| Marck94 a întrebat:

Oare cand murim, nu o sa mai fim constienti de nimic? E trist. Suntem doar animale care ne descopunem si nu exista nimic dupa moarte. Vorba aia " mortii cu mortii, vii cu vii" Am dreptate? Imi e frica de acel necunoscut daca o sa mor.

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stie nimeni ce urmeaza dupa moarte: nici crestinii, nici ateii, nici musulmanii, nici hindusii, nici budistii, etc.

| RAY a răspuns:

Da man cand mori nu esti constient de absolut nimic, cei care povestesc vor sa ofere sa sperante si sa se imbogateasca, si mie si mie mi sau facut oferte sa povestesc minciuni dupa ce am fost 3 zile in coma de catre biserica penticostala baptista, dupa ce m au vizitat, dar eu am spus adevarul nu esti constient de absolut nimic, se fac afaceri de milioane de euro dragi mei din povesti de astea, prosti sunt multi care cred in de astea

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Marck94):

Nimic man, nu esti constient de absolut nimic, astia cu povestile ori au halucinati, ori sunt platiti bine de catre astia

| Golyat18 a răspuns (pentru RAY):

Pai si samanii aveau vedenii, doar ca de la droguri si alte. tampenii.
Si Mahomed a avut dar el era epileptic.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Golyat18):

Omul nu stia ca era bonav

| Violleta2022 a răspuns:

Si daca exista o alta lume dupa ce murim, una unde nu ne doare nimic si traim fericiti?
Trist este pentru familia celui mort, ca ei sufera, cel mort poate a trecut intr-o lume mai buna, fericita, oricum nu-l mai doare nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Welcome to the club. Asa cum spunea un user aici pe site, nimic nu se pierde, totul se transforma. Asa cum constienta ta exista in acest moment, ea nu se pierde, ci isi schimba forma(asta speram cu totii).

| minrest a răspuns:

Vorbeste pentru tine. Animale sunteti voi, purcelusii.

| zurick a răspuns:

Nu exista niciun "daca o sa mor", sigur vei muri mai devreme sau mai tarziu.Inceteaza sa te gandesti la acel necunoscut, daca nu il poti accepta, este parte din noi.
Nu este trist, este real.Ne este frica pentru ca nu suntem obisnuiti, pentru ca nu cunoastem, dar odata morti frica nu va mai exista.
Opreste-te din a te teme din ceva ce nu poti schimba,

| AliGab a răspuns:

Constiinta va exista si dupa moarte. De fapt, constiinta este parte integranta din suflet. cum ai grija sa iti fie sufletul acum, asa va fi si dupa moarte: plin de iubire si credinta, sau plin de rautate si judecati?

| Mclaren12 a răspuns:

Povestea cu raiul si iadul este deja veche. Asa cum copiii sunt speriati de parinti sa fie cuminti ca sa nu le aduca Mos Craciun numai nuiele, asa sunteti si voi, "oameni maturi", speriati de religie sa va supuneti ca, sa nu va arda sufletul in iad. Vaticanul si alte institutii reprezentate de biserici crestine o duc foarte bine de pe urma voastra. Orice ar fi dupa moarte, este evident ca n-are legatura cu balivernele jîdanilor in care credeti voi orbeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Umple-ti timpul cu ceva, orice. Sport, citit, iesit cu prietenii, mers cu bicicleta, munca. E cel mai bun sfat.
Crede-ma ca nu vrei sa te adancesti in astfel de ganduri.

| SkandallKamataru a răspuns:

Sper ca esti sarcastic, insa daca tu chiar crezi ce spui... ce pot sa zic, esti facut gramada.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

O sa fi inexistent, u vei mai fi, nu vei mai sti nimic, ca un somn, daci n-o sa ai nici-un sentiment de frica.

| HDeNiSaR a răspuns:

Biblia arata in Eclesiastul 9:5 ca''mortii nu sunt constienti de nimic '' insa Biblia vorbeste si despre o inviere care va avea loc in Ioan 5:28, 29.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns:

Păi dacă ne luăm după evoluție sau ideile nevenite din Biblie, practic tu ești nimic, n-ai nici o valoare, ești doar un animal,, evoluat,, care se va naște și apoi va muri, nimic bun. Trist! Dar Dumnezeu a pus în noi idea de,, ce va fi după moarte,, iar El răspunde foarte ușor acestei întrebări, în Biblie. Fiecare îți va primi răsplata pentru binele sau răul pe care l-a făcut în timp ce trăia. E adevărat, viața e ca un abur, stă puțin și dispare, dar apoi se va transforma înapoi într-o picătură de apă, care va cădea în locul unde era aburul când era abur. Când murim, nu dispărem de tot, ci vom avea o destinație. Rai ori Iad, iar Dumnezeu vrea să fi în iad, din acest motiv a dat pe singurul Său Fiu, ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viață veșnică.
Morții cu morții și vii cu vii nu știu ce ar vrea să spună, DAR probabil spune că vii au misiunea dea crede în Iisus și al urma, pe când morții nu mai pot face asta niciodată.

| Xena20 a răspuns:

Stai liniștit, că nu e adevărat, asta e o iluzie doar, in realitate sufletul e nemuritor. Știu de la cineva care a avut o experiență de moarte clinică și și-a părăsit corpul și a văzut totul din afara (tot ce s-a întâmplat în realitate în jurul ei). Știu asta de la o persoana care a avut o astfel de experiență în realitate, nu din cărți. Deci stai liniștit că ce zici tu aici e doar o iluzie. Nu există moarte, doar corpul moare, sufletul e nemuritor!

| 135Raul790 a răspuns:

Cum poți spune că nu există nimic după moarte? Când un om moare, sufletul se urcă în ceruri și corpul se întoarce înapoi în pământ fiindcă din pământ a fost făcut. Apoi, sufletul respectiv este dus la judecata Lui Dumnezeu și este judecat în funcție de faptele pe care le-a făcut pe pământ. După ce a fost judecat sufletul respectiv, dacă a făcut fapte bune ajunge în rai, dar dacă a făcut fapte rele în toată viața sa ajunge în iad. Noi, oamenii, când murim, trupul nostru moare, dar sufletul nu. Sufletul urcă în ceruri și trupul se întoarce în pământ fiindcă din pământ a fost făcut.

Răspuns utilizator avertizat