| Jardelin a întrebat:

O intrebare pentru crestini, indiferent de confesiune.

"Intiia mea carte, Teofile, am intocmit-o despre toate cite a inceput Iisus a face si a invata" Fapte (1:1)

Asa isi incepe Sfintul Evanghelist Luca, cartea Faptele Apostolilor adresata lui Teofil, un nobil roman convertit la crestinism. Ceea ce imi staruie mie in minte, ori de cite ori ma gindesc la acest verset, este sintagma "a inceput Iisus a face si a invata". "A FACE si A INVATA". Sa luam aminte la ordinea verbelor: a face si a invata. Adica, Iisus mai intii a facut si apoi a invatat. Repet, mai intii a facut El insusi si apoi a invatat pe oameni!

Tu crestine, care scrii aici pe forum spune sincer, urmezi exemplul lui Iisus? Adica, inainte de a da sfaturi pentru altii cum sa fie mai buni, mai crestini, ai facut tu cele ce-i sfatuiesti pe altii?

Eu recunosc, ca desi ma straduiesc sa duc o viata crestineasca, am dat si sfaturi despre unele lucruri pe care eu insumi nu le-am facut asa cum trebuie.

(NSAF)

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ezra 7:10,, Căci Ezra îşi pusese inima să adâncească şi să împlinească Legea Domnului, şi să înveţe pe oameni în mijlocul lui Israel legile şi poruncile.,,
Ai perfecta dreptate, Jardelin. De multe ori nu este nevoie de cuvinte, pentru ca faptele noastre striga mai tare decat vorbele. Cuvantul nostru nu are putere daca noi nu suntem o pilda pentru cei din jurul nostru. Eu nu pot sa spun fiului meu sa nu fumeze, daca eu sunt cu tigara in gura. Copiii nostri copiaza ceea ce vad la noi. De aceea este imperios necesar ca noi sa fim un model de viata pentru ei. Sa le inradacinam de mici adevaratele valori, credinta care este cea mai scumpa comoara. Fiul meu a plecat astazi departe, si eu cu lacrimi in ochi i-am spus: Mama, stiu ca nu te vei indeparta de Domnul si de biserica, stiu si am incredere ca este bine inradacinat in Domnul, nimeni si nimic nu il va smulge din mana Lui. Ca mama o sa il port pe brate de rugaciune si Dumnezeu va avea grija.Proverbe 22:6,, Învaţă pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, şi când va îmbătrâni, nu se va abate de la ea.,, Domnul sa ne ajute sa fim cu adevarat crestini si acest lucru sa se vada prin cuvintele mele, atitudinea, comportamentul, faptele, dragostea.

| Jardelin explică (pentru EmaS):

Multumesc pentru raspuns Ema! Insa, aici nu era vorba despre modele si despre educatia copiilor. Am intrebat daca aici pe forum sau in viata de zi cu dam unor semeni de-ai nostri niste sfaturi legate de viata crestina, dar noi insine nu respectam acele sfaturi. Spre exemplu, eu fiind ortodox sfatuiesc pe cineva sa se roage si sa posteasca dar eu insumi nu fac aceste lucruri. Tu ai sfatuit pe cineva ceva, fara ca tu sa pui in aplicare acea invatatura in viata ta?

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Recunosc ca nu pot sa fiu suta la suta asa cum trebuie, insa ma straduiesc sa fiu ceea ce spun si invat pe altii. Atunci cand gresesc nu imi este greu sa spun iarta-ma.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Uachhhhhhhhhhh
Decit s zuc la cineva iarta ma mai bine ii fac bine de 3 ori pe zi fara sa i fiu dator.

| Jardelin explică (pentru ManStrong):

"Decit s zuc la cineva iarta ma mai bine ii fac bine de 3 ori pe zi fara sa i fiu dator."

E bine si cum ai zis tu, intr-un fel. Dar, a-i face unui om caruia i-ai gresit, bine de trei ori pe zi, ridica o problema. Trebuie ca acel om sa primeasca binele tau! Daca nu-l prieste ce faci? Poate ca omul asteapta din partea ta mai intii o declaratie de regret, sa auda de la tine, din gura ta, ca iti pare rau ca l-ai ranit si apoi va fi dispus sa-ti primeasca si binele pe care vrei sa i-l faci.

| ManStrong a răspuns (pentru Jardelin):

Nu m ai inteles.Eu ma refeream ca ii fac bine inainte de ai gresi.Deci in loc sa i gresesc ma silesc sa i fac bine ca sa nu gresesc si sa trebuiasca sa mi cer iertare.La asta m am referit.

| Raniia a răspuns:

Jardelin,teoria ca teoria dar practica ne omoara.Recunosc,am dat sfaturi si poate ca eu nu am fost asa cum trebuie.In fiecare zi ma straduiesc sa ma schimb in ''a face si a invata''.Imi doresc sa fiu lumina pentru cei din jurul meu, sa urmez exemplul lui Isus.Incerc sa nu ma concentrez prea mult pe ceea ce imi place sa fac, neglijand ceea ce mai si trebuie facut.Ma examinez in mod regulat in lumina Cuvantului lui Dumnezeu, pentru a fi sigura ca sunt pe drumul cel bun in umblarea mea de credinta.Una dintre modalitatile de a vedea acest lucru, este prin a testa cat de mult din dragostea lui Dumnezeu actioneaza in mine si prin mine.Depun eforturi pentru a construi un caracter excelent prin Cuvant. Vreau sa urmez exemplul Sau!

| Jardelin explică (pentru Raniia):

Multumesc Raniia pentru sinceritate! Cam asa e, sint de acord cu tine! Sintem tari la teorie dar de fapt trebuie sa lucram mult la practica! E bine ca tu te straduiesti in fiecare zi mai intii sa faci, pentru a putea apoi (si a avea dreptul) de a invata. Asa a facut Mintuitorul Hristos. Nu ne-a invatat pe noi oamenii nimic din ce sa nu fi facut El mai intii!

| Raniia a răspuns (pentru Jardelin):

''S-a dezbracat pe Sine Insusi si a luat un chip de rob, facandu-se asemenea oamenilor.S-a smerit si S-a facut ascultator pana la moarte''. Vreau sa ma impodobesc si eu cu smerenie si sa fiu tot mai mult ca El.O seara minunata iti doresc si binecuvantata!

| ManStrong a răspuns (pentru Jardelin):

Stii ceva? Isus era taiat imprejur, El in Sabat mergea la sinagoga su de sarbatori mergea la Ierusalim dupa lege.Ce parere ai in cute din acesate fapte facute de Isus te asemeni?

| ManStrong a răspuns (pentru Raniia):

Isus a fost rob, daca a fost sef la 12 oameni si uneorila 70?
Oare nu stiti sa priviti sau va lasati prostit de cine si cum vrea?

| Zenicide a răspuns:

"Eu recunosc, ca desi ma straduiesc sa duc o viata crestineasca" - nu te sradui prea mult ca esti din lut, nu vrem sa crapi, sau noroi - ce preferi big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jardelin,poate ca nu am inteles ce ai vrut tu sa afli,dar voi incerca sa-ti raspund:
Citatul pe care l-ai dat,se refera la felul in care a procedat Iisus si nu un om,deci,daca ai totdeauna in fata SCOPUL pentru care a venit El printre noi,vei intelege si de ce atunci cand ne referim la Iisus trebuie respectata ordinea:FAPTELE si INVATAMINTELE Sale.
Noi oamenii suntem tentati,uneori bine-intentionat,sa dam sfaturi altora pe care suntem constienti ca nu suntem in stare (nu capabili) sa le ducem la bun sfarsit,din diverse motive. Iisus ne-a invatat ca fapta este cel mai bun exemplu pe care-l intelege fiinta omeneaca.El,exemplul,creaza in subconstientul nostru dorinta:"daca a putut el (cineva care doreste sa ne invete), pot si eu". Altfel, putem gandi:"spune el, dar este in stare sa si faca?".
O vorba din popor spune:"sa faci ce spune popa, nu ce face popa" Dece oare?

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Omule, tu spui ca nu ai inteles intrebarea mea, eu spun ca nu prea am inteles raspunsul tau! Eu am intrebat crestinii de aici daca pe forum sau in viata de zi cu dau unor semeni de-ai nostri sfaturi legate de viata crestina, si daca ei insisi respecta acele sfaturi. Adica, eu fiind ortodox sfatuiesc pe cineva sa se roage si sa posteasca dar eu insumi nu fac aceste lucruri. I-am rugat sa spuna sincer daca ei sfatuiesc pe altii lucruri pe care de fapt ei insisi nu le fac. Si ca sa ma fac mai bine inteles am dat exemplul Domnului Hristos care mai intii a facut (a practicat), si apoi a invatat pe altii lucrurile facute de el.

Desigur ca in viata de zi cu zi putem primi sfaturi si de la oameni care nu respecta cele ce ei insisi sfatuiesc. Spre exemplu nu este rau daca luam in considerare sfatul unui alcoolic care intr-un moment de luciditate, te sfatuieste "Sa nu bei, uite in ce hal am ajuns eu. Poti sa ajungi ca mine!". Si exemplele pot continua.

Insa in ceea ce priveste sfaturile legate de viata crestina, parerea mea este ca cel care da semenea sfaturi, este foarte bine daca le-ar intari prin exemplul personal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Pai eu tocmai asat ti-am spus in raspunsul meu.Te rog sa-l mai citesti, cu atentie.

| GhuRtty1989 a răspuns:

Desi nu prea scriu pe forul decat din craciun in paste(imi place mai mult viata reala) ma incumet sa iti dau un raspuns:
nu pot sa spun ca viata mea este ca si a lui Isus, nu pot sa spun ca fac tot ce ni-a spus El, dar incerc. daca imi cere cineva un sfat nu ii spun sa faca ce am facut eu ci ceea ce a facut Isus, il trimit la sursa. daca este cazul spun si modul cum am procedat eu, fie bun fie rau.