NOname
| NOname a întrebat:

O întrebare pentru cei care sunt de părere că Biblia este "cuvântul lui Dumnezeu":
Nu v-aţi întrebat niciodată... dacă nu cumva Dumnezeu, în nemărginita lui înţelepciune, a adăugat atâtea inepţii şi legi bizare în Biblie, ca să vă supună unui test: să vadă dacă ştiţi să faceţi o deosebire între dreptate şi nedreptate, bine şi rău, inteligent şi prostesc...şi să extrageţi din carte doar ceea ce vă reprezintă, să respectaţi doar ceea ce e de respectat, iar dacă aţi bifat pe nemestecate toate punctele, aţi picat testul?
Poate aşa cum a "desfiinţat" Vechiul Testament, va desfiinţa şi Noul (prin trimiterea vreunei nepoate cu varianta modernizată; căci popii vor deveni din ce în ce mai puţin credibili şi nu vor avea cum să mai stoarcă bani şi să manipuleze).
N-ar fi imposibil, nu?

67 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nimeni nu a desfiintat Vechiul Testament.Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Comuniunile romane si grecesti includ in VT o serie de carti in plus fata de cele ce alcatuiesc Biblia ebraica. In comunitatile crestine romane, grecesti Biblia constituie autoritatea suprema. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

NOname
| NOname explică:

P.S. O întrebare născută după discuţiile de aici:

http://www.tpu.ro/......-cu-toate/

http://www.tpu.ro/......-adevarat/

| 4b a răspuns:

Toata Biblia este inspirata de Dumnezeu...amu ca viata este un test, e alta mancare; daca esti crestin asta nu inseamna ca nu stii să faci o deosebire între dreptate şi nedreptate, bine şi rău, inteligent şi prostesc, ideea e sa nu fi fanatic; in ceea ce priveste desfiintarea, El n-a desfiintat nimic; ba din contra, ne-a vorbit despre Moise(V.T) si invatatura data lui, dar cine are urechi, i-a aminte.
Numa' binewinking

NOname
| NOname explică (pentru 4b):

Nu întâmplător am luat "desfiinţatul" în ghilimele.

Am spus "desfiinţat", pentru că am văzut foarte mulţi creştini, care, când sunt întrebaţi de încurajarea crimelor, violenţei, misoginismului dus la extrem şi despre poveşti absolut bizare, de cele mai multe ori malefice, care se bat cap în cap şi nu au nicio treabă cu realitatea, susţin că Vechiul Testament nu e valabil şi că Noul este cel după care trebuie să ne ghidăm (de parcă n-ar conţine şi el destule inepţii şi nu s-ar presupune că este scris de aceeaşi divinitate).

Exemplu:
http://www.tpu.ro/......ina-2.html

Încurcată-i treaba, nu?

| strawberry03 a răspuns:

Nu fac filozofii. Daca ar fi intr-adevar asa cum spui, si Dumnezeu nu ar vrea sa ne constientizeze in mod clar scopul sau, si-ar bate joc de noi. Capacitatea noastra de intelegere limitata, iar Dumnezeu stie care ne sunt limitele. Un astfel de test nu ar scoate nimic la iveala.
Isus spune ca vom cunoaste adevarul, iar adevarul ne va elibera.
Daca Biblia nu ar fi destul de clara, ci ne-ar supune doar la un test, nimic nu ar mai avea logica.
Legile din Vechiul Testament au fost desfiintate odata cu moartea lui Isus. Deoare acele legi erau date Israelului, iar Dumnezeu mai apoi a respins poporul Israel, nici ei si nici noi nu am mai fost nevoiti sa respectam acele porunci.
Dar unele intr-adevar au fost reamintite in Noul Testament. S-a luat in vedere faptul ca mai trebuiau respectate. Biblia e mult mai clara decat concepem noi. Interpretarile si complicatiile astea starnesc controverse.
Mi-a fost demonstrat ca Biblia e practica asa cum e ea, si sunt sigura ca nu va veni in viitor nicio "nepoata modernizata". Oricum, bine ca ai pus intrebarea asta.
Lumea asa de mult se mai incalceste si da totul peste cap.
Doar adevarul ne va elibera. Iar adevarul e mult mai simplu decat credem noi happy

| 4b a răspuns (pentru NOname):

Amu stiu si eu despre ce se mai vorbestelaughing
NO mama, faza este urmatoarea: legea ceremoniala fu desfiintata, pentru ca ea includea ''n'' feluri de jertfe, iar dupa moartea lui Hristos, n-a mai fost nevoie de ispasire pentru ca si-a dat EL viata; asta e tata chestia pe care unii crestini ori ba n-o inteleg asa cum trebuie.
Zi faina in continuarewinking

| sitărescu a răspuns:

Noul Testament nu poate fi desființat ci, doar împlinit prin a 2-a venire a lui Hristos.

Cât despre ce zici tu, cu interpretarea, aici e o treabă foarte spinoasă, în mod sigur cei care se vor habotnicii la literă și vor pierde esența, vor fi pedepsiți.

Asta a fost toată strădania Părinților Bisericii Ortodoxe, neacceptarea de adevăruri fragmentare.

De multe ori, cine nu urmărește Planul General al Scripturii se taie în literă într-un anumit context.

Litera ucide, Duhul face viu.

| Mădă0611 a răspuns:

Iudeo crestinii nu cunosc binele si raul, desi parintii lor au mancat fructul care le garanta lucrul asta. Daca in biblie dumnezeu ordona crime, violuri etc, e moral, "dreptate, bine, inteligent", daca spune ca fluturasii roz sau iepurasii pufosi sunt malefici, trebuie toti omorati.

Noul testament nu cred ca o sa fie desfiintat cum a fost vechiul, dar poate fi modificat, cum a fost vechiul, si astfel sa apara ceva nou, asta daca o s-o mai duca mult crestinismul, sau cum iudaismul, islamul si crestinismul au aparut din imbinarea unor element apartinand altor religii, poate apare una noua, cu elemente din crestinism, in tarile crestine. Desi viitorul imi miroase a cunoastere, ceea ce ar insemna ca n-o sa mai existe zei, evolutia va face mereu oamenii sa creeze ceva supranatural cand o sa ajunga la limita cunoasterii/intelegerii unui lucru/fenomen. (religia e un subprodus al evolutiei)

NOname
| NOname explică (pentru strawberry03):

Deci, privind în ansamblu, dacă în Vechiul Testament Dumnezeul biblic îndemna la violenţă, discriminare, cerea vărsare de sânge, iar apoi chipurile se bosumfla şi îi pedepsea pentru cruzime, răutate şi neascultare (nu-i bai că se contrazicea singur), ce vă face să credeţi că şi cu Noul Testament nu e aceeaşi şmecherie, poate doar la o scară mai mică, mai puţin ridicolă?

Eu una, abia aştept Super-Noul Testament.
Fain ar fi de data asta să fie scris de femei - să se amuze pe seama miilor de ani de misoginie. Iar la câtă imaginaţie au unele, cred că ar fi distractiv. :))
http://i.imgur.com/pb4T08m.jpg
http://i.imgur.com/xXvR81v.jpg

| Mikhtarian a răspuns:

Biblia este cartea Domnului,in ea nu este nimic "prostesc" acolo sunt doar invataturi despre iubirea de aproape,pace si, despre Iisus,si viata religioasa.
Ideea pe care o concepi este una gresita,daca ar fi cum spui tu.
Stii care este testul cel mai important la care ne supune? Credinta,nu vezi, atentate, rasism, incest, tot felul de..pacate.
+ Vorbesti in nestire.

NOname
| NOname explică (pentru Mikhtarian):

"Biblia este cartea Domnului, in ea nu este nimic "prostesc" acolo sunt doar invataturi despre iubirea de aproape, pace si, despre Iisus, si viata religioasa."

Asta să-i spui lu' mutu!
Fanatismul religios te împiedică în halul ăsta să vezi sau ai citit Biblia pe sărite?

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

"Eu una, abia aştept Super-Noul Testament. Fain ar fi de data asta să fie scris de femei - să se amuze pe seama miilor de ani de misoginie. Iar la câtă imaginaţie au unele, cred că ar fi distractiv. "

O, da! Si eu vreau sa fiu in echipa la conceperea super-povestiibatting eyelashes

NOname
| NOname explică (pentru Lizzu):

Haha, chiar mă gândeam să punem de-o biblie feminină, modernizată. : ))
Poate chiar am crea un god pe placul nostru. : ))

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

hee hee punem.

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

Si voi adauga in paginile ei cum ca femeile au tot dreptul sa vorbeasca in biserica, doar nu sunt mute.
Voi mai adauga dreptul lor de a predica la fel ca barbatii, drepturi egale. Religia, daca se vrea toleranta, e nevoita sa ofere drepturi egale oamenilor!

NOname
| NOname explică (pentru Lizzu):

...şi eu voi subscrie...şi voi continua adăugând că o femeie care a fost violată nu este normal să fie dăruită violatorului, ca idiotul să o violeze în continuare, ci sălbaticul trebuie închis, să nu nenorocească şi alte vieţi, şi silit să-i plătească daunele morale şi fizice tot restul vieţii.
Şi bere şi curcubeu la tot poporu'! : ))

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

Da,ai punctat bine cu profitorul salbatic. Cine violeaza, sa fie vandut ca sclav.

Numai sa ai grija sa nu devenim natie de betivi

NOname
| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Grozavă. :))

Eu una, aş purta aşa ceva în loc de tradiţionala cruce. :))
http://i.imgur.com/7Uh1YwJ.jpg

NOname
| NOname explică (pentru Mădă0611):

N-am mai stat să aşteptăm să apară, i-am dat startul. : ))
Te alături?

| relian a răspuns (pentru Mikhtarian):

Ai citit biblia? Eu cred ca nu, pentru ca daca citeai nu mai spuneai ceai spus, iubire viata etc.Ia citeste dar ia-o asa de la prima pagina si continua si o sa vezi ca nu e plina de ce spui tu.Ia sa vezi cind ajungi pe undeva si Dzeu zice iai gitul, omoaral, ucidei copii etc sa vezi caaia nu mai este iubire.Bine probabil pentru voi tot iubire este sa omori alt barbat si sai iei averea si nevasta si sai omori copii.Dar cumspunea si cine a pus intrebarea voi sinteti fanatici si nu mai vedeti nimic in afara de Dzeu si Isus.Voi atit aveti in minte numele asta Isus si Dzeu si cind auzit aceste nume nimic nu mai conteaza indiferent ce s-ar intimpla.Dar na acum fiecare cu cit are si cit poate duce.

| strawberry03 a răspuns (pentru NOname):

N-am sa iti raspund happy. Iti urez doar bafta sa apuci sa citesti Super Noul Testament.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

"Haha, chiar mă gândeam să punem de-o biblie feminină, modernizată. : ))
Poate chiar am crea un god pe placul nostru. : ))"
Pai Ema deja se pregateste pentru noua biblie, face mereu antrenamente in jacuzii cu mine.winking

| andri22 a răspuns:

Preotii nu storc banii cum zici tu, ei sunt slujitorii Domnului isi fac treaba si isi primesc rasplata este un serviciu asa cum lucreaza parintii tai si iau bani asa cum li se cuvine asa si preotii nu va mai faceti vo impresii voastre, stiu si eu ca traim intr-o lume democrata dar nici chiar asa!

NOname
| NOname explică (pentru andri22):

Da, nişte sfinţi, săracii de ei.

- http://www.trilulilu.ro/......aca-la-niv

- http://www.trilulilu.ro/......opa-din-19

- http://www.trilulilu.ro/......reot-bogat

- http://www.trilulilu.ro/......u-ca-nu-da

- http://www.trilulilu.ro/video-cultura/popa-obsedat-sexual

- http://www.trilulilu.ro/video-divertisment/popa-si-orgiile-homo

- http://www.trilulilu.ro/......ia-ecumeni

- http://www.trilulilu.ro/video-cultura/sa-faci-ce-zice-popa-nu-ce-face-popa

- http://www.trilulilu.ro/video-cultura/popa-ioan-boja-tepar-ordinar-part-i

- http://www.trilulilu.ro/video-cultura/popa-ioan-boja-tepar-ordinar-part-ii

- http://www.trilulilu.ro/video-diverse/camatar-cu-sutana-ioan-boja

- http://www.trilulilu.ro/......apt-scopul

- http://www.youtube.com/watch?v=9KwTHsqBSYY

- http://www.youtube.com/watch?v=EcThXg817IE

E o meserie de şarlatani, care fură, înşală, induc frica, manipulează, încurajează crezuri în superstiţii, în basme, nu în lucrurile dovedite ştiinţific, vând speranţe sau nimicuri cu un adaos nesimţit, constuiesc mii clădiri inutile de milioane de euro, în defavoarea şcolilor, spitalelor, adăposturilor, maternităţilor, instituţiilor cu adevărat utile, stau cu mâna întinsă, rulează nişte sume de bani uriaşe, profită de pe urma temerilor, nesiguranţei şi naivităţii oamenilor...
Majoritatea sunt nişte politicieni şi afacerişti în sutane. Că mai spun câte-un tatăl-nostru şi returnează un mic ceva din banii furaţi şi cerşiţi poporului, e doar praf în ochi, să nu pară complet inutili şi malefici şi să poată cerşi şi fura în continuare.

| MMihai a răspuns:

Poate aşa cum a "desfiinţat" Vechiul Testament, va desfiinţa şi Noul (prin trimiterea vreunei nepoate cu varianta modernizată; căci popii vor deveni din ce în ce mai puţin credibili şi nu vor avea cum să mai stoarcă bani şi să manipuleze).

N-ar fi imposibil, nu?==deci te-ai gândit că tu ai putea să fii acea nepoată!

Eu cred că trebuie făcută o religie nouă, de la început, și anume una „ adevărată ".

NOname
| NOname explică (pentru MMihai):

Da, poate una ceva mai raţională şi realistă, apropiată de filosofiile budiste, fără basme şi vrajeli, dacă omul tot are nevoie să creadă şi să se ghideze după ceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

As pleca pe alta planeta, daca s-ar putea, si i-as lasa sa se omoare intre ei, fara legile create de om (nu ca celelalte n-ar fi), 100% asa o sa fie, sa vad, ii ajuta "tatal ceresc, cel plin de iubire". Sau stai, la cat de intregi sus sunt, o sa se creada martiri, ca de exemplu daca ne loveste un asteroid, nu e ca nenea "inteligent" n-a facut universul perfect, e pentru ca suntem pacatosi. Oamenii astia merita salvati doar de zeul lor, nimeni sa nu se bage.

NOname
| NOname explică (pentru Lizzu):

În continuare:

- nu e normal ca părinţii să-şi vândă fetele şi să hotărască în locul copiilor când şi cu cine să se căsătorească.

- fiecare are dreptul să creadă în ce vrea, nu trebuie să impunem nimic nimănui, nu îşi are rostul propaganda religioasă şi nu trebuie să omorâm oamenii din alte religii sau non-religioşi.

- să se aibă grijă mai puţin de capra vecinului şi mai mult de a noastră.

- "diferit" nu înseamnă "rău".

- popii şi biserica să returneze toate averile oamenilor şi să se apuce de o muncă serioasă, nu şarlatanie.

- femeia să fie respectată şi să nu fie considerată inferioară bărbatului.

Ioi, la Coran am avea şi mai mult de lucru. : ))

NOname
| NOname explică (pentru Mădă0611):

Mădă, de ce eşti rea? : ))
Aşa au fost învăţaţi de mici, prin îndoctrinarea repetată şi continuă, de când au învăţat primele cuvinte. Nici nu prea e vina lor. Problema e că îi strică la cap şi pe alţii.
Dar merită totuşi o şansă. Probabil dacă s-au fi născut într-o religie mai raţională şi sănătoasă (de-ar exista una) şi nu au fi devenit nişte fanatici, au fi fost mult mai bine acum. Dar aşa, doar au păpat ce li s-a dat...şi n-au mai putut să se oprească.