| arminius a întrebat:

Oare din ce cauza in niciun verset din nicio Biblie nu este prorocita nasterea lui Dumnezeu Fiul, ci doar venirea lui Simon Bar Kochba care era messia evreilor?

O fi nasterea lui Dumnezeu ca om, un mizilic fata de nasterea acestui Messiah?

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Facere 49:10 Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele. Num 24:17 Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel şi va lovi pe căpeteniile Moabului şi pe toţi fiii lui Set îi va zdrobi. Deuteronom 18:15 Prooroc din mijlocul tău şi din fraţii tăi, ca şi mine, îţi va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultaţi. Isaia 1:3 Boul îşi cunoaşte stăpânul şi asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaşte; poporul Meu nu Mă pricepe. Isaia 7:14 Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. Ieremia 23:5 Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David Odraslă dreaptă şi va ajunge rege şi va domni cu înţelepciune; va face judecată şi dreptate pe pământ. Osea 6:3 Să-L cunoaştem, să ne sârguim să cunoaştem cine este Domnul! Venirea Lui este sigură ca ivirea zorilor. Că El va veni la noi ca o ploaie timpurie şi ca o ploaie târzie care adapă pământul". Psalmul 72:10 Împăraţii Tarsisului şi insulele daruri vor aduce, împăraţii arabilor şi ai reginei Saba prinoase vor aduce.

| arminius explică (pentru EmaS):

Si unde vezi tu aici ca e vorba de NASTEREA lui Dumnezeu junior?

Am impresia ca tu nu intelegi ce citesti!

Vezi de ce nu e buna religia?
Nu e buna pentru ca iti ia mintile!

| EmaS a răspuns (pentru arminius):

Mie religia mi-a deschis orizontul.Inteleg ceea ce vrea sa ne spuna Dumnezeu.Trebuie sa fi luminat de Duhul Sfant ca sa intelegi.

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Si cand ramaneti fara argumente o dati cu duhul sfant si cu iluminarea.
Felicitari arminius, tine-o tot asa.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Si ce crezi ca pierd eu ceva?

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Nici nu am sugerat asta