| DanielCotabita a întrebat:

O rugaminte pentru studentii la teologie si altii mai versati in studiul biblic. Rog ateii sa nu bage strambe si motive de scandal. Vazui o intrebare cu Pamantul din biblie, ba plat, ba sferic. Unde scrie ca e sferic sau ca are forma de bila, sau ca are volum, ma rog, sa deducem ca are forma pe care o stim azi. Ca rotund e si un cerc desenat cu compasul, si tot plat ramane, poti sa il umfli cu pompa. Multam.

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia spune ca pamantul este rotund, inainte ca oamenii de stiinta sa ateste acest lucru.
" Cînd a întocmit Domnul cerurile, eu (înţelepciunea) eram de faţă; cînd a tras o zare pe faţa adîncului, cînd a pironit norii sus, şi cînd au ţîşnit cu putere izvoarele adîncului, cînd a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, cînd a pus temeliile pămîntului, eu eram meşterul Lui, la lucru lîngă el, şi în toate zilele eram desfătarea Lui, jucînd neîncetat înaintea Lui, jucînd pe rotocolul pămîntului Său, şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor. (Proverbe 8:27-31)"

Apoi în cartea Isaia găsim următoarea afirmaţie:

",, Nu ştiţi? N’aţi auzit? Nu vi s’a făcut cunoscut de la început? Nu v’aţi gîndit niciodată la întemeierea pămîntului?"
El(Dumnezeu) şade deasupra cercului pămîntului, şi locuitorii lui sînt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)"

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Faptul ca pamantul are forma aproximativ sferica era cunoscut din vremuri precrestine.
Din niciun citat expus nu reiese ca Pamantul ar avea forma sferica, ba mai mult, citatele nici macar nu aduc in discutie subiectul acesta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

"Biblia spune ca pamantul este rotund"... si o farfurie este rotunda.

"şi le lăţeşte ca un cort"... pai din moment ce o luam pe interpretari, faza asta cu cortul nu te prea ajuta mai ales atunci cand zici ca pamantul este rotund.

Am vazut corturi "rotunde" si culmea, nu seamana cu forma pamantului. Din pasajele tale reiese ca pamantul e ca podeaua unui cort : plat, rotund si are un "cerc" deasupra lui.

Asa ca o curiozitate, de ce nu a zis zeul tau direct "ba, e rotund si se roteste in jurul soarelui"? Nu era mai simplu decat sa vorbeasca in rime, sa o arda gangsta sau sa se creada The Riddler?

Cand va pun eu anumite intrebari si va inchid, una din scuzele pe care le bagati este "pai oamenii de atunci" sau "tu compari oamenii de acum cu cei de atunci" sau altele de genul. Daca oamenii de atunci erau chiar atat de prosti (a se vedea exemplul cu adam si eva care au fost pacaliti de un animal VORBITOR), de ce o arde zeul tau gen The Riddler? Daca erau chiar atat de speciali din pdv intelectual, in loc sa vorbeasca in plide sau alte chestii de genul, putea sa spuna direct "ba, e rotund". Chiar atata presupun ca puteau sa inteleaga nu?

* de fapt, din moment ce creatia suprema a acelui zeu a fost pacalita de un animal VORBITOR, pana si un simplu "ba, e rotund" ar fi fost prea complicat pentru ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Cercul Pamantului, rotocolul Pamantului, e doar bolta cereasca, adica cerul, de asta dumnezeu sade deasupra cercului, adica in cer.

| DanielCotabita explică (pentru EmaS):

@EmaS
"rotund", "rotocol" si "cerc" fac foarte bine referinta la... cerc. Intrebam altceva.

| Inferno a răspuns:

Nu scrie, insa anumite pasaje pot fi interpretate si sucite de asa maniera incat sa afirme ca Terra este plata, respectiv sferica.

| danay72 a răspuns:

Isaia40:22

| DanielCotabita explică (pentru danay72):

Interesant. Martorii lui Iehova sunt un mare creier colectiv, lipsit de individualitati. Ai vorbit cu unul, ai vorbit cu toti. Toti gandesc la fel, toti raspund la fel. Uita-te te rog ce i-am raspuns lui sviri si porumbrodica. Nu mai vreau sa repet inca o data, doar fiindca voi va repetati involuntar unul pe altul.

| danay72 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Ma bucur ca observi unitatea in invatatura care este intre noi.De fapt s-a prezis ca acest lucru se va intampla in adevarata forma de inchinare.Romani15:5,6

| DanielCotabita explică (pentru danay72):

Ai ratat adevaratul sens al raspunsului. Dar ma bucur si eu ca va bucurati cu putin. Asta e un merit al vostru pe care trebuie sa il recunosc.

| DanielCotabita explică (pentru danay72):

Oricum, ce ati demonstrat toti trei este doar faptul ca voi, Martorii lui Iehova, nu aveti un raspuns la intrebare si va amagiti reciproc, pe ambiguitatea unei traduceri, ca "rotund" nu este un cerc plan, ci o sfera. Stiu, o farama de logica din tine imi da dreptate, dar, iehoviceste vorbind, raspunsurile tale trebuie sa fie monotone, robotice si perfect aliniate cu cele invatate, indiferent de nuantele intrebarilor care va sunt adresate. Te inteleg.

| danay72 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Este demn de remarcat că Biblia descrie pământul ca fiind un cerc, sau, după cum mai poate fi tradus termenul ebraic folosit aici din Isaia40:22, o sferă.

| DanielCotabita explică (pentru danay72):

Cerc credeau si alte popoare ca e, deci plat.

Care e termenul ebraic folosit si care sunt sensurile lui? Mai e intalnit in biblie? Daca da, unde si cu sens?

| danay72 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Cuvântul ebraic chugh, tradus aici prin „cerc", poate fi redat şi prin cuvântul „sferă". Este interesant faptul că numai un obiect sferic apare ca un cerc din orice unghi l-am privi. Prin urmare, profetul Isaia face o afirmaţie corectă din punct de vedere ştiinţific, foarte avansată pentru epoca sa, care nu a fost influenţată de nici un mit antic.
Nu știu dacă mai apare și în alt loc.

| DanielCotabita explică (pentru danay72):

Preiei raspunsuri de pe internet si te folosesti de ambiguitatea termenului: "poate fi tradus".

Tradu asta:

18. Te va azvârli, te va azvârli ca pe o MINGE, pe un pământ întins, şi acolo vei muri, acolo vor veni carele tale cele strălucite, tu, ocara casei stăpânului tău! Isaia 22:18. Acelasi autor, aceeasi carte. Ajuta-te de asta: http://biblehub.com/lexicon/isaiah/22-18.htm. Si intreaba-ti colegii de ce e folosit aici cuvantul כַּדּ֕וּר (dur).

"Este interesant faptul că numai un obiect sferic apare ca un cerc din orice unghi l-am privi."

Citatul este: "El sta deasupra cercului Pamantului". Punctul de vedere este de sus.

"care nu a fost influenţată de nici un mit antic."

Afirmatie fara acoperire.

Iasaia vorbeste despre cercul Pamantului, la fel cum vorbeau si alte popoare. Nimic nou.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asta oricum nu te ajuta la mantuirea sufletului

| DanielCotabita explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nici pe tine ca intri pe TPU. Si totusi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Cel mai clar acest lucru este descris în Isaia 40:22: "El (Dumnezeu) este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului".

O seară bună!

| DanielCotabita explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

@Sviri
Eu scriu: Ca rotund e si un cerc desenat cu compasul, si tot plat ramane, poti sa il umfli cu pompa.

Tu scrii: Cel mai clar acest lucru este descris în Isaia 40:22: "El (Dumnezeu) este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului".

Ori n-ai citit atent intrebarea, ori ma iei la misto.

Hai o seara buna sa ai si tu.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, Dumnezeu spune prin profetul ISAIA a carei scriere a inspirat-o, ca, El locuieste deasupra CERCULUI pamantului, ISAIA 40:22, iar in Eclesiastul, 1:4; in Psalmi 104:5 spune ca pamantul va exista pentru totdeauna.

| DanielCotabita explică (pentru PorumbRodica1965):

Da, martorii nu citesc intrebarile cu atentie. Sau nu percep nuantele. Sau oricum raspund mecanic. Eu scriu: "Ca rotund e si un CERC desenat cu compasul, si tot plat ramane, poti sa il umfli cu pompa.", ea raspunde: "El locuieste deasupra CERCULUI pamantului", si apoi completeaza: pamantul va exista pentru totdeauna. Ce treaba are asta cu forma?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Am raspuns la afirmatia ta prima, dar tu ulterior ai consemnat, oricum nu mai puteam sa sterg. Da, si ce te deranjaza pe tine complectarea? Ti-a incurcat itele. Caracterul unor crestini ca si tine este scos in evidenta prin calomnie, dar nu vezi realitatea, ca nu poti, (2Corinteni 4:3-5). Desigur ca fiecare Martor iti va da acelasi raspuns, chiar daca ii contactezi pe martorii lui Iehova care locuiesc la Honkong, Honolulu, sau in orce alta parte a pamantului, pentru ca ei au aceeasi invatatura bazata numai pe CUVANTUL LUI IEHOVA DUMNEZEU, de aici se vede unitatea credintei, si-a inchinarii adevarate, promovarea intereselor lui Dumnezeu, fara traditie si obiceiuri. Fraternitatea noastra este mondiala, invata Adevarul, nu prezinta ipocrizii, forme de teatru, pentru a induce oamenii in eroare pentru bani, nu fac politica, isi iubesc semenii, motiv pentru care ii respecta si doresc sa le impartaseasca adevarul consemnat in Sfintele Scripturi. Fa si tu la fel. Nu ve-i pierde nimic, doar ve-i castiga. Noi depindem de Dumnezeu care ne-a creat, lui ii datoram viata noastra, si dorim sa infaptuim vointa Sa.

| DanielCotabita explică (pentru PorumbRodica1965):

Am primit raspunsuri de la un crestin, mai mult decat excelente. 3 Martori au dat acelasi raspuns, la fel de prost, incomplet si nepotrivit. Da, aveti o fraternitate, in naivitate, indoctrinare si stergerea personalitatii. Ma consolez ca persoanele inteligente nu se lasa de regula trase in secta voastra si continuati sa selectati doar persoane dupa tiparul vostru: creduli si uror influentabili.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Da, ma rog, daca tu ai un raspuns mai bun, si dai nota de inteligenta aleasa, foarte bine, pentru tine este important ca EEEul tau sa domine, indiferent, cum, pentru noi este important ca IEHOVA DUMNEZEU sa fie gasit adevarat si drept, apoi oamenii sunt in multe feluri, si Satan le orbeste mintea ca sa nu vada adevarul.Sa stii ca BIBLIA ne invata, ca,, nimeni nu vine la DUMNEZEU daca nu este atras de EL.Tu, stii de cine esti atras. Se vede.

| DanielCotabita explică (pentru PorumbRodica1965):

Nu era vorba de raspunsul meu si de eul meu, ci de raspunsul altcuiva, crestin ortodox.
Da, sunt atras de altcineva, simt, dar asta nu inseamna ca nu incerc sa il gasesc pe Dumnezeu. Martorii lui Iehova nu au putut niciodata sa ma ajute sau sa ma lamureasca. Imi par la fel de pierduti ca si mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om educat din Evul Mediu stia ca pamantul este sferic.
Autorii Bibliei nu au luat in calcul ca va fi citita si de atei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In evul mediu tot clerul era educat, fiindca doar ei cunosteau latina.iar biblia era predicata in latina. dupa ce a tradus-o martin luther au luat la cunostinta ceilalti oameni,

| Scarbo a răspuns:

IN biblia scrie ceva legat de cercul pamantului din VT, iar in NT, dupa cateva intamplari cu diavolul si iisus reiese faptul ca pamantul este plat, sau apocalipsa 8:1 unde psune cele 4 colturi ale pamantului, poate fi vorba de NSEV sau ca pamantul e plat, asta ramane de cum interpreteaza fiecare.

Răspuns utilizator avertizat
| Lămâie00 a răspuns:

Adica tu vrei sa zici ca pamantul este plat?

| ada92 a răspuns:

În antichitate, majoritatea oamenilor credeau că pământul este plat. Însă, în secolul al VI-lea î.e.n., filozoful grec Pitagora a emis ipoteza că pământul trebuie să fie o sferă. Cu toate acestea, cu două secole înainte ca Pitagora să formuleze această teorie, profetul Isaia a afirmat: „El stă deasupra cercului pământului" (Isaia 40:22). Cuvântul ebraic chugh, tradus aici prin „cerc", poate fi redat şi prin cuvântul „sferă". Este interesant faptul că numai un obiect sferic apare ca un cerc din orice unghi l-am privi. Prin urmare, profetul Isaia face o afirmaţie corectă din punct de vedere ştiinţific, foarte avansată pentru epoca sa, care nu a fost influenţată de nici un mit antic.
În antichitate, oamenii au fost fascinaţi şi de alte întrebări legate de cosmos: Pe ce se sprijină Pământul? Ce anume susţine Soarele, Luna şi stelele?
Cu aproape 3500 de ani în urmă, Biblia a afirmat că Pământul este suspendat pe „nimic" Iov 26:7

| a3e6u9 a răspuns (pentru ada92):

Cuvântul original folosit e "chuwg", care nu înseamnă sferă nici dacă-l rogi, înseamnă cerc, circuit sau compas, niciuna din ele nefiind sferică. Cei care au scris biblia puteau foarte bine să folosească cuvântul "duwr", care chiar înseamnă sferă sau minge și care e folosit în biblie dar în alte contexte.

Oamenii care au scris biblia își imaginau Pământul ca fiind un disc rotund și plat, cum e descris în cartea lui Enoch.

Pentru mai multe detalii:
http://forum.softpedia.com/topic/591015-biblia-si-pamantul-plat/

http://www.biblestudytools.com/lexicons/hebrew/nas/chuwg-2.html