| AvalohAlyn a întrebat:

Oare chiar se mai intampla ceva dupa moarte?
Voi ce simtiti?
Eu cred ca reincarnarea este mai plauzibila decat sa arzi in cazane cu foc si smoala(ceea ce e absurd, nu credeti)? Daca exista viata dupa moarte este cu totul altceva decat ce spun popii cu rai si iad.Adica ceva mult mai complex si mai frumos.Nu credeti ca e absurd sa arzi vesnic? Unde suntem? In desene animate? Cu dracusorii care vin dupa tine sa te ia si sunt multi si vor sa iti ia sufletul..penibil.Totusi poate sa existe rai si iad dar sa fie doar niste stari,fara foc,smoala,gheata,pucioasa, tartar etc.Sa fie niste stari emotionale negative sau pozitive eterne. Oricum chiar viata dupa moarte e ceva mult mai complex si diferit fata de ce cred crestinii.Nu poate fi asa,ca in desene animate,cu draci si foc.
Dumnezeu e mult mai inteligent,superior si complex decat credeti,ca sa fie atat de primitiv ca in Biblie mai ales Vechiul Testament care chiar nu este sub inspiratie divina,nu poate fi,nu exista motive pentru ca Iahve de acolo e foarte primitiv si barbar fata de cum ar trebui sa fie, asa ca in Noul Testament.
Voi ce credeti despre viata dupa moarte? Cum ar putea fi dupa voi?

10 răspunsuri:
| suntsuper a răspuns:

Deocamdata, nu avem de unde sa stim, asta e tot ceea ce e cert. Reincarnarea mi se pare si mie o ipoteza interesanta, dar nu stiu in ce procent ar fi plauzibila

| Moise_Samuel_1994 a răspuns:

Sti de ce tu ti sa crezi ca după moarte nu va fi cu iad si cu rai? Deoarece pentru ca nu iti convine si esti costient/constientă ca nu vei ajunge in rai, aceasta întrebare mi-am pus-o de foarte multe ori si as fi dorit si eu ca sa nu fi existat iadul dar nu se poate asta. Am aflat solutia numai după ce am citit din biblie si mi-am dat seama ca o sa ajung in iad daca nu o sa fac fapte bune si sa il slujesc pe Dumnezeu. Asa ca sa nu crezi ca treaba cu iadul, raiul, smoală Sunt din desene animate, gandeste-te foarte bine si nu mai încerca sa găsesti un raspuns benefic pentru tine cum ar fi reîncărcarea sau altele deoarece aceste sunt false si te minti singur

| Nilsson a răspuns:

Eu nu vad ce relevanta ar avea reincarnarea (daca exista) din moment ce nu tii minte nimic din viata anterioara. In viata acesta avem constiinta si in care luam decizia sa slujim binelui sau raului.

Nu cred in povesti cu dracusori veseli si cazane cu smoala care ard vesnic, dar cred ca Dumnezeu va pedepsi raul la sfarsitul istoriei, iar moartea si suferinta vor fi distruse pentru totdeauna

| VelaJohnny a răspuns:

„Oare chiar se mai intampla ceva dupa moarte? Voi ce simtiti?" - ai impresia ca vorbesti cu niste morti? laughing

| untu a răspuns:

Nu exista reincarnare, dar exista viata dupa moarte!

| T0T a răspuns:

Nici reîncarnarea nu e plauzibilă din punctul de vede individual al unui om. Atâta timp cât îți pierzi personalitatea și memoria ești mort. Reîncarnarea își pierde așadar relevanța. Dacă vrei ceva plauzibil e să iei moartea ca atare, ca oprirea funcțiilor biologice urmată de descompunere. După particulele din care erai alcătuit vor intra în componența altui sistem universal.

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Tu in ce crezi? Adica ce crezi ca se intampla dupa moarte, dupa parerea ta?

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu am o părere fixă. Dar aș vrea să fie ceva frumos. Aș vrea să fiu într-un loc în care să îmi găsesc pacea, un loc în care pot să fiu într-un mod paradoxal fericit.

| TabletaSB a răspuns:

Viata dupa moarte e prelungirea celei de aici, precum ziua de maine.
Daca traiesti cu Dumnezeu prin urmare si dincolo va fi acelasi lucru. Moartea e o trecere.

| Mașka98 a răspuns:

Eclesiastul9:5,6:
Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.