| Dinustok a întrebat:

Oamenii au reuşit să proiecteze un organism al cărui cod genetic este în întregime sintetic.

Cand omul fabrica un ADN sintetic Duhul Lui Dumnezeu anima acel ADN ca sa se multiplice?

https://www.descopera.ro/......e-sintetic

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oamenii au reuşit să proiecteze un organism al cărui cod genetic este în întregime sintetic.
Acesta este un titlu al unui articol din mass media care este fake news.
Citește ce scrie în articol.
Au luat o ființă vie, o bacterie și i-au tot cârpit codul genetic.
Deci nu a făcut-o ei din bucăți, după un proiect al lor.
Ea era vie, a fost tot timpul vie, nu au făcut-o ei să fie vie, mai vie decât era înainte, Astfel ea avea suflet, anima, și înainte și după intervenția lor, Ea îl primise de la strămoșii ei, și îl păstrase. ADN-ul înlocuit era sintetic bucată cu bucată, dar ea nu era în totalitate ființă sintetică, făcută de ei. Totalitatea ei, integritatea ei de ființă vie nu a fost negată și contestată și înlocuită cu ceva creat de om.
Astfel ei au potcovit, cârpit o ființă vie cu activitatea lor, dar nu ei i-au dat viață. Deci pretenția titlului din articol nu descrie realitatea a ceea ce s-a întâmplat acolo, ci minte și dezinformează,

| Dinustok explică (pentru sadrian46):

De ce crezi ca am intrebat daca e vreo formula a vietii? Nu exista asa ceva pentru ca viata e energie dinamica si imateriala. Energia vietii este o forta ce actioneaza in materie doar in structurile biologice compatibile cu viata asa cum sunt organismele mono sau pluricelulare fie naturale fie sintetice create de om. Asa cum forta nucleara tare actioneaza doar pe distante comparabile cu nucleul atomic.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dinustok):

Când afirmi ceva este bine să o faci documentat și responsabil.
Astfel energie dinamică este un pleonasm. Energia este dinamică. Energia lipsită de dinamism nu are sens.
Apoi creezi termenul de energie imaterială. Probabil vrei să îl scoți apoi pe Dumnezeu și pe Duhul Sfânt din mânecă și să îi faci pe ei responsabili de aceea energie imaterială.
Sună frumos, dar nu spune nimic.
Deci de aceea ai pus întrebarea. Acum am aflat.
Nu are rost să aduci ca argument forța nucleară ca să demonstrezi nimicul dinamic imaterial.

| Dinustok explică (pentru sadrian46):

"Nimicul" e ceva.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Oamenii tai de "stiinta" au REUSIT sa OMOARE un milion de bacterii din care au luat cate o bucatica din ADN-ul lor, le-au lipit cum au vrut si uite noua bacterie "sintetica". Adica pe romaneste au reusit mai multe TRANSPLANTURI pe o bacterie. Tare neamule, au facut viata sintetica. Esti bun la....manipulari aidoma ca articolul respectiv, VIATA NOUA inseamna sa iei carbon+ hidrogen+ alte substante pure, sa le amesteci si sa iasa din eprubeta o NOUA fiinta, NU sa lipesti BUCATELE din ce a facut ALTUL, adica Dumnezeu si sa FACI (reanimi) aceiasi fiinta pe care a facut-o EL. Povesti pentru PROSTI.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si bacteria nu e organism?

| Octavian199 a răspuns (pentru Octavian199):

Poate creea din celula mama.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Chiar vrei sa dovedesti cu orice pret "nivelul tau intelectual"? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Zi-i ca nu e rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ce sa fie? Esti doar o bacterie (esti multumit?). rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Am zis eu ca suntem bacterii? Si ele sunt organisme ca orice animal.

| RAY a răspuns:

Steregoi tot cu acelasi aiureli ai ramas, de ce nu mergi in pesterea daca consideri ca cunoasterea, stiinta sunt ceva rau? de fapt de ce nu mergeti toti ignoranti in pestera, de ce va folositi de tehnologie daca unteti impotriva ei? uiti omule de cei 1000 de ani de evul mediu, e usor sa uiti, a fost raiul pe pamant atunci?

| Celcestietot a răspuns:

Omul momentan nu poate crea nimic, ci doar înlocui. Poate în viitorul îndepărtat ar putea crea viață, dar este cam improbabil.

| Dinustok explică (pentru Celcestietot):

Tocmai au creat motorul ADN sintetic insa doar Dumnezeu are forta vietii care sa alimenteze cu energie motorul.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dinustok):

Da, așa este. Omul crează doar cutia, că atât este posibil. Fără suflet nu se poate face nimic. De exemplu, păpușiile posedate de demoni care le mișcă. Ce spui?

| Dinustok explică (pentru Celcestietot):

Cam asa ceva. Tot timpul ceva misca materia. Ceva il misca si pe om sau ii da energie. Si o stanca se misca. La nivel cuantic totul se misca sau vibreaza. Si la zero absolut exista vibratie pentru ca Heliul este in stare lichida la presiunea de o atmosfera si la temperatura zero absolut. Asta e o dovada ca exista particule subcuantice ale caror nivele de energie sunt sub nivelul constantei Planck. Cu cat vibratia cuantica este mai mare cu atat masa e mai mare. E = h*f = m*c^2.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dinustok):

Da, tot ce ai spus este corectwinking. Sufletul este energia care nu poate fi creată decât de Dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns:

Omul face toata treaba, nu zeii fictivi.

| Mircea08 a răspuns:

Ai intrebat ce face Dumnezeu in acest caz, asta inseamna ca tu crezi in Dumnezeu, altfel nu ai fi pus o intrebare de genul " cineva, care de fapt nu exista, poate face un anume lucru?". Daca asa ai pus intrebarea atunci nu pot raspunde decat cu ceea ce Dumnezeu ne-a spus noua in legatura cu asta, si Dumnezeu a spus :
"El, răspunzând, le-a zis: Cel ce seamănă sămânţa cea bună este Fiul Omului. Tarina este lumea; samanta cea buna sunt fiii imparatiei; iar neghina sunt fiii celui rau." Duşmanul care a semănat-o este diavolul; secerişul este sfârşitul lumii, iar secerătorii sunt îngerii."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 13/37-39)
Cei care nu are Duhul lui Dumnezeu nu sunt ai lui :
"Dar voi nu sunteţi în carne, ci în Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel 8/9)
Modul in care satana se joaca cu restul nu intereseaza pe nimeni. Ei au avut libertatea sa aleaga daca slujeste lui Dumnezeu sau lui satana. Cine slujeste lui Dumnezeu va avea plata de la Dumnezeu, ceilalti vor avea plata de la satana. Partea proasta e ca nimic bun nu gasesti la satana, iar atunci cand iti da plata nu poate sa iti dea decat ceea ce are!