| soimos a întrebat:

Este oare crucea un simbol al mortii?
Anticii il considerau ca insemnul unei morti nedemne, pentru ca numai infractorii mureau pe cruce.
Asadar ei nu puneau crucea pe mormintele celor dragi.
Cum de a ajuns acest simbol al batjocurii lui Isus sa fie in varful bisericii?
Nu cumva crestinismul este doar o religie a batjocurii si a suferintei infinite?

Daca nu, atunci de ce Isus ne cere sa facem asta:

"Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea, şi să Mă urmeze." Ev.Matei 16:24

Sa-l urmam pe drumul Golgotei?

Nu credeti ca scopul vietii noastre este fericirea si nu suferintele nesfarsite indurate de el?

Credeti ca merita sa urmam calea lui, desi el nu este Mantuitorul pentru ca adevaratul Mantuitor este Dumnezeu care este Iehova/Yahwe:

11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!

Ce ati inteles acest verset biblic?

5 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Cea mai simplå teologie a crucii este Omul-Hristos råstignit pe ea, cu bratele întinse, într’un suprem gest de iubire si de iertare adresat omenrii de atunci si de oricând.
Apoi :
Cor 1 :
17 Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu înţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos.
18. Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
Apoi :
Ce intelegem noi din cele spuse de Sf Ap :Cuvântul de cruce este smintealã pentru iudei, nebunie pentru pãgâni, dar pentru noi (crestinii) mântuire,'' spune Sf. Apostol Pavel"
Apoi :
Pct 11
Facerea 1:26 "Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră " Noastra= Sf Treime (Tatal, Fiul si Sf Duh)
Ioan 1:
"La început era Cuvîntul(Iisus), şi Cuvîntul(Iisus) era cu Dumnezeu, şi Cuvîntul(Iisus) era Dumnezeu. 2 El(Iisus) era la început cu Dumnezeu. 3 Toate lucrurile au fost făcute prin El(Iisus); şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El(Iisus). 14 Şi Cuvîntul(Iisus) S-a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. (Evanghelia dupa Ioan 1:1-3,14)
Apoi :
Chiar Iisus spune în Evanghelia după Ioan 14:6, "Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine."
Apoi :
Ai vazut ca nu esti greu de cap si ai priceput ca mintuirea se face numai prin Iisus

| soimos explică (pentru Urzi23):

Esti bata!
m-ai dat gata cu inteligenta ta, tot asa cum m-ai dat gata cand mi-ai explicat in cazul lui Iov ca Satan la ispitit pe Dumnezeu!
ha ha ha, ce m-a mai distrat!
Ma da bou mai e "dumnezeul" tau daca se lasa prostit de slugile lui!

Ce zice Isus este rahat cu perje atat vreme cat nu dovedesti cu versete biblice ca el, Isus, nominalizat clar, este parte a "Sfintei Treimi" pentru ca fara acei doi aliati "divini", el nu este Fiul lui Dumnezeu, si nici Dumnezeu, ci un amarat de cioflingar vagabond condamnat ca un infractor de rand!
Fara Treime Isus nu este Dumnezeu, si Treimea din cartile lui Pinochio si Greuceanu nu au nicio valoare, asa ca te astept cu dovada Biblica a "sfintei Treimi" din care sa aflam cum Isus a devenit propriul sau fiu si propriul sau tata, bineinteles "randuind-o" pe mama care l-a nascut!

| MMihai a răspuns:

Crucea are semnificația de apartenență la creștinism.
Sunt foarte multe morminte de atei, cu cruce!

| soimos explică (pentru MMihai):

Nu la asta se refera intrebarea! Ci la faptul din ce cauza biserica si-a luat ca semn distinctiv un obiect al batjocurii si a suferintei pe care a fost batjocorit si ucis chiar Isus, si de ce le pune la capatai la toti crestinii decedati acest semn al batjocurii?
Sa fie din cauza ca biserica crestina este o biserica care batjocoreste oamenii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crucea = Idol Ceoplit

Dupa parerea mea.