NOname
| NOname a întrebat:

O întrebare pentru cei care sunt de părere că Biblia este "cuvântul lui Dumnezeu":
Nu v-aţi întrebat niciodată... dacă nu cumva Dumnezeu, în nemărginita lui înţelepciune, a adăugat atâtea inepţii şi legi bizare în Biblie, ca să vă supună unui test: să vadă dacă ştiţi să faceţi o deosebire între dreptate şi nedreptate, bine şi rău, inteligent şi prostesc...şi să extrageţi din carte doar ceea ce vă reprezintă, să respectaţi doar ceea ce e de respectat, iar dacă aţi bifat pe nemestecate toate punctele, aţi picat testul?
Poate aşa cum a "desfiinţat" Vechiul Testament, va desfiinţa şi Noul (prin trimiterea vreunei nepoate cu varianta modernizată; căci popii vor deveni din ce în ce mai puţin credibili şi nu vor avea cum să mai stoarcă bani şi să manipuleze).
N-ar fi imposibil, nu?

67 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Asa cum exista si medici corupti asa exista poate preoti care fac greseli mari sau mici.Dar noi trebuie sa ne bazam pe Dumnezeu, pe Creatorul nu pe altcineva.Preotii sunt doar niste intermediari intre om si Dumnezeu.Dar BAZA este Dumnezeu. Iisus Hristos.
Si sa nu uitam un lucru,exista si indoctrinare ateista, promovare a ateismului si a stiintei fara Dumnezeu. Exista si stiinta cu Dumnezeu(Intelligent Design).
Uite, eu nu am fost indoctrinat de nimeni, nu imi placea orele de religie la scoala cand eram mic, mama si tata nu erau credinciosi etc.Dar uite ca Dumnezeu mi-a demonstrat ca ma iubeste.Dovada? Sunt viu.Am trecut prin multe experiente neplacute si am iesit la liman.Cu ajutorul lui Dumnezeu.
Va place sa criticati si sa vedeti partea tulbure a paharului dar partea limpede,partile bune ale preotilor, Bisericii, credintei in Dumnezeu deloc, o si ignorati, omiteti.Nu am vazut vreun ateu sa zica de bine de preoti,duhovnici fiindca exista si MULT BINE care il fac duhovnicii,ma refer la cei adevarati,care se daruiesc si la ceilalti crestini cu adevarat intelepti,Sfintii mai ales.Dar uite ca asa cum credeti ca noi suntem indoctrinati,orbi si incuiati asa si eu cred ca voi sunteti adevaratii orbi si mai rau e ca incercati sa va faceti sa pareti inteligenti,cu gandire inteligenta,super oameni desi aveti banuiesc ca nu am de unde sa stiu,mari defecte, noi le numim pacate.Dar na.e usor sa critici aia aia si aia sa sugerezi aia aia si aia dar sa nu vezi si partile bune.
Daca ai citi, NOName carti duhovnicesti, carti teologice, Sf.Scriptura,daca ai intelege tu si altii despre Dumnezeu si Cuvantul Lui poate ti-ai schimba viata,parerea,viziunea despre viata dar e cam greu de crezut daca ne uitam la stiri si vedem un preot afacerist,care exista si el, orice padure avand si uscaciuni( si medicii sunt corupti, multi) si criticand omul, Biserica si in ultimul caz pe Dumnezeu.
Ceea ce nu inteleg eu e ca daca nu va place si nu credeti in Biserica si vedeti preoti afaceristi gata nu mai cred in Dumnezeu, Dumnezeu e intr-un fel etc. Ceea ce va face ignoranti si poate chiar naivi.Adevaratii naivi.In fine, nu vreau si nu am vrut sa jignesc pe nimeni, am vrut doar sa imi expun parerea.
Dumnezeu exista si nu o demonstreaza prin preoti ci prin oameni si experientele lor personale, minuni, Sfinti si altele.
Numai bine

NOname
| NOname explică (pentru AvalohAlyn):

"Preotii sunt doar niste intermediari intre om si Dumnezeu."

Dacă există un Dumnezeu, de ce ar avea nevoie de intermediari şi mai ales de unii atât de murdari, vanitoşi şi lacomi în marea lor majoritate?

http://www.tpu.ro/......aniei-are/

P.S. Te mai rog o dată, omeneşte, lipseşte-te de atacuri la persoană şi insulte, controlează-ţi frustrările şi rezumă-te la a răspunde la întrebări.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru NOname):

Daca tu numesti atacuri la persoana si insulte acele vorbe inseamna ca niste violente mai grave cum le numesti? Sa fim seriosi.Mi-am exprimat parerea liber, mai agresiv? Poate.Cum si tu, avand frustrare ai raspuns cu rugamintea asta si pui intrebari in care critici religia crestina si credinta in Dumnezeu asa si eu pot sa critic.Totusi,nu asta e scopul meu.Dar sunt sigur ca si tu ai folosit nu atacuri,nu insulte, eu nu le numesc asa, nu am injurat pe nimeni Doamne fereste, dar am vorbit mai agresiv(verbal) si nici calomnios, nici urat nici putin urat.Fa diferenta intre o vorbire putin mai agresiva(verbala) si o insulta si atac la persoana.Si mai e ceva,eu am vorbit in general,despre atei, nu neaparat despre tine, ca am folosit si tu, noName, asta este fiindca tu esti autorul intrebarii.Numai bine.Pace

| AvalohAlyn a răspuns (pentru NOname):

Iisus Hristos a vrut sa aiba intermediari.Citeste despre Propovaduirea Evangheliei, Sfintii si teologii sunt de fapt propovaduitori ai Evangheliei adica ai Cuvantului lui Iisus Hristos.Sa nu uitam ca orice padure are uscaciuni. Orice om are defecte.Si doctorul ateu sau nu, are defecte si este corupt (unii dintre ei) Si doctorul primeste mita.Asta nu inseamna bineinteles ca daca si doctorul atunci trebuie si preotul.Nu.Dar se intampla.Si politicienii sunt corupti.Coruptia intra in tot.Si s-a infiltrat si in Biserica.Dar DE CE uitam pe cei care fac FAPTE BUNE? Care sunt MODELE, care au dus o viata FRUMOASA si LAUDABILA? DE CE? SI au fost crestini ortodocsi practicanti.De ce? De ce?

Te rog si eu sa vezi si partile bune ale unui om, Biserici, credinte, ale crestinilor etc.Nu numai partile rele.Eu zic ca cele bune sunt mai multe decat cele rele.Dar na..Nu ne placem sa vedem asta.Deloc.Fiindca ne place doar stirea calda cum ca un preot a luat mita.Cum ca Becali a ajuns in inchisoare.Cum ca nu mai stiu ce.Dar nu ne place sa auzim si un episcop are in grija 400 de copii.
Citeste despre IPS Longhin sau Parintele Tanase care are in grija 400 de copii.Copii ii spun Parinte. Tata.(tata pamantesc).
De ce nu vedem si nu prea e mediatizata asta?
De ce?
E usor sa critici si cam greu, ignoram mult sa apreciem un om. Apreciem numai pe cine vrem si ne convine.
Dar fapta Parintelui Tanase si fapta IPS Longhin e LAUDABILA, e un gest extraordinar de bun care si un ateu ar trebui sa o aprecieze.In fine...Pace si numai bine

| 99denume a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, dar nu "sarpele" ne-a dat liberul arbitru?
Faza cu "binele si raul"?
S-ar putea sa gresesc. Totusi, nu putea sa-l arunce pe lucifer oriunde altundeva?
E ca si cum i-ai spune unui copil de 5 ani ca nu are voie sa manance dulciuri, dar tu il aduci in supermarket la raionul cu dulciuri. Aaa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 99denume):

Nu a aruncat nici un lucifer care sa ispiteasca pe nimeni. e o metafora. si eu dca-ti spun tie acum ca internetul este diavolul ai sa ai impresia ca esti posedat tot restul vietii, dar nu pentru ca internetul chiar ar fi diavolul ci pentru ca atata creier ai.

NOname
| NOname explică:

"Există mai multe deosebiri în manuscrise decât cuvinte în Noul Testament." - Bart D. Ehrman, un cercetător (istoric) american al Noului Testament şi critic textolog al creştinismului timpuriu. Funcţionează ca profesor şi decan al Departamentului de Studii ale Religiei din cadrul Universităţii Carolina de Nord, Chapel Hill.

Dacă nu dispuneţi de timp (momentan), puteţi să urmăriţi doar o parte din materialele video, ca să vă formaţi o părere, sau puteţi să citiţi un fel de rezumat: http://ro.wikipedia.org/wiki/Bart_D._Ehrman

"Dacă cineva vrea să susţină că Dumnezeu a inspirat fiecare cuvinţel al scripturii, ce rost ar avea asta dacă nu avem cuvintele originare ale scripturii? În anumite locuri, aşa cum vom vedea, pur şi simplu nu putem fi siguri că am reconstruit cu acurateţe textul original. Este cam greu să ştii ce înseamnă cuvintele Bibliei dacă nici măcar nu ştim care sunt cuvintele ei!

Aceasta a devenit o problemă pentru viziunea mea asupra inspiraţiei, căci mi-am dat seama că nu ar fi fost mai dificil pentru Dumnezeu să păstreze nestirbite cuvintele scripturii decât i-a fost să le inspire iniţial. Dacă el dorea ca poporul său să aibă cuvintele sale, cu siguranţă i le-ar fi transmis lui (şi poate le-ar fi transmis cuvintele într-o limbă pe care s-o înţeleagă, mai degrabă decât în greacă şi ebraică). Faptul că nu avem aceste cuvinte ne arată, gândeam eu, că el nu le-a păstrat pentru noi nestirbite. Iar dacă el nu a produs acest miracol, nu pare să existe niciun motiv de a crede că el a produs miracolul anterior, cel de a inspira aceste cuvinte." - Bart D. Ehrman, Misquoting Jesus. The Story Behind Who Changed the Bible and Why.

"Nu numai că nu avem originalele, nu avem nici măcar primele copii ale originalelor, sau copii ale originalelor ale copiilor ale copiilor orginalelor. Ceea ce avem sunt copii făcute mai târziu – mult mai târziu. În majoritatea cazurilor, acestea sunt copii făcute secole mai târziu. Iar aceste copii se diferenţiază unele de altele în mii de locuri, astfel încât par texte total diferite."

1. http://youtu.be/m11-G-da8D0?t=4m20s
2. http://youtu.be/5meCMUzyvNo
3. http://youtu.be/MKcK9qY6EsE
4. http://youtu.be/p2gHhQSaaFw
5. http://youtu.be/0d54ROt0ens
6. http://youtu.be/BT5k1pK16fg
7. http://youtu.be/oGAwsroMwSc
8. http://youtu.be/3RlzNRlMkIU
9. http://youtu.be/mIFJ0nUbN4c
10. http://youtu.be/ZWY2rHD_ET0

Oare cât la sută a mai rămas din varianta originală a Noului Testament? A mai rămas ceva?

În acest caz, chiar şi pentru un creştin convins, nu este greşit şi inconştient să consideri că Biblia este "cuvântul lui Dumnezeu", să-ţi bazezi o întreagă viaţă pe acele scrieri, considerându-le adevăruri absolute şi legi universale (deseori luând decizii în defavoarea ta, din cauza lor) şi, mai ales - pentru cine este cazul - să discriminezi, să urăşti, să ameninţi sau să-i constrângi şi desconsideri pe alţii, încălcându-le drepturile de om, pe baza acelor copii ale copiilor ale altor miilor de copii scrise de nişte primitivi, care se contrazic între ele?