| Inferno a întrebat:

Un crestin este un om care ar trebui sa-si iubeasca aproapele,sau daca nu sa-l iubeasca, atunci cel putin sa se comporte cat de cat ca un om civilizat in societate. Cu toate acestea,majoritatea crestinilor de aici nu se tem sa insulte alti utilizatori, chiar daca nu au niciun motiv pentru a face acest lucru. De ce jigniti oameni nevinovati? Spre exemplu,am postat o intrebare,chiar mai multe,evident cu cele mai bune intentii,ma asteptam sa primesc un raspuns pertinent, in schimb am primit o avalansa de injuraturi si insulte NEJUSTIFICATE din parte unor utilizatori ce se intitulau crestini. Pentru ce atata ura si lipsa de respect? Doar pentru ca anumiti utilizatori au o sensibilitate aparte inseamna ca trebuie sa profitati de ei, sa-i; injositi in ultimul hal cu insulte grosolane? Doar pentru ca suntem mai sensibili trebuie sa ne faceti sa suferim? In fiecare zi ma minunez cand citesc raspunsurile acestor, asa zisi, crestini, cata perfiditate.

17 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Vezi ca la intrebarea aia a ta cu "bune intentii" ai pus "s" de la crestini intre trei paranteze.

| Inferno explică (pentru costis):

Fii incredintat ca am avut cele mai bune intentii. Cand ai curajul sa numesti pe cineva dupa felul in care este, fara sa-ti pese de impresii, atunci ai cele mai bune intentii. Ori voi, voi sunteti asa de la natura, eu doar fac anumite observatii.

| CristiB93 a răspuns:

E simplu dragalasule. Cei care fac asta nu sunt crestini, ei doar cred ca sunt si le place sa se numeasca asa, dar nu au nimic de aface cu asta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai dreptate dar mai sunt alti utilizatori ca Moisie care posteaza numai ineptii

| Inferno explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da,dar alti utilizatori, cum ar fi metania, il intrec chiar si pe Moisie.

| sublime89 a răspuns:

E greu cand vezi ca altii vin cu dovezi clare impotriva credintelor tale, si tu nu ai o explicatie logica pentru ele. Si e greu mai ales cand iti lipseste si educatia.

| Inferno explică (pentru sublime89):

Educatia, cuvantul cheie al acestei discutii. Din pacate nu toti stim ce inseamna, cred ca mai regretabil decat lipsa inteligentei, pe care o punem in seama naturii, este lipsa educatiei si al respectului.

| oprescudorin11 a răspuns:

Un crestin iubeste pe Dumnezeu mai mult decat pe sine si pe dusmanii sai ca si pe sine. Daca un crestin ti-a raspuns aiurea, nerespectand aceste reguli, fie l-ai provocat, stiu eu in ce fel, caci vreau sa spun ca acesti crestini au nu stiu cate trepte de spiritualitate, de smerenie, e ca si cand ai fi intai elev in clasa intai, apoi a doua, apoi ...devii profesor universitar, deseori, obligatoriu, dar diploma plagiata, ca mai toti. In final politician. iti dau un exemplu. Deci crestinii Sunt Pacatosi, doar ca lupta contra pacatoseniei.
A nu confunda crestinii cu sfintii parinti crestini.Dar si aia mai gresesc, doar nu sunt Dumnezei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti singurul utilizator de pe TPU caruia nu-i place sa fie destept. ntz ntz ntz...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma perfidule? insasi postarea ta e plina de perfidie, nu este prima de genul si probabil nici ultima.o sa ma dezbrac de caracter si o sa-ti spun; mai du-te-n puii nostri de perfid ca sa nu spun fariseu ori curva cu doua fete.mai ca ma facusi sa plang de atata sensibilitate, si de ce victima esti.ia catz si nu mai boi cioara ca pute urat.

| Swan39 a răspuns:

Da, am observat şi eu atitudinea lipsită de respect şi bun simţ a acestor "creştini" de care spui tu, care atacă persoana şi nu ideea în sine (aşa cum ar fi normal). Se intitulează într-un fel dar comportamentul lor denotă opusul. Dar tu nu trebuie să-i bagi în seamă, nu se merită. happy Lasă-i în treaba lor.

| Inferno explică (pentru Swan39):

Recunosti criticul prost atunci cand incepe sa critice poetul, nu poezia.

| Swan39 a răspuns (pentru Inferno):

Exacthee hee

| Darkness13 a răspuns:

Unii oamenii sunt crestini doar datorita botezului din pacate sad

| SarahAviva a răspuns:

Atâta timp cât nu-i cunoşti personal pe aceşti utilizatori, nu ar trebui să-ţi pese de ce jigniri îţi adresează ţie sau altcuiva. Ţine minte că dacă eşti prea atent la dezvoltarea altcuiva, tu rămâi în urmă. Încearcă să devi mai nepăsător şi să te concentrezi mai mult pe persoana ta.

| SalvatiSuflete a răspuns:

Aceea nu sunt "crestini"...

| Freethinking a răspuns:

Din nefericire ai MARE DREPTATE!
Indoctrinatii religios iudeo-crestinii,au fost,,educati'' ca doar ei au dreptate,ei detin adevarul,ei au cunoasterea! FOARTE FALS! deoarece chiar iudeo-crestinismul are la baza o mare minciuna! Se confunda amarnic YAHWE cu DIVINITATEA absoluta a universului,aceea inteligenta ce inca nu poate fi descrisa fiindca nu este pe deplin cunoscuta! Yahwe a fost o plasmuire a mintilor ratacite a unor primitivi evrei,care credeau ca ucigand cu piatra in cap, ii fac pe plac zeului. Biblia, aceasta colectie de carti sortate, este plina de aberatii iudaice, care nu au avut si nici nu vor avea NICIODATA vreo legatura cu Divinitatea!