| soimos a întrebat:

Oare cum de este posibil ca Sarpele care a adus oamenilor roadele intelepciunii, adica fructul cunoasterii binelui si al raului, este vazut in religia crestina ca Diavol?
Vi se pare normal acest lucru?
Iar Dumnezeul care a dorit sa ne tina in bezna prostiei si a necunoasterii sa fie crezut ca bun si iubitor?
Pun aceasta intrebare din cauza ca in religia mozaica, adica religia dupa care a fost copiat crestinismul, sarpele din Gradina Edenului nu este un Diavol, pentru ca idea unei personificari a raului gen "inger cazut" Diavol, sau Iad nu exista in religia iudaica!
Si ideea de Rau personificat ca Diavol, apare odata cu crestinismul

- Oare in crestinism este ceva rau sa dai oamenilor intelepciune?
Daca nu, atunci cum va explicati acest verset biblic:
1 Timotei 6.20. O, Timotei, pazeste comoara ce ti s-a încredintat, departandu-te de vorbirile deşarte şi lumeşti şi de impotrivirile stiintei mincinoase, 21. Pe care unii, marturisind-o, au ratacit de la credinta.

De cand stiinta este mincinoasa cand vedem ca legile ei pot deveni PC sau Internet,+ zeci de mii de alte realizari de care ne bucuram zilnic, si care numai minciuni nu se pot numi!
Daca stiinta este desconsiderata de crestinism ca fiind o minciuna si Dumnezeu pedepseste intelepciunea ...la ce va duceti la scoala, si nu stati toata ziua in biserica, ca se pare ca asa vrea si biserica si Dumnezeu?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia = cauta dar nu cerceta crede, stinta e tocmai opusul ei cum sa compari una cu alta religie = pamantul e plat, stinta pamantul rotund stinta nu doar afirma dar aduce si dovezi logice

| soimos explică (pentru anonim_4396):

> stinta nu doar afirma dar aduce si dovezi <
Poi atunci de ce considera Biblia ca Stiinta este o minciuna (vezi textul Biblic din Timotei postat in intrebare?

Nu cumva religia este o minciuna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Erau exemple de cum raspund ambele