibil de inchisoare sau consiliere psihologica serioasa.

| Inferno explică (pentru sabrina103):

?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Daca-ti spun ca in momentul in care crezi in ceva in care singuri afirmi ca nu exista, insemna ca sunt deranjamente mansardale, o sa-mi zici ca nu inteleg metafora, desi metafora este altceva.Pe tema metaforei,am mai avut noi,canva,o discutie. Dar sa lasam contrele astea,pana vei invata sensul anumitor lucruri (vezi si la asa ceva m-am referit eu cand ziceam de spoiala). Dintr-un cu totul alt motiv,te inoportunez eu insa. Spui tu ca D-zeul tau te invata "sa nu dai bani la cersetori pe strda pentru ca nu este elegent". Intrebari:in alte locuri poti sa le dai?; de ce?; in ce consta eleganta in aceasta siuatie? si,in ultima instanta ce defineste un cersetor? Mai spui:"sa nu injuri,pentru ca nu este elegant".Dar cand ii spui unuia:prost, tmpit, analfabet, ce inseamna, pentru D-zel tau? In chestia cu omoratul l-Am inteles pe D-zeul tau.Nu ca nu este elegant, dar te poti murdarii, folosind toporul. Daca-mi spui ca si invataturile D-zeului tau au fost tot metafore, ma sinucid, cu toporul!

| sabrina103 a răspuns (pentru Inferno):

Schimbi otrava cu toporul

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Fie cum spui tu. oricum, la alte comentarii aberante ca acestea demne de strengari de 12 ani nu am sa mai comentez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Raspunsul tau cu "....nu am sa mai comentez.", comfirma chestia cu vulpea si strugurii si versurile lui Eminescu:"E usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune..."
NB:Cu o alta ocazie o sa-ti destainui de ce im esti tu asa de simpatic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intelegi marite teligent din; intelepciunea lumii acesteia este nebunie in fata Domnului. Uraciunea pustiirii, urcata in locul unde nu se cade, si Dumnezeu il va smeri pe cel mandru si il va ridica pe cel smerit.si modest as spune eu? daca insult sau cert spre indreptarea prostiei teligente este, dar tu ce priceput-ai din tot ce spus-am eu? utilizatorule al comunitatii care te crezi atat de inteligent?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Modestia mea nascuta nu-mi permite sa-mi atribui singur inteligenta, insa, de dragul raspunsului si tinand cont ca cel ce mi-a raspuns la intrebare este insusi baubaulica, mare pseudoincult, imi pot permite o derogare pentru a-ti da dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castiga respectul altor crestini.

| Dumniezău a răspuns:

Castiga un loc in trenul sperantei.

| Ceriik a răspuns:

Cred ca trebuie sa fac niste precizari, intrucat nici utilizatorul exile si nici Maxim96 nu au inteles semnificatia expresiei: "a insulta inteligenta".

| Inferno explică (pentru Ceriik):

Si ai repetat ce am spus eu...