| AvalohAlyn a întrebat:

Oare cum pot face să îmi răspundă Dumnezeu când îi vorbesc adică să îmi trimită un mesaj,sa îmi răspundă sau sa am un vis cu Dumnezeu,întreb asta fiindca știu foarte bine că în Biblie anumiți oameni au vorbit cu Dumnezeu și El le-a răspuns,ori l-au visat, ori l-au auzit, le-a răspuns la întrebări și i-au călăuzit. Vreau macar și mai ales sa Îl visez pe Dumnezeu pentru că sunt într-un moment din viața în care am nevoie de răspunsuri de la El.Am nevoie să îmi răspundă la niște întrebaru fiindcă în momentul asta viața mea e un eșec,e un dezastru,sunt confuz,nehotărât,nu am nicio valoare nici eu nici viața mea,nu vad nimic strălucitor in fata aducă vreun viitor cat de cat bun și nu vad niciun orizont,nu am nicio busola.
L-as întreba eterna întrebare De ce?
Adică de ce viața mea e așa cum e,de ce nu parte și eu de sănătate,de ce sufar de niste chestii psihologice că toc, anxietăți, depresii și a trebuit să mă chinui sibma chinui de 12 ani cu astea neavând practic adolescenta și tinerețe,când se va termina suferința și dacă și când voi intra și eu pe un făgaș normal al vieții,când voi avea parte și eu de bine și când va răsări și soarele pe strada mea sau macar o rază de vina pe strada mea,in cada mea și în viața mea, vreau macar sa vina o rază de soare la mine în viața, nici măcar tot soarele..As vrea daca as putea sa am un dialog cu Dumnezeu așa cum a avut Neale Donald Walsch sau macar un vis,sa îmi de-a un mesaj de speranță,de călăuzire sau sa îmi spună ceva și să îmi răspundă la de ce? Știu că e ciudat,dar stăteam și mă gândeam,ce ar fi că Dumnezeu să ne răspundă la întrebări și frământări așa cum i-ar răspuns lui Neale? Ce ar fi sa primim mesaje de la Dumnezeu sau sa Îl vedem,sau macar sa Îl visam? Ar fi bine,ar fi super,ar fi o necesitate,o nevoie Dar poate că cândva voi avea și eu un dialog cu Dumnezeu, acesta îmi va răspunde la întrebările mele chinuitoare și i va vindeca viața, până atunci num îmi mai rămâne decât speranță..deci nu râdeți,sunt foarte lucid însă chiar mă gândeam puțin la cărțile Conversații cu Dumnezeu ce sunt un fenomen în lume și cum i-ar vorbit lui Neale Dumnezeu și de aici mi s-a născut întrebarea mie de ce nu ar putea sa îmi vorbească? Mai ales că sunt multe cazuri și în Biblie și în cărți spirituale dar și mai ales că ar fi un mesaj de mare speranță și o revelație în viața mea și poate de ce nu voi scrie și eu o carte așa cum a scris Neale Donald cu dialogul dintre el și Dumnezeu sau macar niste texte pe blog și pe wattpad. Stiu, sunt doar un om, un visător.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ți-am mai răspuns dar degeaba - se pare. Nici o reacție de la înălțimea ta!

https://www.tpu.ro/......-dumnezeu/

poate cobori la nivelul nostru și ne dai un semn al măreției tale!

| StrongHeart a răspuns:

Pai ma omule,oamenii ai care au avut vise sau carora le-a vorbit Dumnezeu sau vreun inger in vis,erau oameni curati ca lacrima sufleteste,iar cei mai sfinti dintre sfinti se considerau cei mai pacatosi oameni si infimi ca sa nu cada in mandrie si slava desarta.
Stai si te gandesti degeaba. Daca vrei sa ai schimbari in viata,trebuie sa te intaresti in credinta,nu sa visezi la viziuni si scris carti sau ca esti vreun ales sau mai special ca altii.
Sunt sfinti parinti care au vazut minuni dar nu au avut voie sa spuna.Tu ai putea sa tii un astfel de secret?
Sunt calugari care s-au rugat zeci de ani neincetat ca sa le arate Dumnezeu taine si au fost martori la minuni.Tu cum te astepti sa iti raspunda? Adica ce ai tu asa special sa iti vorbeasca Dumnezeu?
Trebuie sa fii cel mai tare om spiritual,tare in credinta,sa nu ai deloc greseli,pacate,sa fii un om de care Dumnezeu sa vrea sa se apropie,sa stai mereu in rugaciune,doar asa ti se arata,asta e toata taina,multi asteapta minuni dar nu vor sa creada,nu vor sa se roage,nu asa functioneaza lucrurile.
Deci premiza de la care pornesti e gresita,trebuie sa vrei sa te cureti tu ca om de greseli si pacate si sa ajuti pe altii,nu sa fi vreun ales,ca la urma urmei toti suntem alesi,dar e diferit la fiecare,fiecarui om i se arata la un moment dat daca e pregatit sa duca ce a vazut sau ce a simtit,daca nu, inseamna ca nu e pregatit si trebuie sa se roage si sa se intareasca in credinta.
Deci daca ai pretentia sa vorbesti cu Dumnezeu, trebuie sa fii vreun om credincios cum nu s-a mai vazut, nu i se arata chiar asa, oricui.

| AvalohAlyn explică (pentru StrongHeart):

Neale Donald Walsch nu a fost vreun mare sfânt și are cărți 12 la număr cu dialogul dintre el și Dumnezeu făcut prin channeling, la fel și mulți new age-isti... oricum nu sunt de acord cu afirmația ta..eu vreau doar călăuzire din partea lui Dumnezeu iar eu citisem într-o carte a lui Arsenie Boca că Dumnezeu iubește un păcătos in proporții mult mai mariin care iubeste un Sfânt pe Dumnezeu.

Uite sa îți sau citatul exact:

Iubirea lui Dumnezeu faţă de cel mai mare păcătos este mai mare decât iubirea celui mai mare sfânt faţă de Dumnezeu.

Daca Dumnezeu ne vorbește,vorbește la toată lumea inclusiv și oamenilor simpliai citește și tu literatura New Age,însă că sa îți vorbească trebuie sa te conectezi cu El sau poate să îți vorbească chiar printr-o carte ce o citești,melodie care o asculți,articol de revista,citat frumos, muzica sau chiar intuiția ta la in moment dat

| AvalohAlyn explică (pentru AvalohAlyn):

"Am auzit plansul inimii voastre.Am văzut căutarea sufletului vostru.Stiu cat de mult tânjiți după Adevăr.L-ati căutat în durere și în bucurie.Mi l-ați cerut cu insistență, la nesfârșit.Sa Mă arat.Sa mă explic.Sa mă revelez.
Aceasta și fac aici, cu cuvinte atât de clare, încât nu se poate sa nu înțelegeți.Intr-un limbaj atât de simplu, încât nu se poate sa faceți confuzii.Cu un vocabular atât de obișnuit, încât să nu vă pierdeți in vorbărie.
Continua.Intreaba-Ma orice.Orice.Ma voi strădui să-ți aduc răspunsul.Voi folosi întregul Univers, că sa o fac Așa că, fii atent, aceasta carte nu e nici pe departe singura Mea unealta. Poti sa pui o întrebare, apoi pune cartea jos.Dar fii atent:
Asculta.Asculta cuvintele primului cântec pe care-l auzi. Urmareste informația din primul articol pe care-l citești. Povestea următorului film pe care-l vezi.Fraza întâmplătoare rostită de prima persoana pe care o  întâlnești.Sau șoaptă apei,oceanului, marii, vântului care-ți mângâie urechea-toate aceste instrumente  sunt ale Mele; toate aceste drumuri sunt deschise spre Mine.
Îți voi vorbi, daca vrei sa asculți.Voi veni la tine, daca Mă inviți.Iti voi arăta că am fost întotdeauna cu tine.
In toate modurile, pe toate căile, in toate felurile.

Sunteti întotdeauna o parte din Dumnezeu, deoarece nu sunteți niciodată departe de Dumnezeu.Eu sunt aici langa voi.
Acesta este adevărul ființei voastre.
Noi suntem Întregul.Prin urmare, acum cunoașteți întregul adevăr.
Pentru că adevărul este trupul și bucuria este sângele lui Dumnezeu, care este dragoste.

ADEVAR.
BUCURIE.
DRAGOSTE
Acestea trei sunt surori.Una duce la cealaltă și nu contează în ce ordine apar.Toate trei duc la Mine.Toate sunt  Eu.
Și astfel, Eu închei acest dialog așa cum a inceput.Ca și în cazul vieții însăși, el se închide în cerc, de unde a plecat.Vi s-a dar dragoste.Vi s-au dat răspunsurile la cele mai adânci mistere ale vieții.A mai rămas o singura întrebare:
Întrebarea nu este:Cu cine vorbesc?
Întrebarea este:Cine mă ascultă?

Fragment din "Conversații cu Dumnezeu(de Neale Donald Walsch)

| StrongHeart a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dumnezeu nu are nici o legatura cu cultura New Age.
De fapt "New age" are o tenta demonica as indrazni sa spun,sau cel putin pagana.
Si "chanelling" e o metoda prin care inviti spirite in viata ta. Daca asta iti doresti,nu ai decat.
"poate să îți vorbească chiar printr-o carte ce o citești,melodie care o asculți,articol de revista,citat frumos, muzica sau chiar intuiția ta la in moment dat"
Si de unde stii ca e de la Dumnezeu chestia aia care iti vorbeste? Poate e vocea propriei constiinte sau poate e din alta parte, poate chiar de la cel rau, depinde ce iti spune.
Imi pare rau sa iti sparg bula, dar ai muscat momeala, daca tu crezi lucrurile alea.Omul asta vrea doar sa faca bani de pe urma fraierilor care cred chestii inventate de el.
Exista un singur Adevar, o singura cale si singura scapare a omului, prin Hristos.
Cand te apuci sa amesteci diferite concepte care nu au legatura cu ele, e clar ca esti ratacit.Nu citesc literatura New Age,pentru ca nu vreau sa ma departez de la adevar.
Imi place sa pastrez lucrurile cat mai simple,ca sa nu fac confuzii.
Cum spunea Hristos.Ce e da,da.Ce e nu,nu.Ce e mai mult de atat e de la cel viclean.
Tu faci niste mari confuzii in momentul in care dai crezare acestor inventii.Un om care chiar vorbeste cu Dumnezeu,nu se apuca sa spuna altora despre asta si mai ales sa vanda carti pe tema asta,niciodata in viata asta un om a Lui Dumnezeu nu ar face asta.
Concluzia, pierdere de timp, confuzie, ratacire, nimic nou sub soare.

| NotNamed a răspuns:

Il suni si ii spui ca ai gasit cateva curv3 care o fac pe gratis sau faci tu cinste si il inviți cu aceasta ocazie la o petrecere la tine acasa cu multa bere si femei. Sa vezi mosul ce.ti raspunde. Chiar si cu FaceTime

| Irinel15123532 a răspuns:

Noi vorbim cu Dumnezeu prin rugaciune, El ne vorbeste noua inapoi prin Biblie cuvantul Lui viu. Citeste noul testament, toate vorbele Lui Dumnezeu sunt in Biblie, El iti poate vorbi si printr-un vis sau alt om, dar El vorbeste cel mai adesea prin Biblie, daca nu ne vorbeste mereu prin vise sau alti oameni, inseamna ca nu suntem pregatiti pentru asa ceva, El ne cunoaste si ne vorbeste in modul in care suntem dispusi sa ascultam.