| somios a întrebat:

Oare cine ne-a dat Liberul Arbitru?
Daca ne este binecunoscut faptul ca Dumnezeu ne Stie Dinainte soarta la toti, si ne controleaza pe toti, ba chiar ne cere la modul imperativ sa ii urmam Legea?
Iar acesta cerinta de a urma Legea este una imperativa, la care nu exista o alta alternativa decat cea a Diavolului, adica aceea de a iesi de sub Legea lui Dumnezeu, adica aceea de a urma "Liberul Arbitru"!
Asa ca ii rog pe crestini sa nu mai spuna ca Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, pentru ca acel Liber Arbitru a fost dat de Diavol, odata cu oferta din gradina Edenului, aceea cu gustatul din pomul cunoasterii binelui si raului!
Acesta era prima iesire a omului de dub porunca lui Dumnezeu!

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cum poti sa spui ca nu ai libertatea sa alegi? Te-a fortat cumva Dumnezeu sa crezi in El? El isi arata bunatatea si indurarea Lui fata de tine pentru ca inca nu te-a nimicit pentru toata blasfemia ce o arunci asupra Lui? Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,

| beaa a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru pentru a putea alege daca vrem sa-i slujim sau nu.

| Thunder a răspuns:

Oare cine ne-a dat Liberul Arbitru?

Simplu fapt ca ne-am nascut.

Răspuns utilizator avertizat
| Thunder a răspuns (pentru somios):

Da-o naibii de funda. Chiar trebuie sa dau mura in gura pentru toti care nu inteleg ceea ce am vrut sa spun. E de la sine inteles faptul ca ne nastem liberi si cu creierasul pregatit sa acumuleze orice altceva decat tampenii, dar asta depinde si de fiecare om in parte, daca reuseste sa filtreze informatia primita sau nu.

| EmaS a răspuns (pentru Thunder):

Ia spune-mi, ai primit telefonul magic?

| Thunder a răspuns (pentru EmaS):

Nu. Dar am sunat eu si in felul acesta am aflat motivul intarzierii.

| EmaS a răspuns (pentru Thunder):

M-am rugat pentru tine. Sper sa fie bine.

| Thunder a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc.

| EmaS a răspuns (pentru Thunder):

Cu multa placere.Si acum merg la Biserica si ma voi ruga din nou si pentru tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Liberul arbitru este inventat de filosofi.
Acesta era prima iesire a omului de dub porunca lui Dumnezeu!
Da a ieșit de sub porunca lui Dumnezeu și a intrat sub porunca, sugestia Șarpelui, așa nu a făcut asta liber. Liber decii când te îmgroapă popa, dar asta nu îți mai servește la nimic. Pa și pu la toți.

| Jackal7 a răspuns:

Eu cred ca "liberul arbitru" al crestinilor a luat spaga.

Răspuns utilizator avertizat